Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Boľavé kĺby – aj príroda dokáže byť v tomto užitočná

od | aug 31, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Boľavé kĺby sú novodobý fenomén nielen starších, ale už čoraz mladších ročníkov. Opotrebovanie prichádza často skôr, ako by sme čakali. Čo v prípade, že sa kĺby začínajú ozývať? Po čom možno siahnuť v rámci domácej pomoci a kedy už svoj stav zveriť do rúk odborníkov?

Kĺby potrebujú pohyb. Tá správna cesta je zaťažovať, ale nepreťažovať. Pravidelné prechádzky v prírode, plávanie či bicyklovanie robia divy. Beh, skoky, volejbal, futbal, či tenis kĺby pomerne zaťažujú.

bežiaca žena v prírode

Keď bolia kĺby

Ak bolí kĺb, alebo viaceré kĺby, je to buď následok preťaženia, úrazu, alebo začínajúceho ochorenia, či dokonca opotrebovania. Každopádne je to prvý znak toho, že kdesi je chyba je čas sa zamyslieť nad tým, čo robím asi zle.

Čo teda robiť? Všetko závisí od príčiny danej bolesti. V prípade, že nejde o nič vážne, na boľavé kĺby zaberajú špeciálne masti, krémy, či gély na to určené. Bolestivý kĺb v takom prípade treba šetriť. No nie úplne, aby svaly v jeho okolí nezoslabli. K takej bolesti často dochádza, ak to s nejakou činnosťou preženieš a preťažíš danú oblasť. Následkom toho sa môže objaviť bolesť svalov aj kĺbov.

Po úraze a následnej bolesti v kĺbe pomôže studený obklad. Naopak ak ide o bolesť dlhodobú, alebo ak nepoznáš jej dôvod, studenému sa vyhni.

Ak je kĺb boľavý, opuchnutý, teplý a mierne ružový, zver sa do rúk odborníka. Rovnako tak urob, ak bolesti v kĺboch dlhodobo neprestávajú.

zdravý zeleninový šalát

Aj zmena v strave dokáže divy

  • Stav na stredomorskú stravu a nie iba v prípade, že sa už nejaký ten kĺb ozýva. Tento typ stravovania je mimoriadne účinný aj ako prevencia. Základ tvorí ovocie, zelenina, nenasýtené tuky, ryby a veľa strukovín. Po hydine siahni len s mierou a čo najviac obmedz mliečne výrobky a červené mäso.
  • Mimoriadne zdravý rybí olej má skvelé protizápalové účinky. Kĺby sa ti pri jeho pravidelnom užívaní isto poďakujú. Zaraď do jedálnička pstruhy, lososa, či sardinky. Dobrú službu ti urobia tiež chia a ľanové semienka, ale aj sójové bôby.
  • Nezabudni na kapustu, brokolicu, kel, či karfiol. Spoľahlivo blokujú bolesť aj zápal kĺbov.
  • Zázvor a kurkuma – ako prevencia nielen kĺbových ochorení. Či už v sušenej podobe ako korenie, ale aj ako koreň. Oplatí sa privyknúť na ich chuť.
  • Gumové macíky sú skvelé na kĺby v každom veku.
  • V prípade, že rád intenzívne športuješ, nezabúdaj na kĺbovú výživu vo forme doplnkov. Glukosamín, chondroitín, kolagén, MSM a mnoho ďalších užitočných látok.
  • A čomu povedať NIE? Určite cukru, bielemu pečivu, kukuričnému, slnečnicovému, či hroznovému oleju. Tabu by mali byť stužené tuky a priemyselne spracované mäsové výrobky.
gumové macíky

Boľavé kĺby vs. príroda

V dobe, keď bolo ešte málo liekov, ľudia hľadali pomoc v prírode. Pri boľavých kĺboch sa spoliehali najmä na bylinky.

Jedným z najstarších prírodných prostriedkov bola kôra z vŕby bielej. Je totiž zdrojom salicínu – látky s protizápalovým účinkom. Pomáha znižovať bolesť aj opuch. Vŕbovú kôru môžeš užívať vnútorne ako čaj, alebo si pripraviť obklad. Lyžičku kôry stačí zaliať 2 dl vriacej vody a popíjať 3-4 krát denne. No pozor, tento čaj neužívaj, ak máš menej ako 15 rokov, čakáš bábätko, alebo dojčíš. Kontraindikáciou je tiež porucha zrážanlivosti krvi.

Stará známa pŕhľava, či žihľava pomôže uľaviť ak je príčinou bolestí v kĺboch zápal. Zmierni opuch aj bolesť. Odporúča sa zbierať listy, koreň a vňať od začiatku jari, až do konca mája. Na liečbu bolestí kĺbov je vhodná aplikácia čerstvých listov a vňate priamo na boľavé miesta, alebo natieranie krému s obsahom extraktu koreňa žihľavy.

Kostihoj spoľahlivo urýchľuje hojenie svalov aj kĺbov. Znižuje opuch aj bolestivosť. Extrakt z kostihoja môžeš aplikovať niekoľkokrát denne vo forme gélu, masti, odvaru, ba dokonca existuje aj pohodlná sprejová forma. Kostihoj sa neužíva vnútorne. Je určený jedine na vonkajšie použitie.

Arnika horská je bylina, ktorá vyniká liečivými účinkami pri ochorení svalov a kĺbov, a zlepšuje vstrebávanie modrín. Jej extrakt je dostupný vo forme balzamu, masti, gélu, tinktúry, či oleja. Aplikovať môžeš na bolestivé miesta 1-3 krát denne.

boľavé kĺby na nohe, boľavé koleno

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // Bione // TOPVET

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This