Imelo je predovšetkým rastlina spájaná s mýtmi aj poverami. Na druhej strane má aj liečivé liečivé účinky, ktoré poznali už dávni predkovia. Keltskí kňazi, antickí lekári aj babky zelinkárky z celej Európy považovali imelo za posvätnú rastlinu. Bol pre nich všeliekom na množstvo neduhov.
Imelo biele – latinky Viscum album – sa dá preložiť ako lep. jeho drobné biele plody sú lepkavé na dotyk. Imelo je vždyzelený poloparazitický ker. Rastie na ihličnatých, aj listnatých stromoch. I keď sa vyskytuje v prírode pomerne často, je ťažké sa k nemu dostať. Obvykle je pomerne vysoko. Zvykne sa zbierať na miestach ťažby zo spadnutých stromov. Za najviac účinné sa považuje imelo na duboch a topoľoch. Netreba pohrdnúť ani imelom z jedlí, borovíc, či ovocných stromov.
Zberá sa dvakrát do roka. Najpraktickejší je jeho zber v jarných mesiacoch, kedy na vetvičkách nie sú lepkavé, jedovaté plody. Okrem marca a apríla je možný zber od októbra do polovice decembra.
Imelo biele dostať v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou a bylinkami vo forme tinktúry a čaju. Zvykne byť tiež súčasťou čajových zmesí na vysoký tlak.
Rastlina vyniká obsahom liečivých látok vrátane glykoproteidov, polysacharidov, alkaloidov, cholínu, organických kyselín a mnohých iných.
Imelo ako súčasť rituálov
Už odpradávna bola rastlina súčasťou mnohých mytologických rituálov. Viera v čarovnú moc imela na vianočnom stole pretrvala celé stáročia. Už keltskí kňazi odsekávali na Nový rok zlatým kosákom vetvičky imela s prianím lásky a šťastia. Symbolizuje túžbu po šťastí pre celú rodinu. Pomerne známy a dodnes uplatňovaný je tradičný bozk zamilovaných na Vianoce pod vetvičkou imela. To aby ich šťastie a láska vydržali po celý rok.
Aké sú jeho priaznivé účinky?
- Imelo sa už celé roky užívalo za účelom upokojenia nervového systému.
- Čaj z vňate imela je spoľahlivým prostriedkom na nespavosť a nepokoj. Uvoľňuje neurotransmitery, ktoré majú upokojujúci efekt a zlepšujú kvalitu spánku.
- Znižuje hladinu stresových hormónov v tele a napomáha eliminovať únavu.
- Imelo má mimoriadne priaznivé účinky na srdce a krvný obeh. Znižuje krvný tlak a spomaľuje pulz.
- Pomáha pri závratoch a bolestiach hlavy.
- Priaznivo pôsobí na všetky žľazy s vnútorným vylučovaním. Ovplyvňuje látkovú premenu aj hormonálnu funkciu. Poradí si s poruchami menštruačného cyklu a problémami s maternicou.
- Užívanie imela počas liečby rakoviny zlepšuje kvalitu života a spomaľuje rast tumorov.
Imelo má liečivú moc, ale môže byť aj jedom!
Že má imelo liečivé vlastnosti, o tom niet pochýb. Napriek tomu pri jeho užívaní je opatrnosť na mieste. V opačnom prípade sa odhalí jeho odvrátená stránka. V každom prípade, užívanie rastliny v akejkoľvek podobe je vhodné konzultovať s lekárom. Nebezpečné a najviac jedovaté je imelo na topoľoch. Toto sa v rámci liečby nepoužíva. Jedovaté sú aj jeho biele bobule.
Obsah jej účinných látok závisí od toho, na akom strome imelo rastie. Najúčinnejšie je zbierané v apríli, novembri a decembri.
obrázky: pixabay.com, flickr.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov