Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Schizandra čínska sa postará o celkovú harmóniu tvojho tela

od | apr 18, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Schizandra čínska je v tradičnej čínskej medicíne známa už tisíce rokov. Nápaditá liana zdobená výrazne červenými bobuľami je plná zdraviu prospešných látok. Známa je tiež pod názvom Klanopraška.

Kolískou rastliny – ako už aj z názvu vyplýva – je Čína a Ďaleký východ. V tradičnej čínskej medicíne je cenená pre svoje povzbudivé účinky. Je skvelým podporným prostriedkom pri celkovom vyčerpaní organizmu. Pre medicínske účely je možné použiť všetky časti rastliny. Najčastejšie sú to však červené plody, vzhľadom pripomínajúce ríbezle. Bobule sú jedlé, horko-kyslej chuti.

Čo všetko rastlina obsahuje?

Máloktorá rastlina má toľko liečivých vlastností ako schizandra. Celá rastlina obsahuje silicu pripomínajúcu citrón. Z toho vzniklo tiež pomenovanie limónik alebo citrónovník čínsky.

Jej plody obsahujú sacharidy, bielkoviny a kyseliny (jablčnú a citrónovú). V červených bobuliach sa ukrýva množstvo vitamínov – C, B a P a schizandin. Schizandrin posilňuje imunitný systém, pôsobí povzbudivo na nervový systém a pamäť. Napomáha tráveniu a pôsobí tonizačne na pečeň, pľúca a obličky.

Na účinné látky sú bohaté najmä semená. Pri konzumácii plodov je tak dôležité plody dôkladne rozhrýzť, aby mohol organizmus naplno cenné látky využiť. V semenách sa nachádzajú aj lignany, kyselina olejová, omega 3 kyselina linoleová, silice, vitamín E, provitamín A a veľké množstvo schizandrinu. Bobule sú bohaté aj na minerály.

Žiadne časti rastliny neobsahujú alkaloidy ani glykozidy. Rastlina je tak bezpečná.

schizandra plody

Schizandra ako významný adaptogén

Čo to znamená? Adaptogén je známy pojem alternatívnej medicíny. Označuje sa ním rastlinný produkt, ktorý zvyšuje odolnosť voči stresovým situáciám. Tým sa myslia situácie ako úzkosť a fyzická únava, zranenie. Takýto produkt napomáha prispôsobiť sa zmene, teda adaptovať sa. Ruský vedec Lazarev vytvoril 3 kritéria, na posúdenie, či je daná rastlina adaptogénom. Adaptogén môže mať len minimálne nepriaznivé účinky. Musí normalizovať, zlepšovať nepriaznivé stavy a nezhoršovať žiaden z nich. Adaptogén má zvyšovať odolnosť prostredníctvom fyzikálnych, chemických a biochemických faktorov, nie špecifickým účinkom.

Adaptogény sú známe ako stimulátory a harmonizátory. Dokonca si vyslúžili názov omladzujúce rastliny, či rastliny nesmrteľnosti.

Schizandra čínska a jej účinky

  • Výrazný je adaptogénny účinok – „rozpúšťajúci“ stres, depresiu a psychické a svalové napätie. 
  • Stimuluje centálnu nervovú sústavu. Zaháňa tak únavu a zvyšuje duševnú aj fyzickú aktivitu. Zlepšuje celkovú výkonnosť.
  • Zlepšuje pamäť a koncentráciu organizmu.
  • Urýchľuje proces regenerácie organizmu po úrazoch.
  • Schizandra čínska pôsobí aj ako afrodiziakum. Podporuje sexualitu a používa sa ako prostriedok pri problémoch s predčasnou ejakuláciou.
  • Je prínosom pre kardiovaskulárny systém. Regeneruje srdcový sval a stimuluje krvný obeh a cievny systém. Znižuje cholesterol a pôsobí proti ateroskleróze.
  • Podporuje dýchanie a pomáha pri liečbe kašľa s dýchavičnosťou.
  • Zlepšuje ostrosť zraku.
  • Napomáha dobrému tráveniu.
  • Schizandra je silným prírodným antioxidantom.
  • Podporuje prirodzenú detoxikáciu po požití alkoholu, cigariet a iných drog.
  • Schizandra významne podporuje imunitu. Dáva do rovnováhy rozhádzaný imunitný systém a pomáha liečiť zápaly, ktoré sú základom civilizačných chorôb.

V akej forme užívať schyzandru?

Bobule majú zvláštnu chuť, ktorá každému nesadne. Konzumujú sa v čerstvom, aj v sušenom stave. Naložiť sa môžu do alkoholu, ale aj do medu. Z plodov si môžeš pripraviť lekvár, kompót, alebo domácu šťavu. Najpraktickejšie je užívať schyzandru čínsku vo forme výživového doplnku, napríklad BIO tinktúry. V malom množstve (pár kvapiek denne) si zachováva blahodárne účinky.

Pozor! Schizandra nie je vhodná pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku. Plody schizandry tiež môžu vyvolať sťahy maternice, preto sa neodporúča tehotným ženám. 

džem

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // schizandra čínska

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This