Domáci repelent – hmmm znie to tak bio a eko. Bude to vôbec fungovať? Má to dostatočnú silu? Veď hmyz dnes dokáže byť neprekonateľne agresívny a nepríjemný.
Domáce prostriedky sú ekologickejšie voči prírode aj voči citlivej ľudskej pokožke. A príroda má veru svoje účinné zbrane, ak sa čosi vymkne spod kontroly a dôjde k premnoženiu.
Večerné posedenie vonku, či prechádzku v prírode dokáže hmyz pekne znepríjemniť. Široká ponuka repelentných prípravkov vykúka z regálov v obchodoch. No tieto prípravky – povedzme si úprimne – sú plné chémie a veruže nevoňajú nielen hmyzu, ale mnohokrát ani človeku. Osobne mi tieto vône priam prekážajú.
Tak poďme teda skúsiť niečo iné.
Čo tak bylinková bariéra na terase?
Do kvetináčov vysaď rastliny, ktoré hmyzu nevoňajú. Rozmiestni ich ku vchodu, na parapet, alebo v blízkosti vonkajšieho posedenia. A aké rastlinky vysadiť? Stará známa levanduľa, mäta, medovka, tymián, či bazalka. Hmyz odpudí aj rozmarín, ligurček a pažítka. Nevonia mu veru ani cesnak a kôpor.
Klinčeky – aromatické korenie hmyzu nevonia
Klinčeky sú spoľahlivou voňavou ochranou. Rozmiestni naokolo terasy polovičky citrónov, či limetky s napichanými klinčekmi.
Klinčeky môžeš naložiť aj do alpy. Cca 20 klinčekov nasyp do alpy a nechaj 3-4 dni lúhovať. Roztok zmení farbu. Preceď ho a maj poruke. Natri, alebo nastriekaj na telo pred prechádzkou v prírode. Pozor však, aby sa nedostal do očí. Aplikovať môžeš aj na psíka pred odchodom na prechádzku, alebo mu natri aspoň obojok. No pozor, roztok môže farbiť. Nestriekaj na bielu srsť a biele oblečenie.
Jablčný ocot – strašiak pre muchy
Vyrob si domáci odpudzovač múch. Zmiešaj 1 šálku jablčného octu a 1 šálku vody. Pridaj pár kvapiek esenciálnych olejov (citrónový, mätový, levanduľový). Premiešaj a nalej do rozprašovača. Odlož do chladničky a v prípade potreby postriekaj priestor, kde nechceš muchy ani vidieť. No pozor, aby sa repelent nedostal do očí.
Domáci repelent s rozmarínom
1 liter vody prevar v hrnci. Pridaj 100 g sušeného, alebo 200 g čerstvého rozmarínu a krátko povar. Hrniec odstav a vodu nechaj vychladnúť, aby sa rozmarín dôkladne vylúhoval a uvoľnili sa účinné látky. Následne odvar preceď a pridaj 1 lyžicu vínneho octu. Premiešaj a nalej do fliaš s rozprašovačom. Domáci repelent uskladni v chladničke. Použi ho podľa potreby. Spoľahlivo odpudzuje komáre aj kliešte.
Domáci citrusový repelent proti kliešťom
Budeš potrebovať zopár kúskov citrusových plodov. Vhodné sú pomaranče, limetky, citróny, mandarínky, alebo grapefruity. 300 ml vody daj prevariť. Pridaj olúpané a nakrájané citrusové plody (podľa ľubovôle, alebo čo komora dá). Povar ich vo vode cca hodinku. Vodu môžeš priebežne dolievať podľa potreby. Nechaj vyhladnúť a preceď. Vodu aplikuj na odhalené časti tela pred pobytom v prírode.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov