Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lukáš Barč: Založil lokálnu značku pre najkrajšie mesto na Slovensku

od | nov 20, 2018 | Rozhovory | 0 komentárov

Lukáš má 28 rokov a keďže mu chýbal kontakt s mestom, založil lokálnu značku Novejša. Okrem značky oblečenia je to aj web, kde sa môžete dočítať o zaujímavých ľudoch zo Spišskej Novej Vsi.

Ako vznikol nápad založiť lokálnu značku Novejša?

Nápad vznikol v apríli 2018 keď som sa odsťahoval za prácou do Košíc. Každý víkend (niekedy aj častejšie) som v Novejši ale to mi nestačilo, chcel som byť ešte viac v spojení s mestom a s ľuďmi z mesta. Máme v meste a okolí šikovných ľudí a firmy, o ktorých často nevieme a tak ma napadlo urobiť webstránku, kde by som týchto ľudí odprezentoval formou rozhovoru a taktiež podporoval zaujímavé akcie. Inak predtým som mal ešte ďalšie 2 lokálne projekty, ktoré nevyšli z rôznych dôvodov. Takže v mojom prípade úplne platí do tretice všetko dobré.

Lukas Barc tatry

S kým každým na projekte spolupracuješ?

Je to množstvo ľudí. Napríklad Novejša vlogy, ktoré sme začali točiť spoločne s tanečnými skupinami Denzz Industry a Black ladies. Je to partia mladých a energických ľudí, ktorí sa nebránia žiadnej spolupráci. Rád podporím akcie pre mladých ako Deň tanca v Novejši alebo Lepšejší deň, ktoré organizuje OZ Mladí ľudia pod vedením Mateja Farkyho Farkalina. Chalani s Burger a Pivo sa sami ponúkli s vlastymi priestormi a tak si viete produkty Novejša zakúpiť u nich v reštaurácii. A od leta spolupracujem aj s chalanmi z Fusakle. No a rodičia, ktorí mi pomáhajú s vybavovaním objednávok z eshopu, keď som mimo Spišskej.

novejsa mikiny

Neskôr si začal s predajom vlastných produktov.

Web a sociálne siete začali mať slušnú sledovanosť a tak som rozmýšľal kam ďalej projekt posunúť. A keďže veľmi rád vymýšľam nové veci, tak má hneď napadlo vytvoriť vlastnú lokálnu značku, lebo tak krásne mesto akým je Spišská Nová Ves si ju určite zaslúži! A tak som oslovil grafika Peta Majkuta, ktorý navrhol logo a taktiež aktuálny motív s kostolnou vežou a značka bola na svete. Znie to jednoducho, ale v skutočnosti som to pripravoval niekoľko mesiacov.

Čo je charakteristické pre produkty Novejša?novejsa lukas barc odznak

Ľudia si začínajú čoraz viac ceniť kvalitu a lokálne produkty. Preto som sa aj ja rozhodol ísť cestou kvality, nie kvantity. Tričká sú vyrobené zo 100% organickej bavlny a každý, kto si ich kúpil si pochvaľuje, že sa príjmene nosia. Vaky sú taktiež vyrobené zo 100% bavlny. Hrnčeky sú vyrobené na zákazku zo smaltu, ktorý sa dostal nedávno späť do módy.

Nedávno si spoločne so značkou Fusakle organizoval súťaž o najkrajší návrh Spišských Fusaklí.

Ako som už spomínal, s Fusakle spoluracujem od leta, kedy sme mali spoločný stánok na Spišských trhoch a už vtedy sme sa bavili, že prečo neurobiť lokálne ponožky pre Spiš. A keďže sme to chceli povýšiť ešte o úroveň vyššie, tak sme dali dokopy suťaž, kde nám ľudia posielali svoje návrhy a následne sa na facebooku za vybrané návrhy hlasovalo. Prišlo nám veľa návrhov a aj preto sme sa rozhodli dať do výroby rovno dva návrhy. Začiatkom roka 2019 sa môžete tešiť na originálne spišské fusakle so Spišským hradom a dominantou Novejši, kostolnou vežou. Budú naozaj krásne.

Čo okrem ponožiek môžeme v najbližšej dobe očakávať?

Keďže sa nám ochladilo, tak sme pred pár dňami spustili predaj Novejša mikín. K dispozícii sú dva druhy, aby sme vyhoveli každému. Ďalej aktuálne pripravujem do predaja Novejša kľúčenky, ktoré nám vyrába šikovný študent Technickej akadémie na vlastnoručne vyrobenej 3D tlačiarni.

A čo sa týka obsahových vecí, chcem pripravovať naďalej zaujímavé rozhovory a taktiež Novejša vlogy, ktoré si ľudia veľmi obľúbili. Celkovo to vnímam tak, že sa okolo značky Novejša vytvorila zaujímavá komunita ľudí čo ma strašne teší. Teší ma, keď mi ľudia povedia, že Čítal som článok na tvojej web stránke, alebo keď ich vidím, ako hrdo nosia tričko s nápisom Novejša na hrudi. Vtedy si poviem, že to má zmysel robiť ďalej.

Lukaš barč prednáška

Na záver ma napadé ešte jedna otázka. Je ti v tvojom úsilí nejako nápomocné aj mesto Spišská Nová Ves?

Nie s mestom momentálne nespolupracujem, ale na druhej strane je pravda, že som ich zatiaľ ohľadom spolupráce neoslovil. Každopádne nebránim sa žiadnej spolupráci, ktorá bude pre obe strany dostatočne zaujímavá.

TIP: Sleduj aj ty ako sa tvorí úspešná lokálna značka Novejša.

Lukáš ďakujeme za rozhovor a želáme Novejši veľa úspechov v podpore a propagovaní peknej myšlienky. Určite ti je za tvoj projekt vďačných mnoho Spišiakov. Za nich ti vyslovujeme jedno veľké ĎAKUJEM.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Lukáš Barč // novejša

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This