Perník ako od babičky. Získa si ťa svojou božskou chuťou.

od Meri
perník

Perník je skvelý koláčik z nadýchaného voňavého cesta. Vďaka správnym ingredienciám dokonale prevonia celú domácnosť. Nebudeš sa veru vedieť dočkať výsledku. Je skvelým dezertom ku kávičke. Výhodou receptu je, že za málo námahy upečieš plný plech fantastických koláčikov.

 

Na perník budeš potrebovať:

Na cesto:

škorica

Bez voňavej škorice by nebol perník perníkom

Na potretie:

  • ríbezľový alebo slivkový lekvár
  • 100 g čokolády
  • 20 g masla

 

Postup prípravy:

  1. Príprava perníka je tak jednoduchá, že ju hravo zvládne každý. Prvý krát som ho piekla vo veku okolo 12 rokov. Vo väčšej miske vymiešaj celé vajcia s cukrom. Pridaj vanilkový cukor, soľ a postupne všetky sypké ingrediencie (múku, sódu, korenie do medovníka, škoricu, kakao). Teraz pridaj olej a mlieko. Nakoniec ríbezľový lekvár. Ten môžeš nahradiť aj iným, no mne sa osvedčil práve ríbezľový pre jeho mierne pikantnú a kyslejšiu chuť. Všetko dobre vymiešaj – najlepšie elektrickým šľahačom. Pridaj nasekané vlašské orechy a tentoraz len zľahka premiešaj varechou. Cesto máš hotové.
  2. Plech poriadne vytri slnečnicovým olejom a vylej na neho cesto. Pekne rozotri do strán. Upeč pri teplote 180 stupňov cca 25-30 minút. Keď sú kraje pekne odpečené, koláčik je hotový. Vyber ho z rúry a ešte teplý potri lekvárom. Nechaj vychladnúť a potri, alebo len pofrkaj čokoládovou polevou. Tú pripravíš tak, že vo vodnom kúpeli rozpustíš čokoládu spolu s maslom.
  3. Nechaj koláčik dobre stuhnúť a potom ho porež na ľubovoľne veľké obdĺžniky, kocky, alebo dokonca trojuholníčky.

Dobrú chuť!

TIP: Ak máš naponáhlo, alebo sa ti len jednoducho nechce, tak namiesto lekváru a čokolády perník popráš práškovým cukrom. Alebo ho nechaj bez povrchového zdobenia. Aj takto chutí perfektne.

Ak máš rád/rada rafinovanejšie chute, vyskúšaj tiež skvelú sacherovu tortu. 

Zdroj obrázkov: pixabay.com, valachshop.sk

0 Komentár

Odporúčame tiež

Chceš článok komentovať?

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!