Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Čistec lesný – magická bylinka zbavujúca všetkého zlého

od | mar 19, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Čistec je bylinka nápaditá svojimi fialkovými kvetmi. Príroda je mocná a nie nadarmo sa vraví, že na všetko má svoj liek. Babky bylinkárky čistec dôverne poznajú ako magickú rastlinu, ktorá pomáha človeku zbaviť sa „urieknutia“.

Čistec lesný dorastá do výšky 30 až 70 centimetrov, výnimočne aj viac. Nájdeš ho na lúkach a lesných stráňach. Zbiera sa od konca júna až do septembra. Z rastliny sa pripravuje čaj na vnútorné použitie, alebo odvar, ktorý sa používa zvonka.

Dôvody prečo sa čistec oplatí mať doma

  • Čistec je zdrojom vitamínov, minerálov aj vlákniny. Navyše obsahuje cenné triesloviny, kyseliny a cholín. Ten podporuje činnosť nervového systému a svalov. Zlepšuje pamäťové funkcie a koncentráciu.
  • Čistec, ako to už z jeho názvu vyplýva prečisťuje krv. Podporuje krvný obeh, takže by po ňom mali siahnuť ľudia so studenými končatinami.
  • Bylinka blahodárne vplýva na tráviace ústrojenstvo. Podporuje proces trávenia, zvyšuje apetít a upravuje stolicu.
  • Je bylinkou mimoriadne vhodnou pre ženy, nakoľko podporuje pravidelnosť menštruačného cyklu. Zmierňuje silné krvácanie aj menštruačné bolesti.
  • Pozitívne vplýva na stav močových ciest. Vďaka močopudným účinkom napomáha telu zbaviť sa prebytočnej vody.
  • Je vhodný aj na vonkajšie použitie, nakoľko má schopnosť čistiť kožné rany. Účinne zastavuje krvácanie a urýchľuje hojenie pokožky.   
  • Čistec je užitočným pomocníkom pri zápale ďasien a infekcii horných dýchacích ciest.
odvar

Čistec ako prostriedok na očistenie od zlého

Bylinke sa pripisuje očistná sila. Údajne má moc zbavovať telo negatívnej energie. Ľudia verili, že bylinka pomáha proti urieknutiu, alebo ľudovo nazývané „z očí“. Je to dosť kontroverzná téma. Niekto verí, iný sa pousmeje. Logicky uvažujúcim ľuďom tieto čáry-máry nevoňajú. Popravde tiež si veci vždy najskôr logicky vyvodzujem. Avšak na vlastnej koži som čosi podobné zažila a nie raz. Preto ani túto tému nepopieram a nezatracujem. Najčastejšie sa to prihodí po stretnutí s určitým typom ľudí.

A aký to je vlastne stav? Nuž človeku je zle. Doslova zle. Akoby z neho niekto vysal energiu. Príde to z ničoho nič, bez logického vysvetlenia, bez pochopenia. Zrazu človek nevládze stáť na nohách, cíti slabosť, ktorá sa stupňuje. Čelo oblieva studený pot a je mu doslova na omdletie. A nemusí byť príčinou vydýchaný vzduch v miestnosti, pretože sa to môže pokojne stať vonku na čerstvom vzduchu. Niekto pociťuje nutkanie na vracanie, bolesť žalúdka a silnú bolesť hlavy. No ako vravím toto všetko bez zjavnej zdravotnej príčiny a náhle z ničoho. Ten, kto tento stav nezažije, ten len ťažko uverí. Nechcem týmto nikoho presviedčať, ani robiť zo seba blázna. Niektorí ľudia pociťujú tieto stavy pravidelne, iní veľmi ojedinele. A samozrejme sú aj takí, ktorí toto nezažili nikdy.

Naše skúsené babičky už vedeli čo stým. A aj ja som takéto „čarovné babičky“ mala nablízku. Jedným zo zaužívaných babičkovských prostriedkov na zbavenie zlého bolo umývanie v už spomenutej bylinke, alebo očistný kúpeľ.

čaj z čistca

Priprav si liečivý čaj, alebo odvar na kúpeľ

Jednu čajovú lyžičku sušenej vňate zalej v šálke asi 2,5 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať 15 minút. Preceď a popíjaj po dúškoch pred jedlom. Tento nápoj nechutí práve najlahodnejšie, no lyžička medu dokáže s chuťou divy.

Čistec je vhodný aj na prípravu silnejšieho odvaru. Ten je určený na vonkajšie použitie. Odvar z čistca je vhodný aj na ošetrenie kožných rán a ochorení. Účinne vydezinfikuje pokožku a podporí proces hojenia. Odvar môžeš pridať do vane s vodou a následne si vychutnať relaxačný liečivý kúpeľ.

A ako by mal prebiehať zázračný očistný rituál? 3 hrste sušenej bylinky zalej v hrnci 3 litrami vody a priveď k varu. Var 5 až 8 minút a po odstavení nechaj bylinky lúhovať ešte 20 minút. Odvar zlej do lavóra, alebo vedra na 3-krát. Po každom umytí „špinavú“ vodu vylej a nanovo naplň nádobu čistým odvarom. Poumývať treba najmä miesta, na ktorých sú dobre dostupné žily a cievy. Umývanie zopakuj 3-krát. Umývať treba čelo a zvyšok tváre, zátylok, ruky, ramená, hrudník a nakoniec ošpliechať aj nohy. Použitý odvar by mal byť po každom použití o niečo čistejší.

TIP: Spoznaj aj ďalšie liečivé účinky rôznych byliniek a rastlín prostredníctvom zaujímavých článkov.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // čistec lesný

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This