Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Osvieženie v letných horúčavách – spoľahlivé tipy a rady ako to zvládnuť

od | jún 18, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Osvieženie – to pravé a príjemné schladenie počas letných horúčav je namieste. Je to len pár dní, čo rozpálené slnko šteklí tvoj nos a páli pokožku. Vtedy rozhodne nezabúdaj na to, ako svoje telo osviežiť, vzpružiť a dodať mu tekutiny. Sladká studená zmrzlina, či dobre vychladený nápoj ťa osviežia len na moment. Ak hľadáš niečo dlhodobejšie, rozhodne si prečítaj celý článok.

Po počiatočnej eufórii – veď KONEČNE, nastáva návrat do reality. Je to tu! Ak necestuješ do práce autom s klímou, si nútený denne zvádzať boj s kropajmi potu. To všetko spoza vlastného rúška, či respirátora, v preplnenej hromadnej doprave s minimom kyslíka na prídel. Tvoji spoluobčania ti to rozhodne neuľahčia, najmä ak im je dezodorant, či antiperspirant cudzí. Pri mori, či na kúpalisku sa celé leto byť nedá. Čo teda robiť, keď by si najradšej vyliezol z vlastnej kože? Na čo myslieť, aby si predišiel prehriatiu?

Osvieženie v podobe ochladzujúcich potravín

Nie je jedno, čo jeme počas rozpálených letných dní. To, ako funguje tvoja termoregulácia do istej miery vieš ovplyvniť jedlom. Všímaj si svoje chute, keď teplomer ukazuje šialené čísla. Iste to nie sú chute na rezeň so zemiakovým šalátom, mastný langoš, segedín s knedľou, či pikantná varená klobáska. Iste, omamné vône na kúpalisku popri bufetoch ťa vedia rýchlo zmiasť. No na čo máš naozaj v horúčave chuť? Na nič, alebo na vodu, chladené pivo, no najmä ľahké jedlá. Z ťažkého jedla ti bude teplejšie ešte viac, preto svoju voľbu dôkladne zváž. Daj prednosť ľahkému šalátiku, prípadne pridaj aj kúsok grilovaného mäska. V lete iste poteší aj svieža ovocná polievka. Nezabúdaj aj na obyčajný biely jogurt. Ten má nízky glykemický index a dodá telu vitamíny, vápnik a probiotické baktérie, a telo ho ľahko trávi.

osvieženie melón

Červený melón, uhorka a paradajka sú perfektným zdrojom vody, vitamínov aj minerálov. V horúčavách doslova zavlažia celý organizmus. Citrusové plody pôsobia príjemne ochladzujúco.

Už naši predkovia dobre vedeli, prečo v zime jedli viac mäsa a v lete najmä čerstvú zeleninu. Jednak kvôli sezóne a jednak preto, že práve v tom období si to ich telo prirodzene žiada. Ťažšie stráviteľné potraviny zahrievajú, lebo telo musí vynaložiť na ich trávenie oveľa viac energie.

Voda a a tekutiny sú alfou a omegou počas celého dňa

O pitnom režime už bolo popísané naozaj dosť. Napriek tomu, ho mnoho ľudí zanedbáva. Klíma sa rokmi zmenila a všimli si to najmä staršie a stredné ročníky. Kým si ako dieťa vydržal v pohode celý deň vonku na slniečku, dnes to už taká pohoda nebude. Musíme sa tomu prispôsobiť a vybaviť sa zásobou tekutín. Voda je TOP voľbou. Každá bunka v tele potrebuje vodu a tú treba pravidelne dopĺňať. Počas horúčav sa telo prehrieva a omnoho rýchlejšie prichádza o tekutiny.

osvieženie citrusy

No pozor, nie je jedno čo piješ. O tom, že nápoj nemá byť sladený, iste vieš. Pozor však na jeho teplotu. Príliš chladné až ľadové tekutiny spôsobia telu teplotný šok. To reaguje zvýšeným výdajom energie, čím sa zbytočne zahrieva.

Nie každý obľubuje čistú vodu. Príjemné osvieženie dodajú domáce nesladené limonády s kúskami ovocia a byliniek.

Osvieženie v podobe mäty

Mäta je kráľovnou bylín pre osvieženie tela. Má výrazne ochladzujúce účinky vďaka mentolu. Pridať pár lístočkov mäty môžeš do čistej vody, minerálky, alebo si z nej uvariť osviežujúci čaj. Piť ho treba vlažný, nie horúci, ani studený. Mäta ako bylinka sa hodí do limonád, ale aj smoothie nápoja. Osviežujúco pôsobí aj mätová žuvačka. Čistú vodu s lístočkami mäty si pribaľ pokojne aj na cestu. Osvieži ťa kedykoľvek počas dňa.

mätový čaj

Káva v lete – áno, či nie?

Káva je skvelý životabudič, o tom niet pochýb. V lete však pozor. Káva telo čiastočne odvodňuje. Šálku, či dve kávy denne si pokojne dopraj. No maj na pamäti, že o rovnaké množstvo tekutín (najlepšie vody) musíš potom naviac vypiť. Kávu do pitného režimu teda nerátaj.

Obr.: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: limonáda // mäta

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This