Zeleninový bujón dodáva jedlu intenzívnejšiu chuť. Hodí sa do polievok, omáčok, mäsa, či rizota. Na predaj je dnes množstvo značiek aj druhov. No čo tak skúsiť poctivý domáci? Malé zásoby sa budú hodiť kedykoľvek a oproti kupovaným verziám budú omnoho zdravšie.
Výroba zeleninového bujónu nie je veľká veda. Keď si už doma dokážeme upiecť vlastný chlebík a pečivo, toto už bude hračka. Postačia fľaštičky, soľ a množstvo rôznej – najmä koreňovej zeleniny, najlepšie z domácich zásob. Čím viac druhov zeleniny, tým bude chuť zaujímavejšia a intenzívnejšia.
Farba takého domáceho bujónu bude závisieť od množstva použitej zeleniny. Ak pridáš viac mrkvy, či červenej papriky, bude to badať aj na farbe, kedy bude viac do oranžova až červena. Naopak, ak bude viac byliniek a inej zeleniny, farba bude do žlto-zelena. Množstvo zeleniny pridávaj podľa vlastnej preferencie a chuti.
Uvedené ingrediencie sú základ, ktorý však môžeš ľubovoľne modifikovať. Z niečoho ubrať, z iného pridať, alebo hociktorý druh zeleniny úplne vynechať, či nahradiť niečím iným.
Zeleninový bujón – recept:
Ingrediencie:
- mrkva
- petržlen
- kaleráb
- zeler aj so stonkami
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- pór
- cuketa
- soľ
- paprika (červená, zelená, alebo žltá)
- ako ľubovoľné ingrediencie môžeš pridať rôzne bylinky ako pažítka, ligurček, či petržlenová vňať, bazalka
Postup prípravy:
- Zeleninu očisti a dôkladne poumývaj.
- Nakrájaj ju na malé kúsky a vlož do hrnca. Podlej troškou vody, no len tak, aby prekryla zeleninu. Povar všetko do mäkka a nakoniec pridaj soľ a nasekané bylinky podľa chuti.
- Všetko dôkladne rozmixuj ponorným mixérom na hladkú pastu a ešte teplé navrstvi do malých uzatvárateľných fliaš. Každú dôkladne zaviečkuj.
- Ak je fliaš viac, bolo by dobré ich aj sterilizovať do zásob. Sterilizuj v hrnci asi 10 minút. Následne vyber fľaštičky na plech, prikry starou dekou a nechaj do ďalšieho dňa odležať.
- Vychladnuté fľaše uskladni na tmavom chladnom mieste. Po otvorení fľaštičku nechaj v chladničke.
- Domáci zeleninový bujón môžeš použiť po lyžičkách do polievok, omáčok, pri príprave rôznych druhov mäsa, do ryže aj rizota.
TIP: Komu sa nechce vyrábať poctivý bujón doma, vyskúšať môže tiež zeleninovú bujónku. Poctivý výrobok bez chémie, bez lepku a bez laktózy.
Obr. Pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov