Novoročné predsavzatia sú posledné roky vcelku populárne. Veď kto by sa nechcel stať lepším. Koniec roka nás núti k menšej bilancii uplynulého roka. Nový rok evokuje nový začiatok. Slovo nové – podvedome vnímame a dúfame v niečo lepšie.
Obdobie nového roka nesie v sebe vždy zmeny. Na jednej strane pesimisti, možno aj realisti vnímajú nový rok ako niečo negatívne. Veď opäť raz príde zdražovanie, ktoré sa dotkne každej jednej oblasti v živote. Opäť si „slovač“ chtiac nechtiac musí uťahovať opasky. To predsa pozitívne nie je. Taká je realita. Iní si povedia…no opäť som len starší.
No s každým novým rokom pribúdajú životné skúsenosti, ktoré by mali človeka posunúť istým smerom. Dávať si predsavzatia …hmmm opäť čosi zo západu? Pozri sa predsavzatiam na zúbok. Možno ťa to prekvapí.
Novoročné predsavzatia – história
Novoročné predsavzatia si údajne dávali ľudia už v dobe bronzovej. I keď sa to porovnávať asi nedá, nakoľko v danej dobe ľudia zmýšľali inak. Ich priania sa týkali skôr tých, ktorými boli obklopení. Navyše sa Nový rok neslávil 1. Januára, ale 1. Marca.
V časoch Rímskej ríše, kedy sa už Nový rok slávil 1. Januára – rovnako ako dnes predsavzatiam venovali pozornosť najvyšší predstavitelia Ríma. Svoje predsavzatia upriamovali na vernosť cisárovi a lojálnosť Rímskej ríši. Boli sprevádzané veľkými oslavami spojenými s obetami bohom.
V rámci danej tradície uctievali boha Jánusa – boha zmien, začiatkov a koncov, boha prechodov. Bol zároveň symbolom rodiny a domova. Z daného obdobia zostalo vítanie Nového roka tradične 1. januára. Vďačí mu aj názov pre prvý mesiac v roku. Rimania ho nazvali Januarius/angl. January a slovenský Január.
Predsavzatia tu a teraz. Prečo mi to nefunguje?
Pre niekoho dobrý reštart do Nového roka, pre iného otrava a predčasné vzdávanie sa. Načo? I tak ich nedodržím. No to už je o individuálnej vytrvalosti. Aký majú teda predsavzatia zmysel?
Mnoho ľudí sa zameriava na zmenu v strave, spôsobe života, zmene zlozvykov. A najväčšia perla – odteraz chudnem. Ľudia kladú na seba zrazu priveľké nároky a potom sú frustrovaní, že tú zmenu nezvládajú. Svoje predsavzatia vnímajú skôr ako záťaž, či trest voči sebe samým. V takom prípade nemá ani zmysel si ich dávať.
Ako takým sklamaniam predísť? Predsavzatia majú vychádzať z vlastného vnútra. Krôčik po krôčiku niečo meniť a napĺňať reálne ciele. Určite je hlúpe dať si predsavzatie schudnúť 10 kíl za mesiac. Každá zmena chce vlastné sebazaprenie a ochotu vystúpiť z komfortnej zóny. Je to o cviku a pestovaní si vlastnej vytrvalosti. A samozrejme o tom či človek danú zmenu naozaj chce. Bez priloženia ruky k dielu to nepôjde.
Pár slov na záver
Novoročné predsavzatia ber ako výzvu. Stanov si najskôr menšie a reálne splniteľné ciele. Cieľ má vychádzať z vlastného vnútra – musíš chcieť zmenu v prvom rade ty sám. A samozrejme sa o tú zmenu snažiť. Nevzdať to pri prvej prekážke!
Pre mňa osobne má význam jedno dôležité predsavzatie – možno nie len novoročné, ale skôr celoročné – stať sa čo najlepšou verziou samej seba. Práve od daného sľubu sebe samej sa odvíja kopec ďalších súvisiacich a nemej dôležitých prianí.
A ako si na tom ty? Dávaš si tiež nejaké to predsavzatie?
Krásny Nový rok priatelia a veľa trpezlivosti a vytrvalosti k splneniu vlastných predsavzatí.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov