Granola je zmes rôznych obilnín, sušeného ovocia, orieškov a prírodných sladidiel. Vďaka pečeniu je mimoriadne chrumkavá a chutná. Na prvý pohľad vyzerá ako müsli, no jej zloženie je o niečo iné a hodnotnejšie. Možno by sa zdalo, že oba výrobky sú skôr moderným trendom, no sú tu s nami už dobrých pár rôčkov. Odkiaľ sa teda vzali a aký je medzi nimi rozdiel?
Granola a müsli – odkiaľ sa vzali?
Müsli vytvoril na konci 19. storočia švajčiarsky lekár, zaoberajúci sa liečbou pacientov pomocou vyváženej stravy. Müsli nie sú pečené, konzumujú sa buď s jogurtom, alebo zaliate vodou či mliekom. Ak ich uvaríme v mlieku, vznikne vám ovsená kaša.
Počiatky na prvý pohľad modernej potraviny siahajú viac ako 150 rokov do histórie. Vymyslel ju lekár – James Caleb Jackson v roku 1863 v New Yorku. Základ tvorili celozrnné obilniny, orechy, sušené ovocie, olej aj sladidlo (cukor, med, javorový sirup). Vďaka pečeniu mala chrumkavú konzistenciu, ako ju poznáme aj teraz. Granolu bolo zvykom jesť za studena samostatne, s mliekom, alebo s jogurtom a ovocím.
Základ dnes vyrábaných müsli a granoly zvyčajne tvoria obilniny (predovšetkým ovsené vločky), orechy, semená a sušené ovocie. Nájsť v nich môžeš aj ďalšie suroviny ako kokos, čokoláda, lyofilizované alebo sušené ovocie a rôzne sladidlá – med, cukor, sirupy, alebo iné sladidlá.
Granola verzus müsli
- Obe sú obľúbené a obe sú zmesou obilnín, orechov a sušeného ovocia. Predsa len je v niečom rozdiel. Dá sa povedať, že tradičné müsli je len zmes orechov a surových vločiek. Naproti tomu granola prešla ešte čímsi navyše – pečením, a následne bola primiešaná čokoláda, oriešky a iné lahodné ingrediencie.
- Müsli sa má konzumovať s mliekom alebo jogurtom, kdežto granolou sa môžeš kedykoľvek len tak občerstviť.
- Müsli často obsahuje množstvo cukru, orechy vyprážané v oleji, pšeničnú múku a škrob. Granola sa väčšinou pripravuje s medom alebo sirupom, oveľa menej často s maslom.
- Granola je o niečo výživnejšia. V müsli je veľa obilnín a pomerne málo sušeného ovocia a orechov. V granole tvoria oriešky a ďalšie zložky značnú časť, dalo by sa povedať, že polovicu. Tým pádom sú aj vlastnosti jednotlivých produktov rôzne.
Prečo dať granole šancu?
Kvalitná granola jednoznačne obohatí každý jedálniček. Je ideálna na raňajky a tiež ako rýchla maškrta. Vďaka svojmu zloženiu rôznych surovín obsahuje zdraviu prospešné látky.
- Vlákninu a betaglukány a to vďaka ovseným vločkám, či iným obilninám a semienkam. Tie zasýtia človeka na dlhší čas.
- Vitamíny a minerály ako horčík, zinok, selén, železo, vitamín E a vitamíny skupiny B.
- Vďaka semienkam a orechom zabezpečuje granola prísun nenasýtených mastných kyselín.
- Granola je tiež zdrojom rastlinných bielkovín.
No pozor, granola vďaka obsahu semien, orechov, sušeného ovocia, čokolády, kokosu a oleja môže byť dosť kalorická. Je ideálne ju preto konzumovať v kombinácii s ďalšími potravinami ako biely jogurt, tvaroh, kefír, či mlieko. Čerstvé ovocie by tiež chýbať nemalo. Lahodí oku aj chuťovým pohárikom.
Obr. Pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov