Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lipa – symbol Slovanov, má na naše zdravie skvelé účinky

od | aug 27, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Lipa je prastarý strom. Poznali a uctievali ho už naši dávni predkovia. Pre Slovanov sa stala ich vlastným symbolom. Sila, vznešenosť, vytrvalosť a životná energia. Toto všetko lipu vystihuje. Šálka lipového čaju navodí fyzické aj mentálne uvoľnenie. Skvelý spôsob ako ukončiť náročný deň.

U nás rastú najmä 2 druhy lipy. Je to buď lipa malolistá, alebo veľkolistá. Práve tieto sú mimoriadne liečivé. Kvety sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, éterických olejov, vitamínu E a flavonoidov. Zbierame ich tesne po rozkvitnutí a opelení – v máji a júni.

Ako si pripraviť lahodný lipový čaj?

Lipový čaj sa pripravuje zaliatím lipových kvetov. Niekedy sa pridajú aj lístky a kôra pre intenzívnejšiu chuť. Hlavnú zložku však tvoria lipové kvety. Lahodný čajík si môžeš pripraviť do krčaha. Pridaj do neho za hrsť sušených kvetov a zalej pol litrom vriacej vody. Nechaj takto lúhovať 10-15 minút. Ak chceš čaj len do jednej šálky, postačí 1 lyžička lipových kvetov.

Moja babka varievala tento čaj denne do veľkého hrnca pre dedka s cukrovkou. Ona čaj nikdy nekupovala, ale robievala práve lipový, prípadne zmes rôznych byliniek. Mal vždy príjene jemnú farbu a intenzívnu chuť.

lipa na čaj

Lipa a jej blahodárne účinky

Lipa má antioxidačné vlastnosti

V lipových kvetoch sa nachádza quercetín a kaempferol. Tieto látky majú antioxidačné vlastnosti.

Lipový kvet ako antistresový prostriedok

Výťažky z lipových kvetov sú známe pre svoje upokojujúce účinky na fyzickej aj psychickej úrovni. Lipový čaj upokojuje, znižuje stres aj pocit úzkosti a zmierňuje výkyvy nálad. Večerná šálka navodí stav relaxácie a napomáha tak ľahšie zaspať.

Prechladnutie či chrípka? Lipa rýchlo poskytne úľavu.

Sezónne prechladnutia, virózy či chrípka potrápia nejedného z nás. Teplý lipový čaj poskytuje úľavu pri nepríjemných príznakoch. Pomáha prečistiť dýchacie cesty, spoľahlivo odhlieňuje a zbavuje telo toxínov. Podporuje potenie, zmierňuje kašeľ aj bolesť hrdla. Sušené lipové kvety sú osvedčeným prostriedkom pri chorobách dýchacích ciest. Nie nadarmo sú bežnou súčasťou zmesi bylinných čajov pri prechladnutí, chrípke, či bolestiach v hrdle.

Lipový čaj navyše podporuje močenie. Je preto vhodný nielen pri prechladnutí, ale aj zápaloch močových ciest, ktoré nie raz prechladnutie sprevádzajú.

lipa kvety

Keď je trávenie trápenie

Lipový čaj obsahuje flavonoidy, glykozidy a niektoré esenciálne oleje. Tieto látky majú schopnosť poskytnúť úľavu pri nepríjemnostiach so žalúdkom, či črevami. Lipový čaj uvoľňuje nepríjemné kŕče a zmierňuje podráždenie žalúdka. Napomáha dobrému tráveniu a podporuje chuť do jedla.

Lipa pôsobí na krvný tlak

V lipových kvetoch sú antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak. Lipový čaj navyše zrieďuje krv, čím napomáha priechodnosti ciev a znižuje riziko vzniku infarktu.

Zmierňuje bolesť svalov akĺbov

Flavonoidy v lipe pomáhajú pri chronickej bolesti kĺbov a svalov. Lipový čaj je dobrou podpornou liečbou pri artritíde, či dne. Napomáha tak zmierňovať nepríjemnú bolesť.

lipa strom

Kedy povedať lipovému čaju NIE?

Aj zdravé veci je potrebné užívať s rozumom. Denne si dopraj maximálne 3 šálky lipového čaju. Ak si na lipu alebo peľ alergický, vyhni sa konzumácii lipového čaju úplne. Opatrnosť je namieste aj pri užívaní diuretík, lebo hrozí dehydratácia.

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Agrokarpaty // Hanus // lipa

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This