Cholesterol – dôležitá látka v tele, ktorú lekár občas kontroluje pri odberoch krvi. Kým je v norme, nestraší. Ak jeho hladina stúpa – stáva sa výstrahou a upozornením, že treba čosi zmeniť!
Doba plná konzumu a tučných jedál nahráva mnohým ochoreniam. Ako to celé je? Prečo si treba ustrážiť hladinu cholesterolu a v čom vie napomôcť príroda? Čítaj ďalej a všetko sa dozvieš.
Cholesterol – je skutočne takým veľkým nepriateľom človeka?
Cholesterol nie je strašiak doslova. Naopak. Je to životne dôležitá látka tukovej povahy. Je súčasťou každej bunky v tele. Podieľa sa na tvorbe viacerých hormónov, žlčových kyselín aj vitamínu D.
Zhruba dve tretiny cholesterolu si vytvorí organizmus sám v pečeni. Zvyšok dodávame v strave.
Napomáha telu uzdravovať sa a regenerovať. Je nápomocný pre pamäť a potrebný pre rôzne neurologické funkcie. Keď je ho však priveľa, stáva sa nebezpečným. Nadbytok sa totiž ukladá do tepien, čím zhoršuje ich priechodnosť a hrozí upchatie. Jeho optimálna hladina v krvi je do 5,2 mmol/l.
Dobrý vs. zlý cholesterol
Cholesterol sa vo vode ani v krvi nedokáže rozpustiť. Preto sú pre jeho cirkuláciu potrebné tzv. prenášače. Prenášače – lipoproteíny vytvárajú s cholesterolom – LDL a HDL cholesterol. Teda povestný dobrý – HDL a zlý – LDL cholesterol.
Zlý cholesterol je privádzaný lipoproteínmi nízkej hustoty – LDL – z pečene až k bunkám, kde slúži ako pohonná látka. V priebehu tejto prepravy sa jeho nadbytok ukladá na stenách tepien. LDL cholesterol je „lepkavý“. Dokáže sa nalepiť sa steny ciev a upchať ich. Čo môže viesť k trombóze, ateroskleróze či infarktu myokardu.
Dobrý cholesterol – HDL – dopravený lipoproteínmi vysokej hustoty – pôsobí ako metla. Je tzv. vychytávačom zlého cholesterolu. HDL cholesterol teda odvádza prebytočný tuk do pečene a udržiava cievy čisté.
Pomoc hľadaj aj v prírode
Ak máš vyšší cholesterol je namieste sa zamyslieť nad vlastným spôsobom života. Čo a koľko jedávam? Hýbem sa dostatočne? Nie som dlhodobo pod veľkým stresom? Fajčím? A tak ďalej. Samozrejme treba čiastočne upraviť stravu, no v mnohom dokážu pomôcť aj bylinky. Oplatí sa zaradiť ich do jedálnička, či pitného režimu.
- Aj taká obyčajná bazalka dokáže napomôcť. Obsahuje mnoho vitamínu K – ktorý predchádza tvorbe krvných zrazenín. Navyše vďaka silným antioxidantom chráni cievy a bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
- Čakanka je jedna z najlepších bylín na prevenciu srdcovo-cievnych ochorení. Obmedzuje ukladanie tukov a znižuje hladinu cholesterolu. Svetlé lístočky môžeš pridať do zeleninového šalátu.
- Ibištek sudánsky obsahuje flavonoidy podieľajúce sa na znižovaní LDL cholesterolu.
- Praslička priaznivo vplýva na cievy a krvný obeh. Býva súčasťou čajových zmesí na zníženie cholesterolu.
- Možno o čosi menej známy kotvičník zemný, má svoje významné miesto pri znižovaní hladiny tukov v krvi. Navyše je táto rastlina schopná zvýšiť hladinu testosterónu u mužov. U žien pomáha uľahčiť obdobie klimaktéria.
- Siahnuť môžeš tiež po tradičných „čističoch krvi“ ako púpava, či žihľava.
Vysoký cholesterol neradno podceňovať. Cholesterol nebolí, prevencia je preto namieste. Výber je len na tebe.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov