Ochladzujúce bylinky sú v letných horúčavách priam požehnaním. Tvoje telo totiž príjemne ochladzujú zvnútra, takže lepšie znesieš aj vysoké letné teploty. Pitný režim je samozrejme základ. Skvele ho tiež dopĺňa rýchle osvieženie prostredníctvom rozprašovača.
O dôležitosti pitného režimu už bolo popísané „celé litánie“. V lete pravidlo pravidelného pitia platí niekoľkonásobne. Počas sparného dňa, ale aj noci vypotíš značné množstvo tekutín. Tie treba samozrejme dopĺňať v pravidelných intervaloch. Každá jedna bunka v tele potrebuje vodu a na to netreba zabúdať. Po čom teda siahnuť v neznesiteľných horúčavách? Samozrejme v prvom rade po vode. Nie limonáda, nie džús, či kola. Tie pomôžu tak akurát zvýšiť príjem kalórií.
Pozor na ľad a silne vychladené nápoje. Tie síce na prvý pocit príjemne ochladia, no z dlhodobého hľadiska ešte viac zahrejú. Ako je to možné? Až organizmus pocíti prítomnosť niečoho ľadovo chladného, nastane takpovediac šok. Následne vyšle impulz na ešte väčšie oteplenie. Takže v konečnom dôsledku nastane nie želaný, ale opačný efekt a je ti ešte teplejšie.
Ochladzujúce bylinky
Mäta pieporná je TOP bylinkou na osvieženie a príjemné schladenie. V čerstvom stave je priam ideálnym letným spoločníkom. Vypestuješ ju ľahko v kvetináči, ale aj v záhone. Najlepšie, ak ju máš vždy poruke. Osviežuje príjemnou mentolovou vôňou. Priprav si z nej čaj hneď ráno do veľkej nádobky a popíjaj kedykoľvek počas dňa. Ak nemáš poruke čerstvú mätu, aj sušená pomôže. Pridaním kolieska citróna sa osviežujúci účinok ešte viac zvýši. Ak sa ti nechce variť čaj, jednoducho pár vetvičiek mäty pridaj rovno do džbánu s vodou. O osviežujúci nápoj s príjemnou chuťou máš tak veľmi rýchlo postarané. A opäť nezabudni aj na koliesko citróna, alebo limetky. Citrusy všeobecne majú príjemný ochladzujúci efekt. Mätu tiež môžeš pridať do šalátov, či dezertov.
Podobne ako mäta, aj čajík z fenikla, alebo koriandra ochladzuje náš organizmus. Rovnako dobre je ich pridať napríklad do šalátu.
Vysoké vonkajšie teploty idú ruka v ruke s potením. V takom prípade sa oplatí siahnuť po čaji zo šalvie. Pár lístočkov čerstvej aromatickej krásky stačí zaliať vriacou vodou a nehať 5 minút lúhovať. Rovnako dobre poslúži sušená šalvia. Čaj je vhodný na vnútorné užívanie, ale tiež na oplachovanie zvonku.
Domáci rozprašovač
Domáci rozprašovač je skvelý najmä na cesty. Opäť raz spomeniem mätu, ktorá má dokonalý ochladzujúci efekt vďaka obsahu mentolu. Stačí si pripraviť čaj, potom ho trocha zriediť s vodou a preliať do malého rozprašovača. A hotovo. Ak sa chystáš niekam na cestu, vlož rozprašovač na pol hodiny do chladničky. Potom už len podľa potreby použiť priamo na telo.
TIP: Vyskúšaj tiež príjemné osvieženie v podobe domácej limonády bez cukru.
Obr. Pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov