Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Október – Mesiac úcty k straším – tradične patrí našim seniorom

od | okt 16, 2018 | Tradície | 0 komentárov

Mesiac úcty k straším – október – patrí už tradične starším ročníkom. Je to ich mesiac, kedy o čosi viac vnímame staršiu generáciu. Obce, mestá, školy aj škôlky už pripravujú pre seniorov milé posedenia, besiedky a program.

Jeseň života – čas bilancovať

Jeseň je nádherným ročným obdobím. Jeseň života je čas, keď človek začne uvažovať viac o sebe, minulosti aj budúcnosti. Žne, čo počas života zasadil. Bilancuje a premýšľa. Na tvári sa strieda úsmev aj slzy.

Všetci putujeme od narodenia až po jeseň života. Staroba sa týka nás všetkých. Staroba je výzva. Starnutie prichádza pomaly, nenápadne, nedá sa zastaviť. Neschováš sa pred ním. 

„Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo sa mu zračí v oku, podľa slov, podľa vrások a bielych vlasov. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.“

(ľudová múdrosť)

 

mesiac úcty k straším

Doba seniorom nepraje

mesiac úcty k straším

Uponáhľaná doba, rozmach internetu a kvantum povinností si berú svoju daň. Každý sa ženie, nik nemá čas a rieši si zväšča osobné problémy. Staršie generácie už trpkú realitu doby pocítili. Niektorí zapadli a prispôsobili sa. Nie raz vidno babičku s mobilom, dokonca s tabletom. No mnoho z nich ešte žije v minulosti. V čase, keď starší človek bol vážený a pristupovalo sa k nemu s veľkou úctou. Mnohí starí ľudia sú osamelí, smutní. Cítia sa občas ako nepotrebný, doslúžený tovar. Svoju snahu a túžbu o pozornosť si kompenzujú sťažovaním sa a často aj zatrpknutosťou. Štát im na radosti tiež veľa nepridáva.

Mesiac úcty k straším – si zaslúži pozornosť

Naši starkí si zaslúžia viac. Viac od teba, viac od štátu, viac od života. Človek v každom veku si zaslúži pozornosť a lásku. Mať pocit, že je ešte stále potrebný. Najmä dnešné generácie starších boli vychovávané v duchu úcty, slepej poslušnosti a obetavosti. Boli pre ne samozrejmosťou a to isté očakávajú od nás. Sebarealizácia, priebojnosť a dravosť neboli in. Táto doba je im cudzia, nevedia, nestíhajú a možno tiež nechcú sa jej prispôsobiť. Možno sa cítia aj tak trochu stratene.

mesiac úcty k straším

Úcta k otcom, mamám, starým rodičom je namieste. Zaslúžia si ju. Za zodraté dlane, aby dlane potomkov zostali hladké a nepoškvrnené.

Úcta k starším nech je spontánna, nenásilná a najmä sústavná. Pozdrav, milý úsmev aj nejaké to slovko potešia. Prítomnosť, jednoduché vypočutie a vnímanie ľudskosti. Maj pre nich pochopenie.

 

Prejavuj im úctu. Vždy ti majú čo dať. Prajnosť, jednoduchosť, obetavosť a skúsenosti sú devízy, za ktoré si zaslúžia podstatne viac.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

obr.pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: mesiac úcty k straším

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Double cross vodka akcia -20 percent

Pin It on Pinterest

Share This