Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Enzýmy – základ, bez ktorého by nič nefungovalo tak, ako má

od | aug 20, 2021 | Valach odporúča | 0 komentárov

Enzýmy sú životne dôležité látky. Riadia každú činnosť v našom tele. Tvoria sa všade tam, kde je život, u človeka, v rastlinách, ale aj u živočíchov.

Enzýmy – čo sú zač?

Enzým je biokatalyzátor. Znie to príliš odborne? Skúsme teda jednoduchšie. Je to niečo, čo pomáha niečomu inému k tomu, aby malo lepši a rýchlejší výkon. Chemické reakcie sú pomalé, no enzýmy tieto reakcie značne urýchľujú. Sú akoby hnacím motorom, na zlepšenie výkonu. Bez nich by nič v tele nefungovalo. Chemické reakcie by boli natoľko pomalé, že by nebolo možné prežiť. Hovoríme pritom o syntéze, rozklade, preprave, vylučovaní, detoxikácii a tvorbe zásob energie. Enzýmy často fungujú samostatne, inokedy potrebujú pomocníkov – koenzýmy. Tie im prinesú, alebo odnesú, čo potrebujú.

Existujú 2 základné kategórie enzýmov. Jednak tráviace žalúdočné enzýmy – tie pomáhajú rozkladať časti jedla, pre jeho lepšiu vstrebateľnosť. Druhým typom sú metabolické – systémové enzýmy. Tie sa zúčastňujú na chemických reakciách v bunkách a ovplyvňujú naše orgány.

Jedna z veľkých a mimoriadne dôležitých úloh enzýmov je postarať sa o imunitu. Chránia organizmus pred škodlivými látkami. Tie musia najskôr zdolať prvé bariéry ako sliznice dýchacích ciest, oči, ústna dutina, žalúdok, normálna baktériová výbava čreva a koža. Enzýmy riadia zložité chemické procesy v každej bunke ľudského tela. Kontrolujú bunkové delenie, rast, pomáhajú štiepiť všetko, čo zjeme. Starajú sa o prečistenie krvi, tkanív, o správne fungovanie orgánov. Dokonca práve enzýmy majú vplyv na farbu očí a typ pokožky.

papaya

Čo to znamená v praxi?

S istou zásobou enzýmov sa človek narodí. Väčšinu si ich však telo nepretržite vyrába. Vekom ich produkcia klesá, čím trpí funkčnosť tela. Krv sa dobre neprečistí od odpadov, čo pocítia žľazy, orgány aj imunita. Pri nedostatku enzýmov telo rýchlo premôže prechladnutie, viróza či zápal rôzneho druhu.

Keď niečo zješ, z jedla získaš energiu. No kým sa tak stane, predchádza tomu asi dvadsať zložitých chemických reakcií. Nie vždy však všetko funguje ako treba. Ak po pohári mlieka, či kakaa utekáš kadeľahšie a zvyšok dňa presedíš v nepríjemných kŕčoch na toalete, problém bude možno v enzýme. V tomto prípade môže ísť o enzým laktázu. Tá buď v tenkom čreve úplne chýba, alebo zle pracuje. Laktáza štiepi mliečny cukor laktózu. V takom prípade je nutné vyhýbať sa mlieku a mliečnej strave. Prípadne jesť len bezlaktózové mliečne výrobky, alebo potrebný enzým pri konzumácii mliečneho dopĺňať formou tabletky.

enzýmy ananás

Ako a kedy je nutné telo zásobovať enzýmami?

Čím je človek starší, tým je produkcia enzýmov slabšia. Tým pádom starší ľudia potrebujú pre správne fungovanie enzýmy dopĺňať čo najviac a pravidelne. Enzýmy sú v potravinách – zelenine, ovocí, mäse aj rybách. Čím sú čerstvejšie, tým lepšie. No pozor, varením, pečením, či inou dlhšou tepelnou úpravou sa enzýmy ničia. Vysoké dávky enzýmov obsahujú napríklad ananás a papája. No jedná sa o naozaj veľké množstvá, ktoré nie sú reálne skonzumovateľné.

Dodať enzýmy formou doplnkov sa oplatí v prípade akýchkoľvek zápalov v tele. Infekcie dýchacích ciest, gynekologické a urologické zápaly, či mykózy, ale aj reumatologické ochorenia. Užívanie enzýmov je vhodné pred a po operáciách, lebo výrazne urýchľujú proces hojenia. Jedná sa však vždy o podpornú liečbu, ktorá nelieči príčinu. Enzýmy rozkladajú to, čo je pri zápale v tele nadbytočné. Odporúčajú sa tiež onkologickým pacientom po chemo a rádioterapii.

Pre správne fungovanie organizmu sú nevyhnutné aj vitamíny. Bez nich ani enzýmy nemôžu dobre pracovať – premieňať bielkoviny, tuky, uhľovodíky a plniť ďalšie dôležité biologické úlohy.

enzýmy

Obr.: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: enzýmy // imunita

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This