Bryndzové halušky sa označujú ako tradičné slovenské národné jedlo. Historici hovoria, že ho k nám priniesli v 15. storočí rumunský pastieri. Slovenskému ľudu tak učarovali a prirástli k srdcu, že sa stali za niekoľko storočí našim národným jedlom.
Sú pripravované zo zemiakov, múky a bryndze. Práve tá dodáva tomuto pokrmu špecifickú chuť a vôňu. Je to mäkký, miešaný a slaný syr, vyrábaný z ovčieho mlieka. Nepasterizovaná je najzdravšia. Obsahuje mnoho minerálov, vitamínov a bielkovín. Je probiotická, vďaka baktériám mliečneho kvasenia. Je ideálna na imunitu a znižuje cholesterol. Dopomáha vstrebávaniu vápnika, preto je skvelá na kosti.
V rámci halušiek sme s manželom ako jin a jang. On miluje bryndzové, nemá rád kapustové. Ja som na tom presne naopak. U nás doma ich varí, ako jedno z mála jedál on. Vždy pripravujeme halušky na dva spôsoby. Bryndzové pre neho, kapustové alebo smotanovo oštiepkové pre mňa.
Na bryndzové halušky budeš potrebovať:
- 1 kg zemiakov
- 350-400g polohrubej múky
- 250 g bryndze
- 1 vajce
- 10 g soli
- 200g gazdovskej slaniny
- 250g kyslej smotany
- soľ podľa chuti
Postup prípravy:
- Očistené a ošúpané zemiaky nastrúhaj najemno. Pridaj k nim vajíčko. Postupne pridávaj múku. Vymiešaj hustejšie cesto. Bude vyzerať „strapato“, preto sa tieto halušky nazývajú „strapačky“.
- Cesto na halušky nechaj chvíľu postáť.
- Zatiaľ nakrájaj slaninu na kocky. Na nízkom stupni ju pomaly opraž za občasného miešania.
- Osolenú vodu priveď k varu v dostatočne veľkom hrnci. Halušky pomocou haluškovača nahádž do hrnca a premiešaj ich.
- Var ich dovtedy, kým sa vyplavia na povrch.
- Pomocou sitka ich vyber a daj do väčšej misky. Nepreplachuj ich vodou.
- Nalej k ním za polievkovú lyžicu masti z opraženej slaniny a dobre premiešaj.
- Pridaj aj bryndzu a opäť ich poriadne zamiešaj.
- Halušky naservíruj na tanier. Na vrch pridaj kyslú smotanu a opraženú slaninu. Prípadne nasekanú pažítku či pórové klíčky pre svieži vzhľad.
Dobrú chuť!
TIP1: Ak chceš naozaj kvalitnú a slovenskú 100% – nú OVČIU bryndzu priamo zo salaša či domácu gazdovskú slaninku, v kamennom obchode Valach ich zaiste nájdeš.
TIP2: Ak máš rád slovenské tradičné jedlá, neváhaj vyskúšať aj pirohy, ktoré chutia ako od babičky. Recept nájdeš TU.
obr. súkromný archív
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov
Trackbacks/Pingbacks