Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Korenie (2. časť) – kam sa hodia bylinky a čím okoreniť sladkosti

od | apr 5, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Korenie nám spestruje pôžitok z jedla. Aj bylinky dokážu chute jedla dokonale vyvážiť. Neboj sa preto experimentovať. Dodáš tak telu mnoho vitamínov aj minerálov. Ak si rád zamaškrtíš na sladkom, tak vedz, že tie pravé druhy korenia dodajú tvojim koláčikom jedinečnosť.

Korenie v podobe voňavých byliniek

Rozmarín

Lístky rozmarínu sa používajú čerstvé, ale aj sušené a najemno rozomleté. Chutia skôr kyslasto a jemne voňajú. Sú mimoriadne vhodné k pečenej rybe, do zeleninových šalátov, k červenej a bielej kapuste a k hubám. Rozmarín tiež vylepšuje vôňu a chuť baraniny.

Šalvia ako korenie

neopakovateľnú výraznú korenistú vôňu. Je využívaná ako korenie v balkánskej a stredomorskej kuchyni. Šalvia sa hodí do rybacích polievok, k rybám, grilovanej kuracine, aj k baranine. Pridáva sa už na začiatku varenia.

korenie bylinkové

Voňavá saturejka

Aj saturejka je známa svojou výraznou vôňou. Lístky aj vňať sa používajú celé. Nadrobno rezané totiž spôsobujú horkosť. V prípade saturejky platí – menej je viac. Takže s množstvom opatrne. Je vhodná do zeleninových šalátov, do polievok zo strukovín, rybacích polievok, majonéz, plniek, k nakladanej zelenine, ale aj k pečenému mäsu a zemiakom.

Podmanivé oregano

Oregano je známe svojou výraznou a intenzívnou vôňou. Túto bylinku si nezameníš s ničím. Rastie divoko na mnohých miestach Európy. Je podobné majoránu, preto sa nazýva aj divoký majorán. Oregano je vhodné najmä do talianskych špecialít.

Nezabudnuteľná bazalka pravá

Takmer všetky bylinky sú známe svojou aromatickou vôňou. Bazalka nevynímajúc. Používa sa v čerstvom aj sušenom stave do zeleninových jedál, cestovín, k bravčovému mäsu. Pridáva sa tiež do strukových a rajčinových jedál, ku kyslej kapuste, k bielym omáčkam, ale aj na pizzu a cestoviny.

Pažítka a petržlenová vňať ako korenie

Aj tak bežné bylinky ako pažítka, či vňať petržlenu dodajú jedlu úžasnú sviežu chuť aj farbu. Dokonale sa hodia ako dekorácia jedla priamo na tanieri. Ak nemusíš štipľavú chuť cibuľky v šaláte, jednoducho ju nahraď nasekanou pažítkou. Obe tieto vňate lahodia oku a dodajú jedlám šmrnc. Pestovať ich možno po celý rok na parapete, alebo voľne vonku v záhradke. Použiť sa dajú čerstvé, zmrazené, alebo aj v sušenej podobe. Hodia sa na dochutenie vývarov, polievok, omáčok či zemiakov. Pažítka je dokonalou koreninou na čerstvé pirohy s bryndzou.

bylinkové koreniny

Aké korenie do dezertov?

Škorica

Škorica sa získava z kôry mladého škoricovníka. Najlepšia škorica je cejlónska a po nej čínska. Má svoju neopakovateľnú charakteristickú vôňu a korenistú chuť. Používa sa vcelku, ale aj v mletej podobe. Bez celej škorice sa nezaobíde varené víno, či punč. Mletá škorica sa hodí najmä do múčnikov, krémov, buchiet, džemov a všade tam, kde sa mieša s cukrom. Používa sa však aj na dochutenie mäsa kačíc a husí, do plnky, k vyprážanej, alebo varenej rybe. Bez škorice si ani neviem predstaviť detskú krupicovú kašu.

Aníz

Korenie podobné rasci, jemne voňavé a korenisto sladkasté. Ako korenina sa používajú rozomleté plody. Pridáva sa do koláčov a medovníkov. Vhodný je do bielych a ovocných polievok, sladkých pugingov, krémov aj šalátov. Namiesto rasce sa pridáva tiež k červenej kapuste a do sladkokyslých nakladaných uhoriek.

Anízové pečivo je pôžitkom bez výčitiek. Uvoľňuje žalúdok aj črevá. Je mimoriadne prospešný pri nepríjemnom nafukovaní.

badian, kardamon, škorica, klinčeky

Badián

Najdekoratívnejši korenie pripomínajúce kvetinu, či hviezdu. Má sýtu vôňu a korenistú nasladlú chuť. Badián sa tradične pridáva do slivkových a hruškových kompótov aj džemov. Hodí sa ako aromatické korenie do vareného punču. Harmonizuje s čiernym korením, škoricou, klinčekmi a mletým zázvorom.

Kardamon

Karmadon dodáva typickú príchuť marcipánom, medovníkom, kompótom, ale aj sladkým likérom. Zjemňuje polievky, rybacie a mäsové jedlá. V prípade kardamonu stačí naozaj len štipka.

Klinčeky

Klinčeky obsahujú oleje, ktoré podporujú chuť do jedla. Povzbudia aj to najlenivejšie črevo. Podporujú tvorbu žalúdočných štiav a žlče. Klinčeky sú mimoriadne aromatickým korením. Sú využiteľné pri príprave slaných, aj sladkých jedál a nápojov. Hodia sa do čaju, punču, na koláče, medovníčky, nákypy, či iné dezerty. Svojou špecifickou vôňou a chuťou sa hodia aj k príprave sladkých nálevov do kompótov, ale aj džemov.

Mnohé koreniny nájdeš ako súčasť už vopred namiešaných špeciálnych koreninových zmesí. Objav chuť domáceho punču, či vareného vína so špeciálne pripravenou zmesou korenia. Medovníčkom dodá chuť delikátne korenie na múčniky a medovníky. Chuť a vôňu Provensalska si vychutnaj za pomoci voňavých provensalskych byliniek.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: bylinky // Davídkovo koření

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This