Lipkavec – možno nie tak známa bylinka, ako skôr burina. Jej názov je priamo úmerný jej lepivej štruktúre. S radosťou sa ti nalepí na nohavice, či ponožky počas pobytu v záhrade.
Lipkavcov je viac druhov. Spomína sa syridlový, marinkový, obyčajný, lesný, či mäkký. Podľa bylinkárky M. Trebenovej, majú rovnaké účinky. Lipkavec rastie na suchých svahoch, medziach a lúkach v celej Európe i Ázii.
Lipkavec – syridlo aj bylinka zároveň
Lipkavcu sa ľudovo tiež povie syridlová bylina, či syridlo. V minulosti sa využíval pri výrobe syrov. V zelených častiach rastliny sa totiž nachádza koagulačný enzým – parachymozín. Ten ovplyvňuje vyzrážanie bielkovín mlieka. Bežným bolo použitie pri domácej príprave tvarohu.
Svoje uplatnenie si našiel aj v ľudovom liečiteľstve. Rastlina v sebe ukrýva kuramín, vitamín C, flavonoidy, triesloviny i menšie množstvo silíc. Pripisujú sa mu antioxidačné, dezinfekčné aj protizápalové účinky.
Zoznám sa s účinkami lepkavej bylinky
- Medzi najvyhľadávanejšie účinky lipkavca patrí podpora činnosti štítnej žľazy.
- Zlepšuje trávenie a odstraňuje bolesti brucha. Podporuje vylučovanie žlče a urýchľuje proces liečby pri ochoreniach žalúdka a čriev.
- Napomáha uvoľňovať menštruačné kŕče a tlmí reumatické bolesti.
- Lipkavec je známy aj svojimi očistnými účinkami. Je močopudný, prečisťuje a podporuje činnosť obličiek, pečene a lymfatického systému.
- Zvonka podporuje hojenie rán, zápalov a ľahších popálenín. Je nápomocný vo forme obkladov a kúpeľov.
Lipkavec – známa burina je zároveň skvelou bylinkou
Ako lipkavec použiť?
Lipkavec je užitočná bylinka na vnútorné aj vonkajšie použitie. Staré známe pravidlo – najsilnejšie účinky má čerstvá bylinka – platí aj v tomto prípade. V sušenej podobe však vydrží minimálne rok.
Čaj z lipkavca na vnútorné použitie si pripravíš jednoducho. Jednu lyžičku bylinky zalej 250 ml vriacej vody. Nechaj krátko lúhovať. Po dúškoch popíjaj počas celého dňa. Odporúča sa piť denne maximálne po dobu 3 týždňov. Potom si daj pár týždňov s čajíkom pauzu.
V prípade požitia zvonka postupuj rovnako ako pri príprave čaju. No tekutinou potieraj postihnuté miesta. Nechaj natreté miesto uschnúť samé.
Obrázky: pixabay.com
TIP: Mnoho iných zaujímavých článkov z radu byliniek nájdeš TU.
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov