Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Imelo je viac ako len dekorácia opradená legendami

od | máj 14, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Imelo je predovšetkým rastlina spájaná s mýtmi aj poverami. Na druhej strane má aj liečivé liečivé účinky, ktoré poznali už dávni predkovia. Keltskí kňazi, antickí lekári aj babky zelinkárky z celej Európy považovali imelo za posvätnú rastlinu. Bol pre nich všeliekom na množstvo neduhov.

Imelo biele – latinky Viscum album – sa dá preložiť ako lep. jeho drobné biele plody sú lepkavé na dotyk. Imelo je vždyzelený poloparazitický ker. Rastie na ihličnatých, aj listnatých stromoch. I keď sa vyskytuje v prírode pomerne často, je ťažké sa k nemu dostať. Obvykle je pomerne vysoko. Zvykne sa zbierať na miestach ťažby zo spadnutých stromov. Za najviac účinné sa považuje imelo na duboch a topoľoch. Netreba pohrdnúť ani imelom z jedlí, borovíc, či ovocných stromov.

Zberá sa dvakrát do roka. Najpraktickejší je jeho zber v jarných mesiacoch, kedy na vetvičkách nie sú lepkavé, jedovaté plody. Okrem marca a apríla je možný zber od októbra do polovice decembra.

Imelo biele dostať v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou a bylinkami vo forme tinktúry a čaju. Zvykne byť tiež súčasťou čajových zmesí na vysoký tlak.

Rastlina vyniká obsahom liečivých látok vrátane glykoproteidov, polysacharidov, alkaloidov, cholínu, organických kyselín a mnohých iných.

imelo biele na strome

Imelo ako súčasť rituálov

Už odpradávna bola rastlina súčasťou mnohých mytologických rituálov. Viera v čarovnú moc imela na vianočnom stole pretrvala celé stáročia. Už keltskí kňazi odsekávali na Nový rok zlatým kosákom vetvičky imela s prianím lásky a šťastia. Symbolizuje túžbu po šťastí pre celú rodinu. Pomerne známy a dodnes uplatňovaný je tradičný bozk zamilovaných na Vianoce pod vetvičkou imela. To aby ich šťastie a láska vydržali po celý rok.

Aké sú jeho priaznivé účinky?

  • Imelo sa už celé roky užívalo za účelom upokojenia nervového systému.
  • Čaj z vňate imela je spoľahlivým prostriedkom na nespavosť a nepokoj. Uvoľňuje neurotransmitery, ktoré majú upokojujúci efekt a zlepšujú kvalitu spánku.
  • Znižuje hladinu stresových hormónov v tele a napomáha eliminovať únavu.
  • Imelo má mimoriadne priaznivé účinky na srdce a krvný obeh. Znižuje krvný tlak a spomaľuje pulz.
  • Pomáha pri závratoch a bolestiach hlavy.
  • Priaznivo pôsobí na všetky žľazy s vnútorným vylučovaním. Ovplyvňuje látkovú premenu aj hormonálnu funkciu. Poradí si s poruchami menštruačného cyklu a problémami s maternicou.
  • Užívanie imela počas liečby rakoviny zlepšuje kvalitu života a spomaľuje rast tumorov.
imelo bobule

Imelo má liečivú moc, ale môže byť aj jedom!

Že má imelo liečivé vlastnosti, o tom niet pochýb. Napriek tomu pri jeho užívaní je opatrnosť na mieste. V opačnom prípade sa odhalí jeho odvrátená stránka. V každom prípade, užívanie rastliny v akejkoľvek podobe je vhodné konzultovať s lekárom. Nebezpečné a najviac jedovaté je imelo na topoľoch. Toto sa v rámci liečby nepoužíva. Jedovaté sú aj jeho biele bobule.

Obsah jej účinných látok závisí od toho, na akom strome imelo rastie. Najúčinnejšie je zbierané v apríli, novembri a decembri.

obrázky: pixabay.com, flickr.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // Hanus // imelo biele // TOPVET

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This