Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Ochladzujúce bylinky, alebo ako zvládnuť letnú horúčavu

od | júl 4, 2022 | Bylinky | 0 komentárov

Ochladzujúce bylinky sú v letných horúčavách priam požehnaním. Tvoje telo totiž príjemne ochladzujú zvnútra, takže lepšie znesieš aj vysoké letné teploty. Pitný režim je samozrejme základ. Skvele ho tiež dopĺňa rýchle osvieženie prostredníctvom rozprašovača.

O dôležitosti pitného režimu už bolo popísané „celé litánie“. V lete pravidlo pravidelného pitia platí niekoľkonásobne. Počas sparného dňa, ale aj noci vypotíš značné množstvo tekutín. Tie treba samozrejme dopĺňať v pravidelných intervaloch. Každá jedna bunka v tele potrebuje vodu a na to netreba zabúdať. Po čom teda siahnuť v neznesiteľných horúčavách? Samozrejme v prvom rade po vode. Nie limonáda, nie džús, či kola. Tie pomôžu tak akurát zvýšiť príjem kalórií.

Pozor na ľad a silne vychladené nápoje. Tie síce na prvý pocit príjemne ochladia, no z dlhodobého hľadiska ešte viac zahrejú. Ako je to možné? Až organizmus pocíti prítomnosť niečoho ľadovo chladného, nastane takpovediac šok. Následne vyšle impulz na ešte väčšie oteplenie. Takže v konečnom dôsledku nastane nie želaný, ale opačný efekt a je ti ešte teplejšie.

dievča pri fontáne

Ak sa chceš naozaj vnútorne schladiť, siahni po tých správnych bylinkách. Postačí kúsok čerstvej bylinky pridať do fľaše s vodou, alebo pripraviť čaj a popíjať ho vlažný, alebo chladný. Pozor, nie však ľadový!

 

Ochladzujúce bylinky

Mäta pieporná je TOP bylinkou na osvieženie a príjemné schladenie. V čerstvom stave je priam ideálnym letným spoločníkom. Vypestuješ ju ľahko v kvetináči, ale aj v záhone. Najlepšie, ak ju máš vždy poruke. Osviežuje príjemnou mentolovou vôňou. Priprav si z nej čaj hneď ráno do veľkej nádobky a popíjaj kedykoľvek počas dňa. Ak nemáš poruke čerstvú mätu, aj sušená pomôže. Pridaním kolieska citróna sa osviežujúci účinok ešte viac zvýši. Ak sa ti nechce variť čaj, jednoducho pár vetvičiek mäty pridaj rovno do džbánu s vodou. O osviežujúci nápoj s príjemnou chuťou máš tak veľmi rýchlo postarané. A opäť nezabudni aj na koliesko citróna, alebo limetky. Citrusy všeobecne majú príjemný ochladzujúci efekt. Mätu tiež môžeš pridať do šalátov, či dezertov.

Podobne ako mäta, aj čajík z fenikla, alebo koriandra ochladzuje náš organizmus. Rovnako dobre je ich pridať napríklad do šalátu.

Vysoké vonkajšie teploty idú ruka v ruke s potením. V takom prípade sa oplatí siahnuť po čaji zo šalvie. Pár lístočkov čerstvej aromatickej krásky stačí zaliať vriacou vodou a nehať 5 minút lúhovať. Rovnako dobre poslúži sušená šalvia. Čaj je vhodný na vnútorné užívanie, ale tiež na oplachovanie zvonku.

čerstvá mäta prieporná

Domáci rozprašovač

Domáci rozprašovač je skvelý najmä na cesty. Opäť raz spomeniem mätu, ktorá má dokonalý ochladzujúci efekt vďaka obsahu mentolu. Stačí si pripraviť čaj, potom ho trocha zriediť s vodou a preliať do malého rozprašovača. A hotovo. Ak sa chystáš niekam na cestu, vlož rozprašovač na pol hodiny do chladničky. Potom už len podľa potreby použiť priamo na telo.

TIP: Vyskúšaj tiež príjemné osvieženie v podobe domácej limonády bez cukru.

Obr. Pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // fenikel // Hanus // mäta

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This