Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Ako na podráždený žlčník pomocou byliniek

od | júl 8, 2022 | Bylinky | 0 komentárov

Podráždený žlčník vie pekne potrápiť. Svoje o tom vedia mnohí labužníci a vyznávači mastnejších dobrôt. Žlčník sa veľmi rád ozýva v čase sviatkov, osláv a bohatého hodovania. No čo potom? Ako si doma pomôcť?

Letná grilovačka, koláčiky, zmrzlina a samozrejme niečo fajnové pikantné, prípadne aj čo-to alkoholické? Veď žijeme len raz, kedy si tieto lahôdky dopriať, ak nie v lete? Ak to zvládneš v zdraví, tak je všetko OK, no horšie ak sa zrazu objaví nepríjemná bolesť pod pravým rebrom a ty v momente vieš, že je zle. S veľkou pravdepodobnosťou si podráždil svoj žlčník. Čo teraz? No jednoznačne diéta, najideálnejšie niekoľko hodinový pôst.

Nájdu sa aj bylinky, ktoré dokážu v miernejších prípadoch uľaviť od bolesti a pomaly dať veci do poriadku. Reč je však o podráždenom žlčníku, nie kolike a kameňoch. V takom prípade už pomôže len zásah lekára.

Podráždený žlčník vs. bylinky

Repík lekársky – TOP všestranná bylinka

Skvelá bylina s protizápalovým hojivým a upokojujúcim účinkom. Sušený repík by sme mali mať doma v povinnej výbave, nakoľko je skvelým prírodným všeliekom. Rastlina podporuje správnu činnosť žlčníka, pečene aj čriev. Zlepšuje celkové trávenie ale tiež chuť do jedla. Pozitívne ovplyvňuje činnosť žlčníka a zlepšuje vylučovanie žlče. Táto bylina je však nápomocná pri ďalších ochoreniach tráviacej sústavy. Až sa ozve žlčník, dopraj si denne 3 šálky repíkového čaju.

repík lekársky žltý kvet

Podráždený žlčník upokojí aj mäta

Výborná bylinka na rôzne ťažkosti v tráviacom systéme. Zlepšuje vylučovanie tráviacich štiav aj žlče. Domáci mätový čaj upokojí podráždený žlčník aj rozbúrené trávenie. Uvoľňuje kŕče aj nadúvanie. Čaj si môžeš dopriať zo sušenej rastliny, no ak máš doma čerstvú bylinku v kvetináči, či záhrade, o to bude čajík lahodnejší.

Čaj z malinových lístkov

Maliny sú skvelé plody plné vitamínov. No aj v ich listoch sa ukrýva liečivá sila. Čaj z malinových lístkov uvoľňuje nepríjemné kŕče vzniknuté v tráviacom systéme, ale tiež uľaví pri bolestivej menštruácii. Podporuje správnu funkciu žalúdka aj vylučovanie žlče. Ak ťa začne pobolievať žlčník, neváhaj si z čerstvých alebo sušených malinových listov pripraviť liečivý čaj.

ostružina malinová

Starý známy rumanček kamilkový

Ďalšia z bylín, ktorá sa nájde v sušenej podobe hádam v každej domácnosti. Pôsobí protizápalovo, dezinfikuje a upokojuje žalúdok aj črevá a zlepšuje tvorbu žlče. Uľavuje od nepríjemných bolestí a kŕčov v celom tráviacom systéme. Dopraj si šálku rumančekového čaju hneď, ako pocítiš problém so žlčníkom.

Čakanka obyčajná – krásne modroočko

V prípade problémov so žlčníkom je koreň čakanky skvelým pomocníkom. Aj vňať pomôže, no koreň je v tomto prípade vhodnejší. Koreň rastliny pôsobí protizápalovo, podporuje látkovú premenu a prečisťuje tráviaci trakt. Priaznivo pôsobí na tvorbu žlče a jej následné vylučovanie. Prispieva tak k zdraviu žlčníka aj pečene.

čakanka kvety

Horec žltý – horký koreň prinášajúci úľavu

Z horca sa využíva koreň, ktorý má výrazne horkú chuť. Prináša rýchlu úľavu pri tráviacich problémoch. Podporuje tvorbu žalúdočných kyselín a tráviacich enzýmov. Horec povzbudzuje činnosť žlčníka aj pečene. Odvar z koreňa sa užíva po lyžiciach pol hodiny pred jedlom. No netreba to s ním preháňať, denne postačí najviac 200 ml tohto odvaru.

horec žltý rastúci na lúke

TIP: Pri problémoch s trávením často ako prvé siahneme po čaji na trávenie. Jednoduché riešenie, ktoré väčšinou aj rýchlo zaberie. Aký čaj na trávenie teda zvoliť? Závisí to predovšetkým od konkrétneho problému. Viac o tejto téme sa dočítaš v článku Čaj na trávenie – ktorý si vybrať?

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // Hanus // trávenie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This