Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Jahodová roláda s lahodným smotanovým krémom

od | apr 24, 2022 | Pečené / Nepečené, Recepty | 0 komentárov

Jahodová roláda je skvelým ľahkým dezertom k poobednej kávičke. Dokonalé spojenie vláčneho korpusu, ľahkého smotanového krému a jahôd je priam okúzľujúce pre oči aj chuťové bunky. Nejde pritom o nič náročné a tento dezert ľahko zvládnu aj začiatočníci v pečení.

Jahodová roláda je typ dezertu na skorú konzumáciu. Vzhľadom na čerstvé ovocie a smotanu odporúčam zjesť do ďalšieho dňa. Zaiste to však problém nebude, nakoľko ide naozaj o veľmi chutný dezert. Namiesto jahôd môžeš použiť aj iné drobné ovocie ako maliny, či čučoriedky. Rovnako skvelá je s ananásom.

Jahodová roláda – recept

Ingrediencie na korpus:

Ingrediencie na krém:

Na ozdobu:

  • 5-6 ks jahôd (čím viac – tým lepšie)
  • podľa chuti čokoláda na postrúhanie
jahody v bielej miske na drevenom stole

Postup prípravy:

  • Najskôr upeč piškótový korpus. Priprav si 2 misky. Do jednej daj bielka a do tej druhej žĺtka. K bielkom pridaj štipku soli a elektrickým šľahačom vyšľahaj tuhý sneh. K žĺtkom pridaj cukor a metličkou vymiešaj do peny. Následne po lyžiciach pridávaj múku a prášok do pečiva a dobre vymiešaj. Pridaj vodu a opäť dobre premiešaj, aby v ceste neostali žiadne hrudky. Nakoniec do cesta zľahka zamiešaj bielkový sneh.
  • Piškótový korpus nalej na plech vystlaný papierom na pečenie a rozotri do strán. Použila som plech veľkosti 30×40 cm. Korpus peč pri teplote 180°C asi 15-20 minút. Upečený korpus ešte za horúca stoč do tvaru rolády.
  • Kým korpus chladne, umy a očisti jahody a narež ich na malé kúsky. Nasleduje príprava krému, ktorá je naozaj je veľmi jednoduchá. Šľahačkovú smotanu spolu s vanilkovým a práškovým cukrom vyšľahaj do tuha. Nakoniec pridaj mascarpone všetko spolu dôkladne vyšľahaj. Ak by si chcel/a krém viac kyslastý, môžeš pridať 2 PL kyslej smotany.
  • Z vychladnutého korpusu opatrne stiahni papier na pečenie a natri ho dvomi tretinami krému. Poukladaj nasekané jahody a následne stoč opatrne do rolády. Povrch rolády natri zvyšným krémom a ozdob jahodami a nastrúhanou čokoládou.
  • Hotovú jahodovú roládu odlož pred krájaním na pol hodiny na chladné miesto.

Dobrú chuť!

hotová jahodová roláda na plechu

TIP: Množstvo skvelých dezertov, rolád, zákuskov, či rôznych múčnikov nájdeš na našom blogu Uvalacha.sk

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: dezert // jahody // mascarpone // sladké // smotana

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This