Vitamíny sú dôležité organické látky. Ľudské telo ich v malých množstvách potrebuje pre zachovanie svojich funkcií a udržaní optimálneho zdravia. Je preto dôležité ich telu pravidelne dodávať.
Vitamíny alias ˮvedľajšie faktoryˮ
V roku 1912 biochemik Frederick Hopkins zistil, že potraviny obsahujú akési látky – v malých množstvách nevyhnutné pre správny rast a fungovanie organizmu. Nazval ich ako ˮvedľajšie faktoryˮ. O niečo neskôr boli ˮvedľajšie faktoryˮ premenované na vitamíny, z latinského vita – život a amine – amín.
Vitamíny tvoria organickú zložku v potrave. Nie sú stavebnou látkou. Nie sú ani zdrojom energie. Sú však veľmi dôležité pre zdravie, rast a život ako taký. Každý vitamín má v organizme svoju špecifickú funkciu a nemôže byť nahradený inou látkou. Ľudské telo si prevažnú časť vitamínov nevie samo vytvoriť. Výnimkou sú vitamíny K a D. Musíme ich teda do tela dostať potravou. Vitamíny sa zapájajú do fungovania procesov v ľudskom tele. Podieľajú sa na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín. Majú schopnosť spomaľovať degeneratívne procesy, ktoré spôsobuje starnutie. Nezanedbateľnou vlastnosťou je schopnosť posilňovať imunitný systém.
13 základných vitamínov
Existujú 2 veľké skupiny vitamínov. Vitamíny rozpustné v tukoch sú A, D, E, K. Vstrebávajú sa spoločne s tukmi v tenkom čreve. Telo si uchováva zásobu týchto vitamínov v pečeni. Nie je nutné prijímať ich vo veľkých dávkach, naopak pri ich nadbytočnom príjme hrozí predávkovanie.
Do skupiny vitamínov rozpustných vo vode patrí komplex vitamínov B a vitamín C. Sú dôležité pre správnu funkciu kože, nervov, svalov aj krvotvorbu. Telo si ich nevie ukladať do veľkých zásob, a preto je nutné, aby ich príjem bol dostatočný a pravidelný – každý deň.
Kde hľadať zázračné vitamíny?
Vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny zvyšuje fyzickú výkonnosť, aj duševnú pohodu. Kto nemá dostatok vitamínov, cíti sa často unavený a vyčerpaný. Vitamíny nájdeš v ich prirodzenej podobe v pestrej strave. Najviac sú zastúpené v čerstvom ovocí a zelenine, celozrnných výrobkov, rastlinných olejoch.
V ideálnom prípade na doplnenie vitamínov postačí pestrá strava. Realita je však niekedy úplne iná. O zdravej životospráve mnohí vedia, no z dôvodu nedostatku času, možností, či financií to veľmi neriešia. Je potrebné si ale uvedomiť, že či už spíš, bdieš, pracuješ, alebo čokoľvek iné robíš, tvoje telo sa neustále snaží fungovať. Na to, aby fungovalo všetko, ako má a aby si sa cítil dobre, sa bez vitamínov nezaobídeš. Ak to nejde v dostatočnom množstve zo stravy, obohať stravu a pitný režim o bylinky. Prípadne siahni po doplnkoch výživy. Predtým sa však poraď so svojim lekárom o druhu a množstve potrebného vitamínu.
Najčastejšie sa dopĺňajú vitamíny skupiny B, C a D. Po vitamíne B9 siahajú tehotné ženy. Vitamín B12 sa nachádza v živočíšnych tukoch, dopĺňajú ho najmä vegetariáni. Vitamín C sa užíva najmä s prichádzajúcim prechladnutím, ako posilňovač imunity. D je slnečný vitamín. Užívajú ho najmä deti a starí ľudia, a to hlavne v zime. Je dôležitý pre kvalitu kostí, vitalitu a pozitívnu myseľ.
obr.pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov