Veľkonočný mazanec je tradičné obradové pečivo. Zvykol sa piecť počas bielej soboty. Spoločne s barančekom, údenou šunkou, varenými vajíčkami a inými sviatočnými dobrotami sa v košíku bral do kostola na svätú omšu. Počas veľkonočnej nedele bol posvätený. Aj v aktuálnej dobe sa nájde mnoho rodín, ktoré túto tradíciu stále dodržiavajú.
Je to najstarší veľkonočný koláč okrúhleho tvaru so symbolom kríža navrchu. Počas veľkonočných sviatkov ho pripravovali naši predkovia už v 14. storočí vo verzii na slano. Jedli ho s údenou šunkou, varenými vajíčkami, syrom a maslom. V rôznych kútoch Slovenska ho nazývame inak. Mazanec, pomazanec, biely koláč, či na východe paska alebo pascha.
Dnes sa pečie skôr na sladko. Chuťou sa podobá tradičnej vianočke. Okrúhly tvar a symbol kríža zostal. Niekde ho však aj zapletajú do venca, či vianočky. V ceste môže byť sušené ovocie, na povrchu plátky mandlí. Je nadýchaný, krehký, mäkký a veľmi chutný. Manžel si na ňom pochutnáva s maslom a džemom. Spoločne si ho teraz pripravíme vo verzií zo špaldovej múky.
Na veľkonočný mazanec budeš potrebovať:
Rozkvas:
- 100 g plnotučného mlieka
- 150 g hladkej špaldovej múky
- 1 polievková lyžica kvásku
Cesto:
- 350 g hladkej špaldovej múky
- 60 g masla
- 70 g trstinového cukru
- 100 g mlieka
- 1 vanilkový cukor
- 50 g sušených marhúľ
- 50 g sušených hrozienok
- 20 g sladenky jačmennej
- 3 g soli
- 2 vajíčka
- Plátky mandlí
Veľkonočný mazanec – postup prípravy:
Príprava cesta:
- Zmiešaj suroviny na rozkvas. Tentokrát bude veľmi hustý. Kvasiť bude rýchlejšie ako štandardne. Zdvojnásobí svoj objem počas 5 až 10 hodín.
- Preosiatu múku zmiešaj s pripraveným rozkvasom. Pridaj k nej všetky ostatné ingrediencie na cesto okrem sušeného ovocia.
- Cesto sa bude hnietiť dlhšie, ako zvyčajne. Odporúčam ho miesiť v pekárničke alebo v kuchynskom robote po dobu 15 – 20 minút.
- Keď sa všetky suroviny prepoja, postupne pridaj do cesta aj sušené ovocie. Dôležité je, aby sa v ňom premiešalo rovnomerne.
- Vymiesená zmes bude kvasiť do zdvojnásobenia objemu. Počas tejto doby cesto nebudeme prekladať.
- Vykvasené ho prelož na podložku a vytvaruj bochník. Vlož ho do okrúhlej ošatky. Predtým ju poriadne vysyp škrobom. Prípadne cesto rozdeľ na dve polovice a vlož do dvoch maslom vymastených a dobre škrobom vysypaných misiek.
- Pripravené bochníky prikry potravinárskou fóliou a vlož ich do chladničky. Budú v nej kvasiť 12 až 20 hodín. Cesto v chladničke spevnie.
Pečenie:
- Rúru si nahrej na 170°.
- Ak si cesto kvasil v jednej ošatke, môžeš ho preložiť s papierom na pečenie aj do tortovej formy, približného priemeru ako tvoja ošatka. Mazanec sa tak počas pečenia nerozleje do šírky, ale bude rásť krásne do výšky.
- Narež ho do kríža po povrchu pomocou žiletky.
- Ponatieraj ho vyšľahaným vajíčkom a posyp lupienkami mandlí.
- Peč ho po dobu 40 až 60 minút.
- Po upečení urob kontrolu. Zapichni do cesta dlhú špajdľu. Ak na nej po vytiahnutí zostane surové cesto, ešte ho dopeč.
- Po upečení ho polož na mriežku a nechaj vychladnúť.
- Rozkroj ho až po niekoľkých hodinách.
Dobrú chuť!
TIP1: Ak chceš do tohto receptu kvalitné slovenské domáce maslo či domáce vajíčka, navštív nás v kamennom obchode Valach, kde si zaiste prídeš na svoje.
TIP2: Vyskúšaj aj ďalšiu veľkonočnú špecialitu – veľkonočnú hrudku. Recept nájdeš TU.
obr. súkromný archív
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov