Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Dvojzub trojdielny – prírodný prostriedok podporujúci látkovú premenu

od | máj 7, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Dvojzub trojdielny je nenápadná rastlina vyššieho vzrastu. Rastie voľne v prírode, u nás skôr ojedinele. Patrí medzi byliny s univerzálnym použitím, v prvom rade ako bylina podporujúca správne fungovanie metabolizmu.

Dvojzub trojdielny je u nás málo rozšírenou rastlinou. Vo voľnej prírode ho nájdeš skôr ojedinele. Zbiera sa jeho vňať v čase letných prázdnin. Z vňate je možné pripraviť čaj, alebo zápar. Dvojzub je dostupný aj vo forme tinktúry. Rastlinu možno užívať vnútorne, ale aj zvonka. Jej užívanie je bezpečné aj u detí, tehotných a dojčiacich žien.

dvojzub

Dvojzub a užívanie zvonka

Dvojzub pomáha pri ekzéme, lupienke, či kožných alergických prejavoch. Vhodné je pridať odvar z dvojzubca do kúpeľa, alebo prikladať ho formou obkadov. Na pokožku pôsobí upokojujúco a antialergicky. Kúpeľ je vhodný aj pre deti s atopickým ekzémom, alebo žltými mastnými šupinkami (miestami až chrastami) na hlavičke dieťaťa. Mamičky bábätiek to iste poznajú. Občas je ťažké poradiť si s nepeknými šupinkami a šetrne ich z hlavičky dieťaťa odstrániť. Príjemný bylinný kúpeľ pokožku hlavy upokojí.

Čaj z rastliny je tiež mimoriadne vhodný na výplachy nosa pri alergickej nádche.

Najideálnejšia je kombinácia dvojzubca zvonka i vnútorne. Ak ťa trápia kožné problémy rôzneho druhu, určite vyskúšaj dvojzub. Každé ráno aj večer si priprav 1/2 litra čaju. Polovicu vypi a tou druhou potri problémové miesta na koži.

dvojzubec

Kedy užívať rastlinu vnútorne?

Užívať ho môžeš vnútorne v podobe čaju, či tinktúry. Rastlina pôsobí veľmi priaznivo na látkovú výmenu. Je schopná urýchľovať metabolizmus. Má močopudné účinky a podporuje potenie. Dvojzub prispieva k vylučovaniu škodlivých látok z organizmu. Je preto vhodný pri ochoreniach obličiek a močových ciest.

Bylina je prírodným antireumatikom a stimuluje funkciu nadobličiek. V ruskom ľudovom liečiteľstve sa rastlina s obľubou využíva na liečbu ochorení dýchacích ciest a na prečistenie krvi. Rastlina podporuje činnosť pečene a vylučovanie tráviacich enzýmov. Je nápomocná pri problémoch s trávením.

dvojzub trojdielny

TIP: Viac zaujímavého čítania na tému BYLINY nájdeš TU.

Obrázky: flickr.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // Agrokarpaty // Dvojzub trojdielny

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This