Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Afty – ako sa čo najskôr zbaviť boľavých vriedkov v ústach?

od | sep 3, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Afty sú veľmi nepríjemným a bolestivým problémom. Ich existenciu veru neprehliadneš. Aj obyčajná činnosť ako jedenie, či pitie ťa dokáže vďaka aftom riadne potrápiť. Ako a prečo sa afta objaví, a čo v takom prípade môžeš urobiť?

Afty – čo to teda je?

Afta je malý pľuzgierik s bielou čiapočkou tvoriaci sa na povrchu sliznice v ústach. Sprevádza ho prenikavá pálčivá bolesť, ktorá sa stupňuje so snahou niečo zjesť, či vypiť. Jedná sa o zápalové ochorenie, ktoré dokáže značne znepríjemniť celé dni.

afty

Ak tých aftov máš v ústach nebodaj viac, je to zaručený spôsob ako nedobrovoľne schudnúť v priebehu pár dní.

Afta je neinfekčná a neprenosná. No nie je afta ako afta. Najčastejšie sa objaví malá afta – u nej trvá priemerná doba vyliečenia 10 dní. Objaví sa v prednej časti úst, podnebí, ba dokonca môže vzniknúť aj na mandliach.

Veľká afta je ojedinelejšia forma a dosahuje veľkosť až okolo 1 cm. Najhoršie sú na tom herpetické afty. Objavia sa najčastejšie na spodku jazyka v hojnom počte. Doba liečenia je až vyše mesiaca, čo robí z ochorenia značný problém.

Prečo sa mi v ústach robia afty?

Presné vysvetlenie prečo táto nepríjemná záležitosť vznikne, nie sú celkom známe. Niektorí odborníci sa zhodujú na zníženej lokálnej imunite. Spúšťačom môže byť aj nadmerný stres.
Zlé postavenie zubov – nesprávny zhryz sa tiež môže postarať o častejší vznik drobných rán v puse. Rovnako nesprávne umiestnený zubný strojček.

Pozor treba dávať aj pri bežnom čistení chrupu. Príliš tvrdá zubná kefka nie je vhodná. Ak máš sklon k častému vzniku boľavých vriedkov, zuby si čisti opatrne, šetrne a snaž sa neporaniť si ďasná.

Pričastá konzumácia citrusov a príliš pikantných jedál sa môže postarať o podráždenie ďasien a následný vznik áft. Takže všetko s mierou.

zubná hygiena

Ako si pomôcť?

V prvom rade preventívne dopĺňaj vitamíny skupiny B a vitamín C, najmä v prípade, že sa afty u teba objavujú často.

Čo však robiť keď je to už tu a ty sa ideš zblázniť od bolesti? Ponúkame zopár domácich rád ako tento problém čo najskôr zvládnuť.

  • Niekoľkokrát do dňa si vypláchni ústa slanou vodou. Do pohára vlažnej vody pridaj lyžičku soli a dobre premiešaj. Týmto roztokom ústa pravidelne vykloktávaj a preplachuj.
  • Podobnú službu urobí šalviový čaj. Lieči afty a drobné ranky v ústach a prináša rýchlu úľavu. 2 lyžičky sušených šalviových lístkov (alebo 2 lístky čerstvej bylinky) zalej 2 dl vriacej vody. Nechaj lúhovať 15 minút. Vlažným čajom kloktaj a vyplachuj bolestivé miesta.
  • Výplach repíkovým čajom. Repík má protizápalové a hojacie účinky. Čajík pripravíš rovnakým spôsobom ako ten šalviový.
  • Potieraj bolestivé vriedky kokosovým olejom.
  • Propolisová tinktúra je v tomto smere hotový poklad. Zrieď lyžičku tinktúry s lyžičkou vody a vatovou tyčinkou 3 x denne potri bolestivé miesto. No pozor, táto metóda je len pre silnejšie povahy. Vyštípe, vydenzifikuje, ale veľmi rýchlo vylieči. Ja osobne mám s touto drastickou metódou najlepšie skúsenosti. Aj slzička vyjde, avšak trocha bolesti mi za to stojí. Po 3 dňoch je u mňa po probléme.
  • Jemnejšou alternatívou je medovicový med. Párkrát denne potri afty týmto včelím zázrakom. Najskôr to bolí, no v krátkom čase pocítiš úľavu.
šalvia

Boj s aftami vyžaduje trpezlivosť. U každého zaberá lepšie čosi iné. Je vhodné si vyskúšať toho viac, prípadne kombinovať aj viaceré spomínané metódy, až kým nenájdeš tú svoju.

Obr. pixabay.com, flickr.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // Hanus // Pleva

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This