Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Manuka olej – spoznajte jeho čarovné účinky

od | feb 6, 2022 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Manuka – vždy zelená okrasná rastlina je plná liečivých účinkov. Známa aj ako strom života je symbolom Nového Zélandu. Olej z manuky má veľký liečebný potenciál podobný známemu čajovníkovému oleju.

Balmín metlatý alias manuka

Balmín metlatý (Leptospermum scoparium), známy ako manuka, je vždy zelená okrasná rastlina s bielymi a miestami aj ružovými kvetmi veľkosti niečo vyše centimetra. Prirodzenou lokalitou výskytu manuky je Nový Zéland, Tasmánia a Juhovýchodná Austrália.

Liečivé účinky manuky využívali už pôvodní obyvatelia Nového Zélandu – Maorovia. V maorskom preklade znamená manuka „cítim sa dobre“. Staré záznamy domorodcov hovoria o tom, že z manuky sa používala miazga z kôry a semenného puzdra. Pre domorodcov bola rastlina zároveň materiál na výrobu hudobných nástrojov, náradia na rybolov aj výrobu zbraní.

Z listov manuky sa získava esenciálny olej. Ten je mimoriadne liečivý pre svoj obsah množstva flavonoidov a terpenoidov. Má tak antimikrobiálné, antimikotické, protizápalové, protialergické účinky. Liečebný potenciál tohto oleja údajne dokonca prevyšuje účinky oleja Tea Tree.

manuka ker

Účinky esenciálneho oleja z manuky

Olej z manuky má široké spektrum účinkov. Likviduje celý rad baktérií, vírusov, plesní a kvasiniek.

  • Vhodný je na plesňové ochorenie nôh. Postačí pár kvapiek na postihnuté miesto, alebo do kúpeľa na nohy. Navyše tento olejček je účinným deodorantom pre nohy.
  • Hojí a lieči afty, opary a nepríjemné ústne kútiky.
  • Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam zriedený esenciálny olej uľavuje od bolesti kĺbov a svalov. Postačí pár kvapiek zriedeného manukového oleja zriediť s olivovým a potierať postihnuté miesta.
  • Olejček je účinným pomocníkom pri bodnutí, alebo uhryznutí hmyzom.
  • Pár kvapiek esenciálneho oleja v aromalampe navodzuje pocit pokoja, zbavuje strachu úzkosti.
  • Manukový olej údajne zmierňuje nepríjemné prejavy alergie na prach, pele a srsť zvierat.
  • Olejček podporuje rast a regeneráciu nových buniek, čo je využiteľné najmä v kozmetike. Poradí si s aknóznou, či inak poškodenou pokožkou. Hojí rany, podporuje regeneráciu a lieči kožné vyrážky a zápaly.
  • 2-3 kvapky manukového oleja v šampóne zabránia tvorbe nepríjemných lupín.
  • Pri respiračných ochoreniach pridaj niekoľko kvapiek manukového oleja do horúcej vody a inhaluj. Napomáha regenerovať sliznicu dýchacích ciest.
bielo-ružové kvety rastliny manuka

obr. flickr.com, pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: TOPVET

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This