Antioxidanty – toľko ospevované a múdro znejúce slovo. Spomínajú ich často v reklamách všemožného druhu. Jasné je to, že ich človek potrebuje a majú pre neho priaznivé účinky. Lenže naozaj vieme čo to vlastne tie antioxidanty sú? Pozrime sa im spoločne bližšie na zúbok.
Najskôr sa zoznám s voľnými radikálmi
Na to, aby človek lepšie pochopil, čo sú antioxidanty, mal by najskôr porozumieť pojmu voľné radikály. Voľné radikály sú látky, ktoré spôsobujú v našom tele nenávratné poškodenie buniek. Stoja na samom začiatku a sú zodpovedné za mnohé chorobné procesy, ako aj ničivé dôsledky reťazových reakcií. Vedie to k celému radu poškodení a ochorení. Šedý zákal, kôrnatenie ciev, dokonca rakovina. Pod týmto všetkým sa na začiatku podpisujú voľné radikály.
Malý kuk do chémie
Najmenšie častice, z ktorých je telo tvorené sú atómy. Spájaním atómov zas vzniknú molekuly. Tie spolu držia pomocou väzieb medzi elektrónmi. Ak sa elektrón odtrhne, vznikne voľný radikál. Voľné radikály sú teda atómy alebo molekuly, ktoré majú aspoň jeden nespárený elektrón.
Je to zamotané? Vôbec nie. Nechcú len byť samé. Hľadajú náhradu k svojmu nespárenému elektrónu u najbližšieho suseda. Čo to znamená? Buď ho vytrhnú, alebo sa k nemu rovno pridajú. V tej chvíli sú opäť spokojne v páre. Voľný elektrón zaniká. No pozor! Je tu ešte okradnutá molekula. Čo s ňou? Stane sa z nej nový radikál a história sa opakuje. Opäť hľadá pár, sama predsa nebude. Elektrónová búrka sa tak preháňa tkanivami a orgánmi. Poškodzuje všetko, čo jej stojí v ceste.
Antioxidanty – ničitelia voľných radikálov
Ako by to na tom svete mohlo fungovať, keby na takých škodcov, ako sú voľné radikály, neexistoval účinný prostriedok. Antioxidanty sú tým pravým orechovým v boji s voľnými radikálmi. Antioxidanty tvoria akýsi ochranný štít. Ako teda fungujú antioxidanty?
Pre jednoduché pochopenie uvediem príklad. Vezmi si jabĺčko a rozrež ho na 2 časti. Jednu časť nechaj voľne na vzduchu a tú druhú potri citrónovou šťavou. Čo sa stane? Nepotretá polovica jabĺčka začne tmavnúť. Prečo? Dôsledkom oxidácie. Kyslík vo vzduchu reaguje s vystavenou časťou ovocia a sfarbí ju natmavo. Potretím jablka šťavou z citróna proces oxidácie spomalíš. Ochranný účinok citróna je spôsobený obsahom jeho antioxidantov.
V ľudskom tele to funguje rovnako. Antioxidant daruje svoje elektróny voľnému radikálu, tým bunku ochráni. On sám sa však potom stáva voľným radikálom. Existujú aj antioxidanty, ktoré majú schopnosť regenerovať iné antioxidanty. Konzumáciou potravín bohatých na antioxidanty svojmu telu pomáhaš vytvárať ochranný štít pred pôsobením voľných radikálov.
V čom nájdeš antioxidanty?
Niektoré antioxidanty si telo dokáže vytvárať samé – napríklad enzýmy, koenzýmy, melatonín. Iné je potrebné prijať potravou. Najviac antioxidantov nájdeš v čerstvom ovocí a zelenine. Obsahujú ich aj orechy, semienka či rôzne bylinky. Nezaostáva ani zelený čaj, zelená káva, arónia, rakytník, kvalitné kakao a pravá horká čokoláda.
Odkiaľ sa v tele nabrali voľné radikály?
Voľné radikály sú v primeraných množstvách nevyhnutné pre náš život. Ničia totiž aj baktérie, podieľajú sa na vzniku energie v bunkách a sú potrebné aj na to, aby sa vyvinul náš imunitný systém. Oxidačné a antioxidačné procesy v tele by mali byť v rovnováhe. Inak dochádza k „oxidačnému stresu“
Kde teda k tým voľným radikálom ľudské telo príde? Vznik a premnoženie voľných radikálov v organizme spôsobuje mnoho faktorov. Nesprávna životospráva, alkohol, fajčenie, nadužívanie liekov, slnečné žiarenie, znečistené ovzdušie a v neposlednom rade stres. Každý má však vlastnú individuálnu mieru, kedy sú tieto faktory nadmieru škodlivé a spôsobujú oxidačný stres.
obr.pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov