Vitamíny rozpustné vo vode sa v tele ľahko vstrebávajú. Je nutné ich pravidelne a často dopĺňať. V tejto kategórii je vitamín C a vitamíny skupiny B.
Vitamín C alias kyselina askorbová
Kto by nepoznal staré znám céčko, jeden z dôležitých antioxidantov v organizme. Vitamín posilňujúci imunitu je potrebný pre tvorbu kolagénu. Vďaka tomu má vitamín C veľký vplyv na pevnosť a pružnosť šliach, väzov aj väzivových tkanív. Odolnosť kĺbov, krásu a vitalitu pokožky, vlasov aj nechtov. Podporuje kvalitu cievnych stien, cirkuláciu krvi a zdravie srdca. Zlepšuje absorpciu minerálov, najmä železa a vápnika.
Ako zistím, že mi chýba? Pri dlhodobej únave, častých infekciách, ako aj strate chuti do jedla je potrebné myslieť na doplnenie céčka. Pri jeho nedostatku sa rany hoja pomalšie, koža je suchá a šupinatá, ozývajú sa bolesti v kĺboch.
Céčka nie je nikdy dosť. Dopĺňaj ho citrusovým ovocím, jahodami, ríbezľami. Nájdeš ho aj v paprike, zemiakoch, ale aj v zelených častiach rastlín. Vňate všetkého druhu majú kopec céčka. Nie nadarmo nám babičky a maminky nasekali vňať do vývaru a nútili nás to aj zjesť. Vynikajúcim zdrojom céčka sú tiež bylinky. Aké? Napríklad koriander, pažítka, bazalka aj tymian. Obyčajná púpava je bohatým zdrojom mnohých vitamínov A, C, D a B-komplexu. Rakytník a šípky sú tiež bohatým zdrojom céčka.
Vďaka rozpustnosti vo vode býva prebytok vitamínu C vylúčený obličkami. Netreba sa preto báť pri rôznych infekciách užívať vyššiu dávku. Zriedkavo môže dôjsť k miernemu podráždeniu tráviaceho traktu.
Vitamíny skupiny B – takzvaný B-komplex
Pod B-kompexom sa ukrýva celý rad dôležitých vitamínov (B1 až B12). Béčkové vitamíny sa nachádzajú v mnohých potravinách a bylinkách, preto ich možno telu veľmi ľahko dodať prirodzenou cestou. Najviac vitamínov sa nachádza v zelených častiach púpavy, v žihľave, petržlene. Nájdeš ich aj v koriadri a sezamových, či slnečnicových semenách. Rovnako ako pri vitamíne C, aj tu platí, že sa prebytok vylučuje močom.
Béčkové vitamíny zlepšujú celkové trávenie a obnovujú črevnú mikroflóru. Pozitívne vplývajú na nervový systém. Vyživujú vlasy, nechty, pokožku, ktorú zanechávajú jemnú a pružnú. Regenerujú bunky a v tehotenstve zaisťujú správny vývoj plodu vo všetkých štádiách. Sú to vitamíny vitality, dobrej nálady a kvalitného spánku.
Chýbajúce vitamíny tejto skupiny vplývajú na náladu. Nervozita, podráždenosť, ba dokonca depresia priamo súvisia s nedostatkom vitamínov B. Pri nedostatku vitamínov B sa často hlásia neželané ústne kútiky a suché popraskané pery.
Najznámejšie béčkové vitamíny a ich zdroje
- Vitamín B1 – tiamín (mäso a vnútornosti, vajíčka, orechy, strukoviny, kvasnice, celozrnné pečivo, zemiaky a otruby)
- Vitamín B2 – riboflavín (mlieko, jogurty, vajcia, mäso, hydina, ryby, obilniny a kvasnice)
- Vitamín B3 – niacín (v každej zelenine a mäse, pečeni, v sušenom ovocí, orechových jadrách, mlieku, kvasniciach, klíčkoch)
- Vitamín B5 – kyselina pantoténová (celozrnné produkty, obilniny, vajíčka)
- Vitamín B6 – pyridoxín (chudé mäso, hydina, ryby, vajcia, celozrnný chlieb, obilniny, orechy, banány, sója, kvasnice)
- Vitamín B9 – kyselina listová (pečeň, zelená listová zelenina, ružičkový kel, brokolica, strukoviny, pšeničné klíčky, kvasnice)
- Vitamín B12 – kyanokobalamín (mäso, hydina, ryby, vajcia, mliečne výrobky, niektoré druhy obohatených obilnín, lahôdkové droždie)
Vitamín H − biotín
Vitamín H , známy aj ako vitamín B7 je dôležitým vitamínom pre fungovanie organizmu. Je potrebný na uvoľňovanie energie z potravy. Prispieva k metabolizmu sacharidov, tukov a mastných kyselín a ich premenu na energiu. Hovorí sa mu tiež vitamín krásy. Nie nadarmo, lebo prispieva k zdraviu pokožky, nechtov a vlasov.
Nájdeš ho v pečeni, vaječnom žĺtku, rybách, arašidovom masla a samozrejme v kvasniciach.
Vitamín B8 – cholín
Cholín zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústrediť sa a zlepšuje koncentráciu. Obmedzuje nežiadúce stavy, ako podráždenosť, náladovosť a stres. Cholín tiež prispieva k normálnej hladine cholesterolu. Nedostatok môže viesť k vysokým hladinám cholesterolu a vysokému krvnému tlaku, poruchám pamäte a nesústredenosti.
Cholín spoľahlivo doplníš konzumáciou hlávkového šalátu, alebo čínskej kapusty. Nachádza sa vo všetkej listovej zelenine. Dostatočne vysoké dávky cholínu sa ukrývajú v pšeničných klíčkoch.
obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov