Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lupiny – jednoduché rady a tipy ako s nimi zatočiť

od | feb 20, 2020 | Valach odporúča | 0 komentárov

Lupiny – „ozdoba“ hlavy, o ktorú nik nestojí. S lupinami pritom bojuje značné množstvo ľudí. No aj na tento problém existuje riešenie.

Zaiste to poznáš. Vezmeš čierne tričko a po chvíli bŕŕŕ zasnežené ramená. Neustále sa kontrolovať a striasať zo seba biele drobné vločky nie je to pravé orechové. Samotný vzhľad však nie je jediné, čo sa s problémom spája. Rýchly krycí manéver nevedie k výsledku. Tak čo teda robiť? Každá rada dobrá. Poď si s nami na lupiny posvietiť pekne z blízka.

Čo sú lupiny a prečo sa tvoria?

Lupiny sú šupinkaté čiastočky – akoby vločky – olupujúce sa z vlasatej časti hlavy. Radia sa medzi bežné kožné ochorenia. Objavujú sa pomerne často u žien, aj mužov. Problémy s lupinami sa často pridružia v období puberty, kedy stúpa produkcia kožného mazu.

Jednou z príčin tvorby lupín sú mikroorganizmy zvané Malassezia. Vyvolávajú neprimerane rýchle obnovovanie buniek epidermy, čo následne vedie k zrýchlenému odlupovaniu vrchnej časti kože a tvorbe nepríjemných lupín.

Lupiny – suché vs. mastné

lupiny

Lupiny existujú v dvoch formách. 

Mastné lupiny sú charakteristické mastnými žltými šupinkami až ložiskami. Zostávajú prilepené k pokožke hlavy a k vlasom. 

Suché lupiny sú biele nepriľnavé šupinky. Oddeľujú sa od pokožky hlavy a padajú z vlasov.

Nepríjemným sprievodcom tvorby lupín je svrbenie a začervenanie pokožky hlavy. Tá je buď príliš mastná, alebo naopak – príliš suchá.

Kde hľadať vinníka?

Málo vitamínov a celkovo zlá životospráva zanechá na vlasoch, pleti a pokožke svoje dôsledky. Rovnako časté namáhanie pokožky a vlasov v podobe fénovania, farbenia vlasov a iných stylingových prípravkov majú neblahý vplyv na ich stav.

Za biele vločky na hlave môže dokonca aj počasie. Ak je príliš teplo, alebo naopak veľmi zima a časté výkyvy počasia vedia spôsobiť aj výkyvy pokožky hlavy.

Aj samotný stres a dlhodobé napätie si vyžiada svoju daň a odrazí sa na stave vlasovej pokožky a kvality vlasov.

V neposlednom rade možno hľadať vinníka v kožnom ochorení.

vlasy

Kde nájsť riešenie?

Azda najznámejším a najjednoduchším krokom pri objavení lupín býva zakúpenie špeciálneho šampónu proti lupinám.

Pri použití triezveho rozumu, si človek musí uvedomiť, že niekedy málo je viac. To platí pri použití rôznych skrášľovacích prípravkov na vlasy. Nie je úplne vhodné denne si vlasy umývať, nakoľko sa tým narúša prirodzená bariéra. Inak človek upadne do ustavičného kolotoču. Časté a drastické „šampónovanie“ mastnoty vedie k odmasteniu vlasov, no pokožka hlavy bude podráždená, pričom bude mať sklon sa ešte viac mastiť. Prípravky si treba vyberať skôr jemnejšie a prírodné, aby nedráždili pokožku ešte viac.

Treba si tiež uvedomiť aké vlasy máš – sú jemné, mastné, pevné, šedé a podobne. Na základe kvality vlasov si následne vyberaj šetrné prípravky.

hlava, lupiny

Ak máš mastné lupiny, siahni po jedlej sóde. Malé množstvo sódy votri do pokožky na hlave. Následne prepláchni vlasy vlažnou vodou. No toto riešenie je skôr jednorázové. Netreba ho používať pričasto, aby sa pokožka hlavy veľmi nedráždila.

Priaznivo na pokožku hlavy pôsobí aj brezová voda, či domáci žihľavový odvar. Skvelým prírodným prostriedkom v boji s lupinami je tiež med a propolis obsiahnutý vo vlasových prípravkoch.

Je len na tebe čomu dáš v boji s lupinami prednosť.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: lupiny

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This