Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Aloe vera – rastlina krásy, mladosti a pevného zdravia

od | feb 10, 2022 | Bylinky | 0 komentárov

Aloe vera – rastlina rastlín, kto by ju nepoznal? Ak ju náhodou ešte doma nemáte, tak ste o nej istotne aspoň počuli. Prečo sa oplatí mať doma tento sukulent a aké benefity v sebe ukrýva?

Aloe vera – rastlina stará ako ľudstvo samo

Vďaka extraktu z aloe sa údajne zachovali mnohé egyptské múmie. Vnútro telesných schránok týchto múmií sa kedysi potieralo vzácnym gélom s výťažkami práve z liečivého aloe. Nazývali ho patrične krvou bohov.

Kráľovné Kleopatra a Nefertiti používali šťavu vylisovanú z listov aloe na skrášlenie svojej pokožky a na omladenie. Za pomoci rastliny liečili v dávnej minulosti aj rany vojakov. Kolumbus viezol aloe na všetky svoje námornícke výpravy. Mahatmá Gándhí jedol dužinu z rastliny pri pôstoch. A je toho podstatne viac. Dôležité však je, že k rastline sa vieme ľahko dostať aj dnes a dokážeme tak zužitkovať jej silu aj účinky v prospech svojho zdravia.

Aloe vera môžeš pestovať priamo v kvetináči aj doma, alebo jednoducho zabezpečiť si rôzne prípravky a produkty s výťažkami z tejto rastliny.

rastlina aloe vera v kvetináči

Aloe – lekáreň v kvetináči

Pozor, pri použití rastliny sa odporúča zbaviť ju vonkajšej šupky. Tá má pri vnútornom užití preháňavé účinky a môže vyvolať aj nepríjemné kŕče. Samotná šupka je horká a neodporúča sa ani na vonkajšie používanie, nakoľko môže dráždiť pokožku. Vnútro – dužina rastliny je však hotový zázrak. Priezračná gélová tekutina v sebe ukrýva tie najcennejšie látky – aminokyseliny, vitamíny a minerály.

Zoznámte sa s účinkami aloe vera

Spektrum účinkov aloe vera je pomerne široké. Rastlina má výrazne antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky.

Účinky pri vnútornom užívaní

Vnútorné užívanie v podobe šťavy z aloe vera spoľahlivo posilňuje imunitu. Má intenzívne detoxikačné účinky a napomáha znižovať hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Rastlina je nápomocná pri zápche, ako aj pri rôznych problémoch v tráviacom trakte. Pomáha pri žalúdočných vredoch, či syndróme deravého čreva. Poradí si s únavou a celkovo priaznivo vplýva na ženské reprodukčné orgány. Napomáha regulovať pravidelný menštruačný cyklus.

Za zmienku stoja aj protirakovinové účinky. Aloe je účinná v prevencii aj liečbe nádorových ochorení. Pomáha potláčať rast samotného nádoru, dokonca rakovinové bunky pomáha usmrcovať.

Účinky pri vonkajšom použití

Rastlina pôsobí veľmi významne proti procesu starnutia a napomáha hojeniu. Stimuluje tvorbu kolagénu, zlepšuje celkový stav pleti, udržiava ju zdravú, vláčnu a pomáha redukovať tvorbu vrások. Aloe údajne odstraňuje celulitídu, lieči kožné zápaly, akné, ekzémy, ale tiež rôzne rany. Potláča pocit svrbenia a na pokožku pôsobí upokojujúco. Zábal z aloe ozdravuje vlasy a pokožku hlavy.

Gél z aloe je vhodný na opary, popáleniny, ale tiež na potieranie po poštípaní hmyzom. Použiť môžeš čerstvú dužinu priamo z rastliny, alebo šťavu a produkty s výťažkami z aloe.

obr.pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: aloe vera

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This