Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Čili papričky – obľúbené a diabolsky štipľavé, plné skvelých účinkov

od | aug 30, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Čili, alebo aj chilli sú mimoriadne obľúbené štipľavé papričky. Majú mnoho odrôd aj podôb. Neopakovateľná ostrá a pálivá chuť si našla mnoho priaznivcov, ale aj odporcov. Každopádne tieto papričky majú pre naše zdravie mnoho priaznivých benefitov. Oplatí sa teda prísť im na chuť.

Malé papričky sú bohatým zdrojom cenných látok

Čili majú svoj pôvod v Ázii. Dnes existuje veľké množstvo odrôd líšiace sa tvarom, farbou a úrovňou štipľavosti. Všeobecne platí, že čím sú menšie a čerstvejšie, tým sú ostrejšie. Za svoju pikantnosť vďačia látke menom kapsaicín. Jedná sa o prírodný alkaloid, ktorý má viacero pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Pálivé papričky sú vyhľadávané najmä mužmi, no aj z radu žien majú svoje verné fanynky. Niekto štipľavé neznesie, iný miluje len jemne pikantné. Nájdu sa aj takí, čo milujú jedlo, ktoré im priam vypáli chuťové bunky.


Papričky obsahujú vitamíny A, B, C, E aj K. To však nie je všetko. Nachádza sa v nich tiež luteín, betakarotén, omega 3 aj omega 6 mastné kyseliny. Sú bohaté na draslík, sodík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, meď, selén, aj mangán.

Čili majú mnoho podôb. Čerstvé aj sušené, celé aj mleté. Dostať ich vo forme pasty, tekutého korenia, omáčky, či korenia. Každému podľa ľubovôle.

zelená žltá a červená čili paprička

Konzumácia čili sa spája s mnohými skvelými účinkami

  • Čili zrýchľuje metabolizmus a napomáha spaľovať tuky, čím priaznivo vplýva na chudnutie. Napomáhajú potláčať veľkú chuť na sladké. Ak si milovníkom štipľavého a chceš nejaké to kilo zhodiť, pridaj čili do mäsa, zeleniny, polievok, ale aj nátierok.
  • Majú priaznivý účinok na naše trávenie. V primeraných dávkach pôsobia tieto papričky na žalúdok dokonca lepšie ako čierne korenie. Výrazne môžu pomôcť najmä pri trávení ťažkých a tučných jedál.
  • Blahodarne vplývajú na sliznicu čriev. Predchádzajú zápche.
  • Dokážu rýchlo a účinne prečistiť dutiny. Ak máš problém s upchatým nosom a zahlienením, určite zaraď čili do svojho jedálnička.
  • Sú skvelým prostriedkom pre zlepšenie nálady. Stimulujú vylučovanie endorfínov – hormónov šťastia. Tieto pikantné papričky sú akýmsi prírodným antidepresívom.
  • Pozitívne vplývajú na cievny systém. Cievy chránia pred hromadením škodlivého cholesterolu, prečisťujú a znižujú tak riziko vzniku zrazenín. Stimulujú krvný obeh a napomáhajú prekrvovaniu celého organizmu. No pozor! Čili môže zvyšovať krvný tlak. Pri nízkom tlaku si čili dopraje kedykoľvek. Pri vysokom tlaku s čili ale opatrne.
  • Vďaka kapsaicínu sú podporným prostriedkom pri liečbe rakoviny.
sušené čili papričky

obr.: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Chilli Manufaktúra // čili // korenie // pikantné

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This