Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Kliešť – ako správne a bezpečne odstrániť nechceného parazita?

od | jún 23, 2021 | Valach odporúča | 0 komentárov

Kliešť je drobný parazit číhajúci na svoju obeť. Najčastejšie čaká na steble vysokej trávy a nevie sa dočkať kedy sa na niekoho pricucne. Živí sa krvou človeka, alebo zvieraťa. Čo robiť, keď tomuto čakateľovi prídeš do cesty práve ty?

Ak si kliešťa včas všimneš, ako po tebe lozí, no nestihol sa prisať, jednoducho ho prstami (ešte lepšie nechtami) odsoť. Ak si ale tento príživník našiel miestečko na tvojej koži, bude potrebné zakročiť ráznejšie. Často sa stáva, že po prechádzke v prírode najskôr nič nezbadáš. Je dôležité sa po každom pobyte v prírode, dôkladne poprezerať. A naozaj dôkladne a všade. Ak nájdeš prisatého kliešťa, čo najskôr sa ho snaž odstrániť.

Kliešť ako nebezpečný prenášač

Kliešť môže prenášať nebezpečné ochorenia. Preto mnohí majú pred jeho odstraňovaním rešpekt. No nie každý kliešť je zákonite prenášačom. V súvislosti s kliešťom sa najčastejšie spomína kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Prvá možnosť znamená zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán, čo môže mať až smrteľné následky. Pri borelióze hrozí postihnutie nervov, kĺbov, ale aj srdca.

Ak bol kliešť infikovaný boréliou, od nákazy ťa môže zachrániť včasné vybratie – podľa možnosti do 24 hodín. No v prípade, že bol kliešť nakazený vírusom kliešťovej encefalitídy, žiaľ nepomôže ani naša rýchla reakcia.

vysoká tráva

Jednoduchý drevorubačský trik

Ak si všimneš zahryznutého kliešťa už v prírode, môžeš vyskúšať drevorubačský trik na jeho bezbolestné odstránenie. Možno trochu nechutné, no údajne účinné. Stačí na neho napľuť vlastnú slinu. Po krátkom čase by mal odpadnúť sám. Prečo? V slinách sa nachádzajú tráviace enzýmy. Sú dostatočne silné na to, aby na parazita pôsobili.

Čo sa už dnes neodporúča?

Kedysi bolo zaužívané vybrať kliešťa za pomoci mydla, oleja, alebo krému. Uduseného kliešťa následne krúživým pohybom za pomoci tampónika odstrániť. Tento postup sa dnes už neodporúča. Dôvodom je, že udusený kliešť vyvráti obsah svojho vnútra do ranky. Ak bol infikovaný, je vysoké riziko prenosu infekciu do tela svojej obete.

Rovnako je vraj zbytočné vytáčať kliešťa proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, takže tento postup nemá opodstatnenie. Vyhnúť sa treba rýchlemu, prudkému vyberaniu. Kliešťa tak môžeš roztrhnúť a v rane môže ostať hlavička.

kliešť

Kliešť – ako ho teda správne vybrať?

  • Pri vyberaní použi pinzetu, špeciálny háčik, klieštiky, alebo špeciálnu kartičku. Existuje aj pinzeta určená priamo na vyberanie kliešťov.
  • Kliešťa uchop pinzetou alebo háčikom čo najbližšie k jeho hlave (alebo čo najbližšie ku koži), nie za bruško!
  • Jemne ním hýb do strán (kývavým pohybom bez točenia), potom pomaly – kolmo k pokožke ho vytiahni.
  • Kliešťa si dôkladne obzri, či je celý. Uisti sa, že určite neostala hlavička prichytená na koži.
  • Po vybratí miesto prisatia dôkladne vydenzifikuj. Použiť môžeš jódovú tinktúru, alkoholový roztok, alebo propolisovú tinktúru.
  • Je tiež potrebné dezinfikovať použité pomôcky – pinzetu, prípadne to, čo si použil.
  • Po úspešnom odstránení je dôležité sledovať dané miesto prisatia a celkový stav. Ak by sa objavil zápal, bolesť, miesto by sčervenalo, opuchlo, alebo by sa objavila migrujúca škvrna, vyhľadaj lekársku pomoc. Rovnako v prípade, že sa objavia bolesti hlavy, únava, zvýšená teplota, bolesti kĺbov a svalov, návštevu lekára neodkladaj.

Čo v prípade odtrhnutej hlavičky?

Nuž aj to sa stáva. Len žiadnu paniku. Hlavička by už nemala byť infekčná. Treba ju vybrať ako triesku pomocou ihly. Následne miesto dôkladne vydenzifikovať jódovou tinktúrou, alebo alkoholovým dezinfekčným prostriedkom. Ak si netrúfaš, máš ešte 2 možnosti. Sú 2 možnosti. Buď zájdeš k lekárovi, alebo vyčkáš, kým hlavička sama odpadne. Telo ju bude vnímať ako cudziu vec, tým pádom sa ju bude snažiť samé odstrániť. Ranka by mala vyhnisať, čím vylúči hlavičku.

kliešť na koži

Základom je prevencia

Ak máš v pláne vyraziť do prírody, niet nad prevenciu. Vždy lepšie myslieť na to vopred, ako riešiť problém. Napriek vysokým teplotám je vhodné mať na sebe dlhé svetlé nohavice a ak znesieš, tak aj dlhý rukáv. Tak kliešťa zbadáš skôr. Cesnak, pivo aj B-komplex kliešťom akosi nechutia. Nevoňajú ani okoliu, niet sa teda čo čudovať. Na hlave sa odporúča mať šiltovku, klobúk, alebo inú pokrývku hlavy. Po príchode domov je vhodné sa prezliecť a použitý odev vyprášiť. Samozrejmosťou je dôkladne prezrieť celé telo, záhyby a nezabúdať ani na uši.

V rámci prevencie je vhodné použiť na odhalené miesta na koži repelent. Dnes je široká ponuka od sprejov, cez krémy a rôzne roztoky. Jednou z možností je vyrobiť si domáci prírodný repelent.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Bellis Cosmetics // Pleva // repelent

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This