Repík lekársky patrí medzi unikátne bylinky. Poznali ho už starí Egypťania a používa sa s obľubou dodnes. Pre niekoho možno známy ako starček, boží bič, konopínec, či varkočky Panny Márie.
Vďaka svojim sťahujúcim účinkom a obsahu liečivých látok patrí repík medzi „naše najlepšie bylinky“.
Mňa osobne repík sprevádza už celé roky. Používala ho moja starká, mamina a ja mu budem verná tiež. Je TOP protizápalovým prostriedkom na všemožné ranky a poranenia. Skvelý pomocník zvonku aj zvnútra. Pri použití zvonka neštípe a nepovažuje sa za alergén, takže je vhodný používať ho aj pri deťoch.
Prečo práve repík?
Najúčinnejšími látkami obsiahnutými v rastline sú triesloviny. Obsahuje tiež flavonoidy, kyseliny a vitamíny (C a B). Repík pôsobí najmä protizápalovo, dezinfekčne a sťahujúco. Odskúšaný ho mám najmä na rany rôzneho druhu u seba aj blízkych. Doma mi nesmie nikdy chýbať.
Repík – kde ho nájdeš?
Nuž repík nerastie veru všade. Vyžaduje si suché a slnečné miesta. Hľadať ho treba na okraji lesov, slnečných lúkach, či na medziach. Najviac sa mu darí vo vápencových pôdach, lúkach, pasienkoch, rúbaniskách a riedkych lesoch. Zbiera sa kvitnúca bylina od júna do augusta.
Všestranný pomocník
- Vo forme čaju použi bylinku zvonka – na obklady a omývanie popálenín, rán, kožných ochorení. Spoľahlivo zastavuje krvácanie.
- Repík priaznivo vplýva na udržanie hladiny glukózy v krvi. Pre cukrovkárov má značný význam zaradiť repíkový čaj do pitného režimu.
- Zvnútra lieči choroby vnútorných orgánov – pečene, žlčníka, obličiek, žalúdka aj dvanástnika. Rozpúšťa žlčové kamene, spriechodňuje žlčové cesty a zlepšuje funkciu pečene.
- Silný odvar je vhodný na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine aj krku.
- Repíkový kúpeľ je vhodný pri hemoroidoch, bolestiach nôh a kĺbov.
- Repík údajne spomaľuje šírenie rakoviny. Utlmuje rast onkologických ochorení, okrem leukémie.
Všeobecne platí pravidlo – ako pri mnohých iných bylinkách – nie je vhodné užívať rastlinu dlhodobo. Nadmerné a dlhodobé vnútorné užívanie môže spôsobiť hnačky a podráždenie žalúdka. Po 2-3 týždňoch vnútorného užívania si urob prestávku.
Obrázky: súkromný archív, pixabay.com
Tip: Vieš kedy bylinky zbierať, ako ich správne sušiť a uskladniť? Prečítaj si zopár dobrých tipov ako na to.
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov