Zemiakový šalát už roky patrí k tradičným delikatesám bohatého vianočného stola. Jeho cesta na naše stoly nie je doposiaľ celkom jasná. Dnes si s obľubou mnoho slovenských domácností nevie predstaviť vianočný stôl bez zemiakového šalátu.
Zemiakový šalát – má svoj príbeh
História zemiakového šalátu nie je úplne jasná. Jedna z teórií predpokladá, že jeho pôvod siaha do cárskeho Ruska z polovice 19. storočia. V luxusnej moskovskej reštaurácii Hermitage pod vedením belgického šéfkuchára, pripravovali svojim zámožným klientom špeciálny pokrm. Pozostával z varených zemiakov, vajec, majonézy, kyslých uhoriek, mrkvy a ďalších ingrediencií.
V tej dobe boli tieto ingrediencie vzácne. Lahodný šalát si tak mohli vychutnať len tí najbohatší. O recept prejavilo záujem mnoho kuchárov. Šéfkuchár Olivier ho ale odmietal prezradiť. Začiatkom 20. storočia sa „ruský“ šalát dostal do španielskej, francúzskej, aj talianskej kuchyne. To, kedy sa zemiakový šalát dostal k nám na Slovensko nie je dodnes plne objasnené. Teórie sa v svojich odhadoch značne líšia. Podľa jednej z nich to mohlo byť spolu s ruskými emigrantmi v čase prvej republiky. Iný predpoklad je, že jeho výskyt sa spája s Červenou armádou na konci druhej svetovej vojny.
Každopádne zemiakový šalát u nás zachutil a dodnes nechýba na tradičnom štedrovečernom stole mnohých domácností. Každá rodina si ho pripravuje podľa seba.
Zemiakový šalát s majonézou – recept:
Výber zemiakov si zaslúži pozornosť, aby sa radosť nezmenila v sklamanie a zo šalátu nevznikla kaša. Na tento účel sa ideálne hodí varný typ A. Obsahuje najmenej škrobu a zachováva si svoju štruktúru. Je najvhodnejší pre varenie v šupke a následne do šalátov. V prípade núdze je možné použiť aj varný typ B. Tieto zemiaky sa však po uvarení čiastočne rozpadajú a múčnatejú. Vianočný šalát je predsa len výnimočnejší, než vo všedný deň. Ingrediencie sa preto oplatí podrobiť správnemu výberu.
Budeš potrebovať:
- 1 kg zemiakov uvarených v šupke
- 3-4 ks uvarenej mrkvy
- 5 ks čerstvých vajec uvarených natvrdo
- 1 konzerva sterilizovaného hrášku
- 4-5 ks kyslých zaváraných uhoriek
- 1 menšia cibuľa
- 1-2 PL horčice
- 2-3 PL sladkej šľahačkovej smotany (nemusí byť)
- majonéza (250g)
- na dochutenie soľ, mleté čierne korenie, nesoldík, alebo trochu vegety
Postup prípravy:
- Zemiaky uvar v šupke asi pol hodiny (závisí od druhu zemiakov). Počas varenia ich kontroluj, aby sa nerozvarili. Vajíčka uvar na tvrdo (cca 12 minút nechať vrieť). Mrkvu očisti, dobre umy a tiež nechaj uvariť. Uvarené ingrediencie sceď a nechaj dôkladne vychladnúť.
- Vajíčka aj zemiaky opatrne ošúp. Do väčšej misky pretlač postupne cez špeciálne okrúhle sitko zemiaky, mrkvu a vajíčka.
- Cibuľku ošúp, nakrájaj na drobno a v sitku prelej vriacou vodou, aby v šaláte neštípala a neprebila chuť ostatných ingrediencií. Takto scedenú cibuľku pridaj do misky k ostatným pretlačeným ingredienciám.
- Kyslé uhorky nakrájaj na malé kocky a pridaj do misky. Hrášok preceď a tiež pridaj do misky.
- Ochuť šalát čiernym korením, soľou, vegetou, alebo nesoldíkom. Pridaj majonézu a horčicu. Ak máš rád jemnejšiu chuť, časť majonézy nahraď trochou šľahačkovej smotany, alebo bieleho jogurtu. Nakoniec ešte pridaj asi 2 lyžice šťavy z kyslých zaváraných uhoriek.
- Šalát zľahka premiešaj a nechaj ho v chlade odležať. Po hodine treba šalát ochutnať, prípadne dosoliť a dokoreniť, lebo zemiaky stiahnu chuť. No všetko závisí od individuálnej chuti. Niekto rád pikantnejšie, iný preferuje skôr neutrálnejšie chute.
Dobrú chuť a krásne Vianoce.
TIP: Pre výraznejšiu chuť šalátu môžeš pridať na kocky nakrájaný uvarený zeler. No pozor, zeler sám o sebe má výraznú chuť, preto stačí zopár kociek.
Obr.pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov