Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Vysoký tlak vs. bylinky – aj touto cestou si môžeš pomôcť

od | nov 5, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Vysoký tlak – moderný strašiak, čo máta nejedného z nás. A veru neprichádza len s vekom. Postihuje čoraz mladšie generácie.

S tým dnešným svetom čosi nie je v poriadku. Starší nostalgicky spomínajú na mladosť a ako dobre sa kedysi žilo. Ako im bolo veselo a družne bez internetu, či sociálnych sietí. Mali k sebe blízko aj napriek vzdialenosti a žili údajne pokojnejšie. Dokonca tvrdia, že boli zdravší, i keď jedli veci, ktoré sú dnes verejne považované za nezdravé. Nuž niečo na tom bude.

Žiaľ sme obklopení samou chémiou, čo z nás robí v mnohých prípadoch pacientov.

chémia
Chémia všade naokolo – jedlo, lieky, oblečenie, kozmetika …

Minulosť je minulosť a my žijeme tu a teraz – dnes. Každý je pánom svojho šťastia a ako si ustelieš, tak budeš spať. Platí to vo všetkom – v zdraví, v strave, v pohybe, v práci a v konečnom dôsledku aj vo vnútornej harmónii. Tá je pre ten správny krvný tlak životne dôležitá.

Kedy sa už dá povedať, že máme vysoký tlak?

Krvný tlak by mal mať hodnotu 120/70. Závisí to však aj od telesnej konštitúcie. Ako hraničná hodnota normy sa uvádza hodnota 140/90. Pokiaľ sú tieto hodnoty vyššie, je čas to riešiť. Rizikovejšia je vždy vyššia hladina spodného krvného tlaku – takzvaného diastolického.

vysoký tlak
Vysoký krvný tlak je tichý strašiak

Stres – alfa a omega mnohých problémov

Asi tým najhorším rizikovým faktorom pre vysoký tlak je stres. To mi veru nie je žiadna novinka. Páni v bielych plášťoch sa oháňajú pojmom „stres“ zakaždým, keď človek ochorie. Veľa chorôb vraj pramení v strese. Za seba môžem len a len súhlasiť.

Stres sám osebe nie je zlý – človeka vyburcuje do akcie v správnej chvíli. V minulosti bol nutný na prežitie. No ak je ho veľa a pôsobí dlhodobo, potom sa niet čo čudovať, keď na teba doľahne soplík, chrípka, boľavý chrbát a v neposlednom rade problémy s tlakom.

vysoký tlak
Stres je dnes všade naokolo …

Stres nie je samozrejme jediný faktor. Svoje robí aj nesprávna strava, málo pohybu, cholerická povaha, fajčenie a podobne. Ak je tých faktorov viac, niet sa čo čudovať, že telo zo seba ten nápor musí vyventilovať po svojom.

Čo v prípade, že mám tlak nad normu?

Prvým krokom je vždy úprava životného štýlu. Netvrdím, že radikálna, no chce to pár zmien.

Je nutné znížiť príjem soli a pozor aj na skrytú soľ v údenom, tavených syroch a podobne. Pravidelne pi vodu, bylinkové čaje. Naopak kávu obmedziť, prípadne aj vylúčiť. Vyhýbať sa bielemu cukru a alkoholu. Pohyb a opäť pohyb. Prechádzky, aj iné športové aktivity majú zelenú. Ak si doteraz viedol sedavý spôsob života, tak na pohyb s rozumom – postupne pridávať. Aj zníženie hmotnosti dokáže divy. A v neposlednom rade relax.

zdravá strava
Zmena stravovania má svoje opodstatnenie

Vysoký tlak vs. bylinky

Ešteže tu máme prírodu. Tá na nás myslí v dobrom aj v zlom. Existujú byliny so schopnosťou znižovať krvný tlak. Užívať ich môžeš vo forme čaju, tinktúry, či ako prísadu do jedla.

  • Cesnak medvedí – chutný a liečivý zároveň. Pri vyššom tlaku zaberá veľmi rýchlo. Veľmi spoľahlivo čistí cievy.
  • Lipa malolistá – má mnoho prínosov a jedným, možno menej známym, je aj znižovanie tlaku.
  • Imelo biele – účinné pri znižovaní krvného cukru u diabetikov, zároveň lieči mnohé ochorenia kardiovaskulárneho systému, vrátane vysokého tlaku.
  • Ibištek – znižuje krvný tlak a redukuje zápal v tele.
  • Hloh – v ľudovej medicíne sa používa na vysoký tlak celé stáročia. Rozširuje cievy, zlepšuje prietok krvi a chráni ich tak pred poškodením.
  • Levanduľa – má analgetický a upokojujúci účinok. Zároveň podporuje prietok krvi. Jej výťažky znižujú pulz aj krvný tlak.
  • Oregano – má protizápalové a diuretické účinky. Obsahuje karvakrol, ktorý pomáha čistiť tepny a zlepšuje prietok krvi.
  • Praslička – ideálna bylinka pri zadržiavaní vody v tele, čo môže často skomplikovať riešenie vysokého krvného tlaku.
bylinky
Príroda má stále svoje páky

Do jedálnička určite zaraď cibuľu, cesnak, škoricu aj olivy. Jablčný ocot a zázvor sú tiež prírodné lieky na vysoký tlak.

Niekedy je aj príroda krátka a je nutné nasadiť trvalú chemickú liečbu. No treba mať na zreteli, že lieky krvný tlak len udržujú na nižšej hladine. Príčina sa však nelieči. Postupne vzniká návyk a telo bez liekov už tlak nechce samo regulovať.

Pár slov na záver …

Žiaľ doba je taká. Cítiš tlak z každej strany. Povinnosti v práci, nadčasy, financie, nároky rodiny. Internet a sociálne siete ti často vnucujú pocit a ilúziu, ako dobre sú na tom iní a ty sa snažíš o to viac.

relax
Čas má nenahraditeľnú hodnotu a výber je na tebe

Občas je veru ťažké vypnúť, odosobniť sa, uvoľniť. No dá sa to. Vypni mobil, vezmi rodinu, či psíka von. Ventiluj si hlavu nie na internete, ale na čerstvom vzduchu. Zahraj si spoločenské hry a začni aspoň sem-tam v živote robiť, čo ťa baví a napĺňa. Baterky treba pravidelne dobíjať. Nevyhováraj sa, že nemáš čas. Čas je to najvzácnejšie, čo v živote máš a je len na tebe ako s ním budeš gazdovať. Ak dostaneš infarkt, bude už neskoro.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: bylinky // vysoký tlak

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This