Nadýchané, voňavé, mäkučké a hlavne chutné podlhovasté pečivo. To sú prívlastky charakterizujúce kváskové rožky. Milujú ich malí, aj veľkí. Ich nadýchanosť docielime vďaka kvásku lievito madre.
Prvé kváskové rožky sa u nás piekli, hlavne pre môjho malého syna. Chcela som pre neho chutné a kvalitné pečivo. V začiatkoch môjho kváskovania som s nimi začínala. Už prvé kúsky zožali úspech aj u manžela. Každým ďalším pokusom boli lepšie, nadýchanejšie a chutnejšie. Chce to len cvik.
Sama mám v hlave mnoho spomienok s týmto mäkučkým pečivom. Maminka mi ho dávala už ako batoľaťu. Len samotný suchý do ruky. Mnoho mamičiek to robí doteraz. Neskôr tvorili prevažnú časť mojich desiat v škole. Keď som bola staršia, chodili sme mnohokrát kupovať rožky nadránom do miestnej pekárne. Cestou z diskotéky. Pekárom sme zaklopali na dvere a prosili ich, či nám ich zopár nepredajú. Na tú chuť čerstvých a teplých rožkov nikdy nezabudnem. Pri týchto spomienkach sa v tejto chvíli len pousmejem.
V súčasnosti si vytváram spomienky pri pečení tohto voňavého pečiva. K čomu patrí radosť môjho syna, keď si na nich pochutnáva. Ktovie, možno si raz bude pamätať, ako som mu piekla domáce kváskové rožteky.
Na kváskové rožky budeš potrebovať:
Príprava kvásku
- 80g hladkej múky na kváskovanie
- 80g kvásku lievito madre
- 40g vody
- Trochu olivového oleja
Cesto
- 400g hladkej múky na kváskovanie
- 200ml plnotučného mlieka
- 25g bravčovej masti
- 25g masla
- 1 kopcovitá čajová lyžička sladenky jačmennej
- 10g soli
Postup prípravy pre kváskové rožky:
- Do misky si naváž suroviny pre prípravu kvásku. Vymies ich do pevného mini bochníčka. V jednej časti ho prestrihni nožničkami do písmena x.
- Vlož ho do nádoby alebo zaváraninového pohára s prestrihnutou časťou na vrchu. Pokvapkaj ho trochu olivovým olejom. Nádobu alebo pohár prekry.
- Keď sa objem lievita madre zväčší dvoj až trojnásobne, môžeš pokračovať.
- Preosiatu múku zmiešaj s aktívnym kváskom a s ostatnými ingredienciami pre cesto. Vymies ho ručne, pomocou pekárničky, alebo kuchynského robota. Bude to trvať niekoľko minút.
- Vymiesené cesto bude pevné, s hladkým povrchom a spojí sa do jednej kompaktnej hmoty.
- Nechaj ho kvasiť v uzatvorenej, alebo prekrytej nádobe 3 hodiny. Počas kvasenia zväčší objem dvojnásobne.
- Rozdeľ ho na 10 rovnakých častí. Vytvaruj z nich malé bochníčky. Nechaj ich prekryté kvasiť 1 hodinu. Ja ich prekrývam vyšším plechom.
- Na pomúčenej doske bochníčky vyvaľkaj do trojuholníkového tvaru. Širší koniec bude hrubší, predný užší diel bude tenší.
- Tento tvar stoč, tak že začneš stáčať širšiu a hrubšiu časť. Vznikne tvar rožteka, ktorý ešte rukami povaľkaj po doske.
- Pripravené rožteky poukladaj na plech vystlaný papierom na pečenie. Vkladaj ich do neho tak, aby bol spoj rožteka v spodnej časti. Prekry ich druhým vyšším plechom alebo utierkou a nechaj ich kvasiť 2 až 3 hodiny. Rožteky naberú objem.
- Rúru si nahrej na 230 °C.
- Rožteky potri mliekom a vlož do vyhriatej rúry. Peč ich po dobu 15 minút.
- Po upečení ich prelož na mriežku a nechaj vychladnúť.
Dobrú chuť!
TIP1: Navštív kamennú predajňu Valach, kde vieš zohnať do svojich rožtekov úžasné domáce maslo.
TIP2: Ak rád kváskuješ, neváhaj vyskúšať aj recept na kváskový biely chlebík.
obr. súkromný archív
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov