Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Máj – symbol zdravia a vitality nositeliek života. Aký máj postaviť?

od | máj 10, 2018 | Tradície | 0 komentárov

Mesiac máj – obdobie lásky a zrodu nového života. Jarná príroda a zeleň symbolizujú silu a rast. V tradičných zvykoch získal významné postavenie mladý, vysoký rovný strom – máj, zdobený pestrofarebnými stuhami. Máje sa na Slovensku stavajú už od staroveku.

Máj (mája, háj, hájik) je mladý stromček zbavený kôry a bočných vetiev. Vrcholce má zdobené farebnými stuhami, alebo papierikmi. Najčastejšie ide o smrek, jedľu, alebo brezu. 

 

Stavanie mája – odkiaľ sa vzal tento zvyk?

Zdobený máj

Staroveké národy dávali na svoje príbytky a hospodárske budovy stromčeky ako symbol ochrany pred zlým duchmi a chorobami. V tom čase máj predstavoval mladý stromček. Najčastejšie išlo o smrek, jedľu, alebo brezu. V Slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti, dostatku plodov a krmiva. Odtiaľ pramení pôvod významu, s ktorým sa tradícia spája dodnes.

Máj predstavuje tiež symbol „boja zimy s jarou“, symbol obnovujúcej sa prírody. 

Mnohé národy nosievali máje na začiatku jari, alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine. Spievali pri tom starodávne obradné piesne oslavujúce silu prírody. Ľudia tancom a spevom oslavovali víťazstvo jari nad zimou.

Máj – symbol zdravia a ženskej vitality

Oslava nositeliek života

Pôvodný význam tradície upadol do zabudnutia. Zvyk stavať mladé zdobené stromčeky však existuje v mnohých krajinách dodnes. Na Slovensku tradične stavajú máje mládenci pred dom ich vyvolenej. Inokedy sa stavia len jeden ústredný stromček pre celú obec. Stuhami ozdobený strom symbolizuje zdravie pre dievčatá a ženy. Oslavuje zdravie a vitalitu žien ako nositeliek života, ich krásu a ženskosť.

Dnes sa už väčšinou stavajú máje spoločné – na námestiach dedín či miest. So stavaním májov a spájajú aj následné zábavy – majálesy.

Stavanie mája na Slovensku

Na Slovensku sa májové tradície líšia v jednotlivých regiónoch. Stavanie mája nadobudlo tri základné významy.

  • Mládenec stavia máj dievčaťu, o ktoré má vážny záujem.
  • Symbolický spoločný dar pre všetky dospelé dievčatá obce.
  • Máj dostáva každé dospelé dievča, no v prípade vážnej známosti sa jej mladý stromček odlišuje od ostatných.
Zvyklosti podľa regiónov

Na Orave je zvykom darovať svojej vyvolenej hrable. Ak dievča hrable príjme, je to znakom obojstranného záujmu.

Pre Liptov je typické stavanie májov na Turíce. Ak sa dievčaťu máj páčil, poslala chlapcovi pierko z rozmarínu, či iných kvetov.

V hornom Gemeri dostávali dievčatá máje len od svojich nápadníkov. Neskôr mládenci postavili máj každému dievčaťu v dedine. Smrek predstavoval individuálnu poctu dievčaťu súcemu na vydaj. Breza symbolizovala poctou kolektívnou.  Máje sa tu stavali na turičné sviatky či „rosadlie“.

Máje sa dodnes stavajú na niektorých miestach počas veľkých cirkevných slávností. Či už je to svadba, prvé sväté prijímanie, birmovka, alebo vysvetenie novokňaza. Mladé brezové stromčeky sú zdobené bielymi a žltými stuhami. Umiestňujú sa priamo v kostole, alebo ku vchodu.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: jar // stavanie mája

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This