Kukuričná kaša patrí medzi tradičné jedlá starých materí. Pochutiť si na nej môžeš zaiste aj dnes. Príprava kaše je veľmi jednoduchá a chuť je úplne neutrálna. To z nej robí celkom univerzálne jedlo, ktoré stačí dochutiť buď na slano, alebo na sladko.
V minulosti sa kukuričná kaša považovala skôr za jedlo chudobných. Na prípravu stačila kukuričná krupica, voda a soľ. Dnes je tomu inak. Taliani ju dokonca považujú za svoju špecialitu. Udomácnila sa tiež v rôznych ďalších krajinách a teší sa obľube dodnes. Pripravuje a dochucuje sa na rôzne spôsoby.
Ja si túto kašu pamätám ešte z detstva, keď ju starká robievala do veľkého hrnca do zásoby a podľa potreby nám ju ohrievala. Volali sme ju „zameška“. Kašu sme na tanieri dochutili roztopeným maslom a cukrom. Nechýbal pohár domáceho mlieka a dobrota bola na svete.
Z čoho sa dá kukuričná kaša pripraviť?
Kukuričná kaša je známa aj ako polenta. Vyrába sa mletím celých zŕn kukurice, pričom konzistencia je jemná, alebo o čosi hrubšia. Môže mať podobu kukuričnej múky, krupice, alebo dokonca ju možno zohnať v podobe instantnej kukuričnej kaše.
Má charakteristickú kukuricovo žltú farbu a jemnú kukuričnú chuť.
Aké sú dôvody na zaradenie kukuričnej kaše do jedálnička?
- Kukuričná kaša ťa zasýti na dlhšiu dobu, pričom jej nezješ vôbec veľa. To z nej robí vcelku lacné jedlo.
- Kukurica je bohatá na vitamíny, minerály, bielkoviny aj vlákninu. Jedná sa teda o zdraviu prospešnú surovinu, ktorá prispieva k podpore trávenia a pravidelnému vylučovaniu.
- Kukuričná kaša je zdrojom vitamínov B, D aj A. Tiež železa, zinku, fosforu, selénu, draslíka aj horčíka.
- Neobsahuje lepok, čo je skvelá správa pre ľudí na bezlepkovej diéte.
Ako si najjednoduchšie kašu pripraviť?
Pri príprave môžeš použiť kukuričnú múku, ale aj kukuričnú krupicu. Rozdiel je iba v jemnosti. Najjednoduchšou voľbou je instantná kaša, nakoľko je hotová len za pár minút. Takže ak chceš sýte a zároveň rýchle a výživné raňajky, siahni po instantnej kukuričnej kaši. Do horúceho mlieka, alebo vody v takom prípade stačí len primiešavať instantnú kašu do požadovanej hustoty. Postáť by mala asi 3 minútky a je hotová.
V prípade kukuričnej múky, alebo krupice budeš potrebovať o trošku viac času. Na 1 diel kukuričnej krupice budeš potrebovať asi 4 diely vody alebo mlieka. Napríklad ak by si chcel/a kašu zo 100 g krupice, pridaj 400 ml tekutiny. Výsledok je však na tebe. Ak chceš kašu hustejšiu, pridaj kukuričnú krupicu. Ak naopak redšiu pridaj tekutinu. Príprava je opäť jednoduchá. Do horúceho mlieka, alebo vody pridaj štipku soli a kukuričnú krupicu. Za stáleho miešania povar asi 20 minút.
Hotovú kukuričnú kašu dochuť podľa ľubovôle. V slanej verzii môžeš poliať roztopeným maslom, nastrúhať syr a nasekať čerstvé bylinky. Ak dávaš prednosť sladkej verzii, kašu polej maslom, pridaj ovocie a med, prípadne oriešky, alebo nastrúhanú čokoládu. Jemnejšiu verziu vykúzliš pridaním kyslej smotany.
Kukuričná kaša chutí najlepšie teplá.
Obr. flickr.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov