Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Klobásky – tie najchutnejšie dedkove domáce klobásy

od | dec 9, 2020 | Chuťovky, Hlavné jedlo, Mäso, Recepty | 2 komentáre

Klobásky sú neodmysliteľnou súčasťou vianočného aj veľkonočného jedla. Kapustnica bez fajnovej domácej klobásy, by kapustnicou ani nebola. Dodáva tú pravú mierne zaúdenú chuť a úžasnú vôňu vianočnej polievke.

Klobásky sa dajú pripraviť aj doma. Ak ich následne má kto vyúdiť, tak stojí za to vyskúšať ich domácu prípravu. No poväčšine sa niekto v rodine, či blízkom okolí nájde, kto sa údeniu venuje. Toto chladné obdobie je na ich prípravu priam ideálne. Pre mňa sú dedkove klobásky jedinečné a za seba poviem, že som v živote lepšie nejedla. Ak sa pre domáce klobásky rozhodneš, zaobstaraj si vopred črievka, ktoré budeš klobásovou zmesou plniť. Neodmysliteľným nástrojom je mlynček s plniacou rúrkou, alebo špeciálna plnička črievok. Mäso je ideálne kúpiť čerstvé priamo od mäsiara. Pri plnení klobás sa ti bude hodiť ihla. Ak by bola v klobáse bublinka, jednoducho črievko prepichni ihlou, aby sa zbavilo prebytku vzduchu.

Domáce klobásky sa hodia nielen do kapustnice, či k veľkonočnému stolu. Sú skvelým doplnkom do strukovinových, či sladko-kyslých polievok, k prívarkom aj kyslej kapuste. Alebo ako rýchly výdatný obed s chlebom a horčicou. Určite sa nehodí konzumovať ich denne, no zamrazené ich máš poruke kedykoľvek a k občasnému maškrteniu sú skvelé.

Na klobásky – budeš potrebovať:

 • 8 kg bravčového pliecka
 • 2 kg bravčový bôčik
 • 200 g soli
 • 100 g mletej sladkej papriky
 • 100 g čerstvého cesnaku
 • 20 g štipľavej mletej papriky
 • 20 g čierne mleté korenie
klobásky - mletie

Postup prípravy:

 • Črevá namoč deň vopred (alebo aspoň na pár hodín) do studenej vody a odlož do chladničky. Takto nadobudnú pružnosť a klobásky pri pretáčaní nepraskajú.
 • Črevá vyber z chladničky, zlej z nich vodu a ešte ich v čistej vode prepláchni.
 • Mäso dôkladne umy a pomeľ na mlynčeku spolu s naváženým cesnakom. Je lepšie cesnak pomlieť s mäsom, nakoľko pri osobitnom pretláčaní cesnaku vzniká zbytočný odpad.
 • Do litra vlažnej vody pridaj soľ, čierne korenie, papriku oboch druhov a dôkladne premiešaj, aby sa ingrediencie prepojili. Touto ochutenou vodou polej pomleté mäso a dôkladne vymiešaj.
 • Následne klobásovou zmesou môžeš plniť črevá pomocou mlynčeka s rúrkou, alebo v ideálnom prípade plničky. Iste sa nejaká nájde v komôrke starých, či prastarých rodičov. Naše babičky chovali prasiatka a pravidelne plničku používali. Pri plnení pozor na vzduchové bublinky, tie treba prepichnúť. Akú dĺžku klobás si zvolíš, je na tebe. Optimálna dĺžka je 20-30 cm, následne treba črievko pretočiť a plniť ďalej.
 • Naplnené klobásy je ideálne začať údiť ešte v ten istý deň. Môj otec sa drží pravidla – pomaly údiť 3 dni. Dôležité je použiť drevo ovocných stromov.
 • Po vyúdení nechaj klobásky visieť aspoň deň v prievane a následne ich môžeš na dlhšiu dobu uskladniť v mrazničke.

Dobrú chuť.

údenie

TIP: Ak nemáš čas, alebo možnosť venovať sa domácemu klobáskovaniu, zájdi do kamennej predajne Valach. Tam nájdeš vždy poctivé chutné domáce klobásky.

Obr.Pixabay.com

2 komentáre

 1. Vladimir Kopecky

  Dakujem za rady, ja este uvarim za hrst Rasce 5 minut, precedim rascu zahodim a vodu pouzijemdo mesa. Naucil som sa v Kremnici od stryka, a robym to v Kanade vyse 50 rokov, tak Kanadanom vela netreba oni su do varenia lavy, ale kazdy tvrdi ze su najlepsie ake kedy jedli. Aspon v tom maju pravdu.
  Vladimir Kopecky

  Odpoveda
 2. jozef pukan

  Dakujeme za recept, ja robim tak isto, len sol 15 dkg a vodu menej. Su velmi dobre.

  Odpoveda

Trackbacks/Pingbacks

 1. Domáca tlačenka – tradičná zabíjačková delikatesa - […] máš rád zabíjačkové špeciality, vyskúšaj tiež recept na domácu klobásu. Alebo zbehni do kamennej predajne […]
 2. Kváskový podpecník s bryndzou a klobáskou je láska na prvé ochutnanie - […] Ak by si chcel vyskúšať domáce klobáskovanie, zájdi SEM. Alebo zájdi do kamennej predajne Valach, kde nájdeš chutné domáce…

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: bravčové mäso // klobása // údeniny // zabíjačkové špeciality

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This