Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Vlašské orechy – prírodný zdroj sily, vitality a pevného zdravia

od | apr 9, 2021 | Valach odporúča | 0 komentárov

Vlašské orechy sú známe takmer každému. Dvor u babičky na dedine by ani dvorom nebol, nebyť veľkého rodinného orecha. Stál ako taký kráľ uprostred veľkej záhrady, či dvora. Pod ním sa hrali deti, združovali sa dospelí a orech sa stal doslova rodinným stmeľovačom. Aj u mojich rodičov stál jeden taký orech. Preto mi zásoba vitamínov aj v tejto podobe nikdy nechýbala.

Zdravie sa v poslednom čase kladie na piedestál. Mnoho ľudí aj vďaka nepekným okolnostiam súčasnej doby si hodnotu zdravia oprávnene uvedomuje. Človek siaha po všemožných veciach, len aby to zdravie upevnil. Jedným z prírodných zdrojov prospešných pre telo sú práve vlašské orechy. Dopriať si ich pravidelne sa veru oplatí. Pozor však, platí to iba v prípade, že nemáš na orechy alergiu!

orech s plodmi
Orech kráľovský stál kedysi na každom dedinskom dvore

Prečo si dopriať denne pár vlašských orechov?

Vlašské orechy obsahujú kopec prospešných látok. Navyše sú vhodné aj pri chudnutí, napriek svojmu obsahu tuku. Nájdeš v nich kopec bielkovín a vlákniny. Orechy sú tiež zdrojom lecitínu – ktorý je veľmi dôležitý pre náš mozog. Obsahujú množstvo minerálov – fosfor, vápnik, selén, mangán, meď, magnézium, sodík, draslík, horčík, železo aj zinok. V neposlednom rade sú cenným zdrojom vitamínov A, B, C, E, K, ale aj kyseliny pantotenovej a listovej.

Denne si dopraj asi 20 g vlašských orechov a tvoje zdravie ti poďakuje. A v akej podobe ich konzumovať? Ďobať len tak jadrá orechov. Pridať si ich môžeš aj do smoothie nápoja. Vlašské orechy sa hodia tiež do rôznych ovocných, či zeleninových šalátov. Pridaj orechy k cereáliám, alebo nimi posyp kašu z ovsených vločiek. Ochutnal si už niekedy orechy naložené v mede? Je to lahôdka bez výčitiek.

Pomleté orechy sa hodia ako náplň do rôznych koláčikov, závinov, alebo iných sladkých dobrôt.

Z vlašských orechov sa vyrába aj olej. Svoje uplatnenie si nájde v studenej kuchyni – pri príprave šalátov, dresingov a rôznych sladkých pokrmov. Použiť ho však môžeš aj na potieranie suchej pokožky a ekzémov. Samozrejme iba v prípade, že nemáš na orechy alergiu.

Olúpané vlašské orechy vydržia v čerstvom stave 4 – 6 mesiacov. V mrazničke ich uskladni nanajvýš na 1 rok.

kaša s orechami a ovocím
Obohať obľúbenú kašu o vlašské orechy, dopraješ telu mnoho cenných látok

Vlašské orechy a ich neprehliadnuteľné benefity

  • Vďaka množstvu zdraviu prospešných látok sa orechy starajú o správne fungovanie buniek. Zabezpečujú tiež ochranu pred voľnými radikálmi.
  • Orechy pozitívne pôsobia na ľudskú psychiku aj sexuálne zdravie a plodnosť mužov i žien.
  • Zasýtia na dlhšiu dobu, nakoľko energia z nich sa uvoľňuje postupne.
  • Vďaka bohatému množstvu omega-3 mastných kyselín, orechy regulujú krvný tlak a sú prevenciou vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
  • Chránia cievy a znižujú cholesterol.
  • Podporujú celkovú obranyschopnosť organizmu.
  • Majú vplyv na trávenie. Podporujú trávenie a napomáhajú redukcii hmotnosti. Pôsobia pozitívne na črevnú mikroflóru a vďaka vláknine napomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu.
  • Zlepšujú stav a kvalitu vlasov, nechtov aj pokožky.
  • Vlašské orechy zlepšujú pamäť. Podporujú celkovú vitalitu a pozornosť.
vlašské orechy
Zbaviť orech škrupinky dá občas zabrať

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: orechy

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This