Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Arnika horská – mimoriadne vzácna bylina pádov a poranení

od | apr 20, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Arnika horská (arnica montana) je vzácnou liečivkou. Na Slovensku rastie skôr ojedinele, navyše je zákonom chránená. Ak ju náhodou aj nájdeš, pozor, netrhať!

Arnika je trvácnou bylinou a dorastá do výšky aj pol metra. Nedá sa nevšimnúť si ju, nakoľko jej kvety pripomínajú žiarivé slniečka. Kvitne od júna do augusta. Na Slovensku patrí k ohrozeným druhom, je preto zákonom chránená. Poteš teda svoje oči, no nechytaj. Na trhu existujú prípravky aj s touto vzácnou rastlinou, poväčšine dovezenou z Álp v Rakúsku, či Švajčiarsku.

Arnika je jednou z najsilnejších bylín, ktoré matka príroda ponúka. Užívať ju však treba naozaj s rozumom. Ak sa teda rozhodneš pre jej užívanie, dodržiavaj vždy odporúčania a dávkovanie.

arnika horská

 Arnika – bylina ideálna na vonkajšie použitie

Liečivá obsahujúce arniku sa s obľubou používajú najmä zvonka. Vhodné je použitie riedenej tinktúry, gélu, krému, oleja, či obkladu. Mierne zahrieva, preto je často súčasťou najrôznejších mastí na uvoľnenie svalov. 

  • Arnika má úžasnú schopnosť normalizovať funkcie obehovej sústavy.
  • Je ideálna na použitie pri rôznych úrazoch, zlomeninách, pomliaždeninách, či natiahnutých svaloch a šľachách.
  • Zmierňuje opuch po poštípaní nepríjemným hmyzom – stačí potrieť rozriedenou tinktúrou.
  • Napomáha hojeniu modrín a krvných podliatin.
  • Podporuje zdravie kĺbov. Vhodné je potieranie bolestivých kĺbov, opuchov, vykĺbenín, ale aj vyvrtnutí.
  • Je mimoriadne vhodná na potieranie bolestivých kŕčových žíl.
arnica montana

Ako je to s vnútorným užívaním?

Vnútorne sa bylina užíva skôr ojedinele. Vždy sa vopred treba poradiť so svojim lekárom. Vnútorne možno bylinu užiť vo forme slabého čaju, odvaru, alebo slabo riedenej tinktúry. Tá sa riedi v pomere 2 kvapky do 2 dl vody. Nie ako iné tinktúry , kde je pomer kvapiek niekoľkonásobne vyšší. Každopádne je potrebné vždy dodržať odporúčaný návod od výrobcu.

Ako teda pôsobí arnika vnútorne? Arnika je účinný antioxidant podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Prospieva dobrému tráveniu a priaznivo ovplyvňuje pečeň. Je vhodná na celkové prečistenie organizmu. Pozitívne ovplyvňuje dýchací systém.

Homeopati ju s obľubou využívajú ako mnohoúčelovú zbraň proti rôznym neduhom. Arnika je homeopatikom prvej voľby pri úrazoch a zlomeninách. Podáva sa hneď ako prevencia šoku, zmiernenie bolesti, zastavenie krvácania a zabránenie rozvoja infekcie. Je tiež prostriedkom proti kŕčom a regulátor krvného obehu. Zlepšuje cirkuláciu v končatinách, mozgu a v koronárnych tepnách. 

Pozor na prekročenie odporúčanej dávky !

S arnikou opatrne. Je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie. V opačnom prípade hrozí alergická reakcia a v lepšom prípadne podráždenie žalúdka. Pri bezhlavom nadužívaní hrozí búšenie srdca, zmena tepovej frekvencie, paralýza svalov. Arniku nie je vhodné používať vnútorne u detí, v tehotenstve, ani v období dojčenia.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // arnica montana // arnika horská

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This