Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Jarmok – atrakcia pre celú rodinu. Odhaľ atmosféru jarmočných slávností.

od | júl 10, 2018 | Tradície | 0 komentárov

Jarmok – obľúbené kultúrno – spoločenské podujatie každoročne sa opakujúce v mnohých mestách. Hudba, spev, predaj hand-made výrobkov. Príjemná atmosféra poprepletná zmesou vábivých vôní.

Leto a jeseň neodmysliteľne patria jarmokom. Zaujímavý program, rôzne výstavy a lákavé jarmočné dobroty. Jarmočné tradície nesú so sebou príjemné chvíle, ideálne pre všetky vekové kategórie.

Pohľad do histórie jarmočných slávností

História jarmokov na Slovensku siaha až do 13. storočia. Jarmoky v tom čase mohli usporadúvať iba výsadné mestá. Právo udeľoval vládnuci panovník na základe výsadnej listiny. V listine boli uvedené presné dátumy, kedy mohli byť jarmoky usporiadané.

Jarmok bol trh, kde každý mohol predať, alebo kúpiť čo potreboval. Tovar bol veľmi rôznorodý. Bylinky, medovníky, domáce potreby, periny, či rôzne zvieratá a doma vypestované plody. Hlavným cieľom bolo predať, prípadne vymeniť prebytky z domácej úrody a chovu. Na veľké jarmoky prichádzali poľnohospodári a remeselníci aj z iných regiónov. Debnári, drotári, hrnčiari, košikári a tradične nechýbali medovnikári.

K obchodovaniu pribudla hudba, tanec, bábkové divadlo a iné atrakcie. 

jarmok

Originálne výrobky dodávajú jarmoku tú správnu atmosféru.

Čo na jarmoku nájdeš dnes?

jarmok

V súčasnosti sa jarmoky stále tešia obľube. Do popredia sa dostáva najmä zábava a hodovanie. Nostalgickú atmosféru navodzujú stánky s rôznymi výrobkami.

Nechýbajú rôzne hand-made výrobky – dekoračné, ako aj praktického využitia. Nájdeš tu pravý slovenský med od domácich výrobcov a iné včelie produkty. Parádnice poteší ručne vyrábaná bižutéria a iné módne doplnky. Deti si prídu na svoje v podobe kolotočov, skákacích atrakcií, či veselých balónov. Nechýba cukrová vata, oblátky a voňavý trdelník. To všetko naviac dopĺňa príjemná vôňa rôznych dobrôt, ktorým je ťažké odolať.

Na mnohých trhoch sú rôzne výstavy zvierat a rastlín. Tešiť sa môžeš aj na program, kde vystupujú rôzni známi interpreti.

Jarmok má aj svoje šedé stránky

jarmok

Rokmi sa tradičné jarmoky pomaly menia na trhovisko lacného textilu dovezeného z ďaleka. Stánky zahltené množstvom hračiek s násilnou tématkou a nulovou edukačnou hodnotou nepotešia rodičovské oči. Poctivé slovenské hand -made výrobky a tradičné remeselné výrobky sú vytláčané kdesi do úzadia. Dôvodom sú najmä ceny. Na prvý pohľad možno privysoké a málo adekvátne bežným príjmom. Ak si dáš námahu a pozrieš sa hlbšie na pozadie poctivého výrobného procesu, pochopíš, že sa ceny pohybujú na hrane a zisk pre jednotlivých výrobcov je maličký. Jediné čo ich drží pri remesle je ich láska k práci. Originalita niečo stojí.

keramika

Podpora vlastných poctivých remesiel je v rukách každého z nás. Voňavý perník, či domáci medík poteší každého maškrtníka. Ručne maľovaný obraz, či hrnček je dozaista originálny suvenír. Či dáš prednosť originálnosti, alebo gýčovému predmetu je len na tebe.

Každopádne návšteva jarmoku stojí za zaujímavé spestrenie dňa, či večera. Ak máš chuť na nejaký vyraziť, pozri si program jarmočných slávností. Možno nájdeš v blízkom okolí niečo zaujímavé práve pre teba.

Tak hor sa do jarmočných zážitkov!

Zdroj obrázkov: pixabay.com, archív uValacha

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: hand-made // jarmok

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This