Pri problémoch s trávením často ako prvé siahneme po čaji na trávenie. Jednoduché riešenie, ktoré väčšinou aj rýchlo zaberie. Aký čaj na trávenie teda zvoliť? Závisí to predovšetkým od konkrétneho problému.
Mnoho tráviacich ťažkostí vznikne z dôvodu neprimeraného stravovania, prejedania, dokonca vplyvom veľkého stresu, alebo jednoducho občas niečo nesadne. Zápcha, hnačka, nechutenstvo, nafukovanie, kŕče a bolesť brucha. Už to zažil nejeden z nás. Vtedy sa oplatí siahnuť po tej správnej bylinke a problémy sú raz-dva fuč. Nie je však bylinka ako bylinka a správny výber byliniek závisí od konkrétnych ťažkostí, ako aj dôvodov, ktoré tieto ťažkosti vyvolali.
Aký čaj na trávenie si vybrať?
- Palina pravá – podporuje trávenie aj chuť do jedla, zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a uvoľňuje kŕče. Zlepšuje črevnú peristaltiku.
- Nátržník husí – uvoľňuje kŕče, koliku a lieči hnačku.
- Medovka lekárska – bylinka ideálna na tráviace ťažkosti, ktoré majú nervový pôvod. Uvoľňuje kŕče, zbaví nadúvania a zlepšuje chuť do jedla.
- Šalvia lekárska – bylinka podporujúca tvorbu žalúdočných štiav. Pôsobí protizápalovo v jednotlivých častiach tráviaceho traktu – ústnej dutine, žalúdku, ale tiež v črevách.
- Medvedica lekárska – ďalšia z radu protizápalových bylín v tráviacom trakte ktorá je účinnou pomocou pri hnačke.
- List ostružiny malinovej – pomáha pri hnačkách, rovnako tak pôsobí čaj z plodov čučoriedky obyčajnej najmä u malých detí.
- Dúška tymiánová – popíjanie čaju z tejto byliny pôsobí priaznivo pri kolike, hnačke a likviduje nechcené baktérie v tráviacom trakte.
- Pri kŕčoch a plynatosti si dopraj čaj z fenikla obyčajného, alebo bedrovníka anízového.
- Bazalka pravá – tlmí kŕčové bolesti brucha, zlepšuje celkové trávenie a pôsobí proti nadúvaniu. Vhodná ako čaj, ale tiež chutné korenie.
- Čakanka obyčajná – celkovo podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla. Podporuje tvorbu žlče a tráviacich štiav.
- Archangelika lekárska – zmierňuje nechutenstvo, povzbudzuje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov. Mierne zvyšuje črevnú peristaltiku.
- Benedikt lekársky – udržiava zdravú mikroflóru v črevách, zvyšuje tvorbu žalúdočnej šťavy a žlče.
- Jahoda obyčajná – zlepšuje látkovú premenu pri zápaloch v črevách a pôsobí priaznivo pri hnačke.
- Nechtík lekársky – zmierňuje žalúdočné kŕče pri vredoch.
- Repík lekársky – je ako stvorený na liečbu infekčných ochorení tráviaceho traktu. Repíkový čaj je vhodný na pitie pri hnačkách aj hemoroidoch.
- Kasia úzkolistá – menej známa rastlina účinne pôsobí pri zápche, má laxatívne účinky a napomáha vyprázdňovaniu.
- Kôra krušiny jelšovej – vhodná pri liečbe chronickej zápchy.
- Rumanček kamilkový – pri žalúdočných a črevných chorobách. Uvoľňuje kŕče zažívacieho traktu. Účinkuje pri hnačkových ochoreniach a nadúvaní.
TIP: Spoznaj tiež užitočné bylinky na podporu trávenia, ktoré majú uplatnenie najmä v kuchyni.
obr. Pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov