Lokše sú známe najmä ako tenké placky z vaľkaného zemiakového cesta. Tentoraz je reč o starodávnom recepte typickom pre východné Slovensko. Hrubé lokše babičky pripravovali najmä k „podbitej fazuli“, či ku kyslým zemiakom.
Tieto lokše staršie generácie poznajú aj ako „lokši na kvašnym mliku“, či sódové lokše. Nejde teda o tradičné zemiakové lokše. Dajú sa jesť na sladko posypané práškovým cukrom, alebo potreté lekvárom, no zároveň sú skvelou prílohou ku sladko-kyslým polievkam. Vylepšiť ich možno aj bylinkami. Môj dedko ich rád zapíjal poctivým kyslým mliekom. Dnes ho možno nahradiť acidofilným, či kefírovým mliekom. Tieto lokše sa pečú na sucho priamo na platni, alebo suchej panvici.
Keďže máme opäť raz pôstne obdobie, takáto starodávna dobrota sa môže celkom hodiť.
Hrubé lokše – ingrediencie:
- 500 g hladkej múky
- 1 malá zarovnaná lyžička sódy bikarbóny (aby nám lokše pekne narástli)
- 500 ml acidofilného mlieka (môže byť aj kefír, alebo kyslé mlieko)
- 1 lyžica kryštálového cukru
- 1 lyžička soli
- roztopené maslo na potieranie
Postup prípravy:
- Múku vysyp do misky, v strede urob jamku a pridaj sódu bikarbónu. Postupne pridaj soľ, cukor a nakoniec acidofilné mlieko. Odporúčam ho nevliať celé naraz, ale na viac-krát. Čím je acidofilného mlieka viac, tým sú výsledné lokše jemnejšie.
- Vypracuj vareškou cesto a nechaj ho odležať asi 10 minút.
- Následne z cesto vyklop na múkou posypanú pracovnú dosku a ušúľaj veľký valec. Ten porež na menšie kúsky (asi 8-9 kúskov) a z každého rukami vytvaruj najskôr guľôčku a tú následne vyvaľkaj do tvaru hrubej palacinky.
- Popichaj vyvaľkané lokše vidličkou a na panvici opeč nasucho z oboch strán do zlatista.
- Po upečení potri každú lokšu roztopeným maslom.
- Teraz už ostáva len vychutnať si úžasné domáce hrubé lokše buď s kyslým mliekom, kefírom, či acidkom. Potrieť lekvárom, alebo posypať cukrom, alebo použiť ako chutnú a sýtu prílohu k sladko-kyslej polievke.
Dobrú chuť!
TIP: Tieto lokše môžeš posypať aj čerstvými bylinkami, alebo bylinky pridať aj priamo do cesta. Hodí sa mladá cibuľka, pažítka, alebo TOP jarná rastlinka cesnak medvedí – záruka skvelej vône aj chuti.
Obr. flickr.com, pixabay.com, pexels.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov