Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Tehotenstvo v minulosti opradené poverami, čudesnými zvykmi a zákazmi

od | jún 15, 2021 | Tradície | 0 komentárov

Tehotenstvo je veľmi významným a nezabudnuteľným obdobím každej mamky. Dnešné budúce mamičky už neveria dávnym poverám a väčšinou nedodržiavajú zvyky našich starých materí.

Dnešná doba je bohatá na informácie rôzneho druhu a prístup k nim je už doslova neobmedzený. Stačí si len vedieť vybrať. Naše babičky to v tomto smere jednoduché vôbec nemali. Dodržiavali rôzne zvyky a nezmyselné zákazy v snahe ochrániť svoje budúce dieťatko. Čo všetko museli počas tehotenstva dodržiavať a na čo si mali dávať pozor?

Dieťa – dar Boží

Narodenie dieťatka bolo považované za Boží dar. Mnoho ľudí to takto vníma dodnes. Očakával sa najmä potomok mužského pohlavia, ako pokračovateľa rodu. Na Slovensku ešte začiatkom 20. storočia boli bežné mnohopočetné rodiny. Najpočetnejšie boli v najchudobnejších oblastiach – Orava, Kysuce, ale aj mnohé východoslovenské regióny.

tehotenstvo

Príkazy, zákazy, povery a strach

Celé tehotenstvo sa nieslo v duchu zákazov a výstrah. Dôvodom bol strach z pôrodu a o budúceho potomka. Ak sa matke narodilo postihnuté dieťa, pripisovalo sa to porušeniu niektorého zo zákazov. Pohľad na mrzáka, alebo nebodaj mŕtveho, mohol spôsobiť poškodenie dieťatka, ba dokonca smrť. Tehotná nesmela navštíviť chorého a už vôbec nesmela ísť na pohreb. Ľudia v tom čase verili všeličomu. Mladé čakateľky nemali na výber. Tlak okolia a minimum informácií urobili svoje.

Tehotná nesmela uprene pozrieť na zviera, aby sa jeho črty neodrazili na jej dieťati. Pozerať sa mala na pekných ľudí, nech aj dieťa bude pekné. Verilo sa, že niektoré vlastnosti je možné prenášať na diaľku. Gravidná sa nemala pozerať do ohňa, na požiar, na červené zore pri západe slnka. Ak by sa v ten moment dotkla samej seba, alebo brucha, dieťa by údajne po narodení mohlo na danom mieste mať červený fľak, ľudovo známy ako plameň, či ohník. Ak by sa žena udrela, alebo by ju udrel niekto iný, má si hneď odpľuť.

Počas prechádzky popod stromy sa žena nesmela krčiť, aby dieťa nemalo hrb. Ak tehotnej kvapla na telo cudzia krv, padla na ňu jahoda, či malina, dieťa môže mať na telíčku podobný znak. Tehotná si nemala do seba utierať mokré ruky. Dieťa by kvôli tomu mohlo mať na hlavičke mokvajúce lišaje. Ak chceli ženy svojmu dieťaťu zabezpečiť husté vlasy, mali kradnúť kukuričné šúľky na poli.

Pozor bolo treba dávať aj na jedlo. Žiadna kyslá polievka! Hrozilo riziko, že dieťa bude nespokojné a plačlivé. Tehotnú ženu všeličím núkali, aby jej nebolo zle.

Jednoducho sa verilo, že všetko zlé, škaredé, neobvyklé, by budúca matka mohla preniesť na svojho potomka.

Budúca výbavička sa nesmela chystať skôr, ako sa dieťa narodí. Prinášalo to nešťastie. Dodnes mnohé budúce mamičky nekupujú vopred kočík.

kolíska

Tehotenstvo bez úľav

Tehotná v tradičnej rodine na vidieku nemala žiadne úľavy. Nebral sa ohľad na jej stav a musela pracovať až do pôrodu. Do poslednej chvíle pracovali budúce matky na poli, starali sa o hospodárstvo a domácnosť. No popritom bolo samozrejmosťou dodržiavať už vyššie spomenuté zákazy. Samotný pôrod prebiehal v lepšom prípade doma za pomoci babice. No nebolo nič výnimočné, ak žena porodila sama na poli.  

Tehotenstvo a móda? Prastaré mamy mohli len snívať!

Ženy nosili bežný odev. S rastúcim bruškom si ho postupne uvoľňovali. Sukne sa posúvali čoraz vyššie a nebolo nič výnimočné, ak bolo vidno aj spodničku. Veru naše babičky a prababičky mohli o móde pre tehotné len snívať. No vynašli sa a vystačili si s tým čo mali.

Chlapec, či dievča?

Hádať pohlavie očakávaného dieťatka bolo v minulosti bežné. Ak žena počas tehotenstva oškaredela, verilo sa, že čaká dievčatko. Tie totiž berú matke krásu. Ak opeknela, značilo to príchod chlapca. Ak mala budúca matka chute na sladké, guľaté bruško a veľa pribrala, tipovali to na dievku. Naopak, chudšia žena so špicatým bruchom a chuťami na slané mala čakať chlapca.

Mnohé z týchto tipovačiek sa tradujú dodnes. Dnešné budúce maminy to však berú formou zábavy a nad múdrymi radami staršej generácie sa pousmejú.

matka

Každopádne žiť v časoch, kedy sa slepo verilo neuveriteľnému, to chce veru poklonu. Nemali sme tým naším prababičkám čo závidieť. Každá doba si so sebou nesie to svoje. Dnes sa však nad mnohými poverami našťastie len pousmejeme.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: pre ženy

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This