Moravské koláče boli kedysi klasikou, ktorá nechýbala na žiadnej svadbe. Známe sú nám aj ako svadobné koláče. Svojej obľube sa tešia dodnes a majú niekoľko podôb. Môžeš ich plniť rôzne – tvarohom, lekvárom, orechmi, či makom. Dokonca aj verzia s ovocím, alebo lekvárom a mrveničkou je veľmi chutná.
Na moravské koláče budeš potrebovať:
Kysnuté cesto na moravské koláče:
- 500 g hladkej múky
- polovicu droždia
- 100 ml teplej vody
- 50 ml rastlinného oleja
- 250 ml mlieka
- 2 PL kryštálového cukru
- 1 ČL soli
- 1 vajce do cesta
- 1 vajce na potieranie
Maková náplň:
- 150 g mletého maku
- pol balíčka vanilkového cukru
- 2 – 3 PL kryštálového cukru
- 1 PL rumu
- 100 ml teplého mlieka
Tvarohová náplň:
- 250 g tvarohu
- 2 – 3 PL kryštálového cukru
- pol balíčka vanilkového cukru
- 1 vaječný žĺtok
- pár kvapiek citrónovej šťavy
- štipka mletej škorice
Ovocná náplň:
- 1 hustý lekvár (použila som domáci marhuľový)
Postup prípravy:
- Najskôr si priprav cesto. Do väčšej misky preosej múku. Rukou urob do stredu múky jamku a nadrob do nej droždie. Pridaj cukor a zalej teplou vodou. Toto nechaj odpočívať asi 10 minút. Potom pridaj soľ, vajíčko, mlieko a olej. Vareškou cesto dôkladne vymies, až kým sa pekne neodlepuje od stien misky. Popráš ho múkou a prikry utierkou. Cesto nechaj kysnúť asi hodinu, v závislosti od teploty v miestnosti. Ak máš v kuchyni teplo, cesto ti môže vykysnúť aj skôr a naopak. V chladnejšej miestnosti mu to trvá dlhšie.
- Kým cesto kysne, môžeš si pripraviť plnku. Najskôr makovú. Zmiešaj pomletý mak, vanilkový a kryštálový cukor. Pridaj teplé mlieko a rum. Dôkladne premiešaj. Tvarohovú plnku si priprav až tesne pred použitím, aby príliš nezredla. Zmiešaj tvaroh, pár kvapiek citrónovej šťavy, štipku škorice, cukor a vanilkový cukor so žĺtkom.
- Keď je cesto vykysnuté, rozvaľkaj ho na pomúčenej doske na hrúbku asi 1 cm. Za pomoci hrnčeka povykrajuj kolieska. Tie prelož na plech vystlaný papierom na pečenie. Do stredu každého kolieska urob prstami (alebo spodkom menšieho pohára) priehlbinku, aby vzniklo miesto na plnku. Na každé koliesko daj po lyžičke tvarohovej, lyžičke makovej plnky a lyžičke hustého lekváru. Až budú všetky kolieska naplnené, potri okraje rozšľahaným vajíčkom.
- Moravské koláče peč na 190°C asi 20-25 minút. Čas je orientačný, nakoľko každá rúra pečie o čosi inak. Až budú okraje koláčov pekné hnedasté, tak by mali byť upečené. Z tejto dávky cesta mi vychádzajú koláče na 2 veľké plechy.
- Hotové moravské koláče nechaj vychladnúť a môže sa maškrtiť.
Dobrú chuť!
TIP: Ak vnímaš pečenie ako radosť, zaiste ťa poteší pár šikovných rád a tipov k pečeniu koláčikov.
obr. súkromný archív
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov