Sladkokyslá fazuľová polievka, nazývaná aj „sladkokyslá mliečna fazoľačka“, patrila medzi polievky, ktoré jedávali aj naši predkovia. Je sýta a hustá, aj vďaka zátrepke, ktorá sa do nej pridáva.
V jedálničku našich predkov sa opakovalo nie mnoho surovín. Varili z lokálnych a sezónnych potravín. Medzi ne jednoznačne patrili strukoviny, medzi ktoré fazuľu radíme. Je to surovina, ktorá je veľmi zdravá. Je zdrojom bielkovín a vlákniny. Okrem nich obsahuje škroby, minerály aj vitamíny. Má mnoho odrôd, rôznych veľkostí, či farieb. Od jednofarebných až po strakaté.
Spomínam si, že sa u nás varila fazuľová na kyslo od nepamäti. Celá rodina ju milujeme. Na jar ju rodičia dokonca sadili v záhrade. Koncom leta sme ju zbierali a spolu s mojimi súrodencami „lúskali“. Bolo jej strašne veľa a zdalo sa mi, že to trvalo nekonečne dlho.
Aj môj manžel obľubuje strukové polievky na kyslo. Preto ich rada varím. Na druhý deň je ešte lepšia, ako čerstvo navarená. Odstáta s prepojenými chuťami. Je veľmi sýta. Stačí ku nej len čerstvo napečený domáci kváskový chlebík. Druhý chod nie je potrebný. Tu dnešnú som varila z veľkej strakatej „švábky“, nazývanej aj „bango“. Jedli sme ju nie s chlebíkom, ale z chlebíka. Z krásne voňavého a nadýchaného bosniaku z kvásku.
Sladkokyslá fazuľová polievka – budeš potrebovať:
- Dve hrste fazule
- 3 – 4 zemiaky
- 2 bobkové listy
- 1 čajová lyžička lahôdkovej papriky
- Soľ podľa chuti
- 2 strúčiky cesnaku
- Cukor podľa chuti
- Ocot podľa chuti
- 3 – 4 lyžice hladkej múky
- 300ml plnotučného mlieka
- 1,5 – 2l vody
Postup prípravy:
- Fazuľu si namoč, najlepšie cez noc deň vopred.
- Pred varením ju preceď, nasyp do vody a tak priveď k varu. Do vody pridaj bobkový list. Budeš ju variť dovtedy, kým nebude polomäkká.
- Zatiaľ si priprav zemiaky. Očistené a našúpané ich nakrájaj na kocky.
- Keď bude fazuľa polomäkká, pridaj k nej pripravené zemiaky, očistený cesnak vcelku a červenú papriku.
- V momente, keď budú zemiaky mäkké, nalej do polievky zátrepku.
- Zátrepku si priprav z múky a mlieka. Pomocou habarky si suroviny vymiešaj, aby sa mlieko a múka prepojili. Pomaly za stáleho miešania ju nalej cez jemné sitko do polievky. Povar ju za stáleho miešania, kým nezhustne.
- V druhom menšom hrnci si v malom množstve vody zohrej ocot a cukor, aby sa po priliatí octu polievka nezrazila. Ja som do polievky dala 4 lyžice cukru aj octu.
- Octovú zálievku pridaj do polievky a dobre ju premiešaj.
- Na záver polievku dochuť soľou.
Dobrú chuť!
TIP: Ak chceš polievku servírovať v domácom kváskovom bosniaku, recept nájdeš TU.
obr. súkromný archív, pixabay.com
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov