Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Jarné bylinky- sezóna prvých čerstvých bylín čoskoro začne

od | mar 1, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

S prebúdzajúcou sa prírodou vykúkajú prvé jarné bylinky. Mnoho závisí od počasia a celkovej klímy. No skôr, či neskôr prvé dary matky prírody potešia vyznávačov prírodnej medicíny.

S bylinkami môžeš začať už od marca

S pribúdajúcimi lúčmi slnka sa postupne prebúdza príroda. Od marca vykúka podbeľ a kapsičkaPostupne sa objavuje prvosienka, sedmokráska aj skvelý medvedí cesnak.

S prichádzajúcou jarou pučia prvé výhonky žihľavy, vhodné na jarnú očistnú kúru. Skvelou bylinou prečisťujúcou krv je púpava. Pripraviť si z nej môžeš aj chutný sirup, či „domáci púpavový med“.

púpava
Z púpavy si môžeš uvariť chutný domáci medík

Jarné bylinky – sila z prírody

Cesnak medvedí – predzvesť jarných dní

Prečo sa cesnak medvedí nazýva práve medvedí? Údajne po zimnom spánku bylinu vyhľadávajú medvede. Chlpatí macovia si takto múdro prečisťujú žalúdok, črevá a aj krv.

Cesnak medvedí je vraj zdravší ako bežný cesnak. Je vhodný na prečistenie organizmu a priaznivo vplýva na kožné problémy. Listy cesnaku medvedieho si môžeš nazbierať už v apríli. Konzumuj ich čerstvé. Nakrájaj ich na chlieb – podobne ako pažítku, alebo pridaj nasekané do omáčky.

cesnak
Cesnak medvetí – skvelý čistič krvi

Nezabudnuteľný podbeľ liečivý

Skorá jarná bylinka vykúka už v marci. Žlté kvety priam kričia v blízkosti potôčika a lákajú lietajúci hmyz. Podbeľ sa používa pri kašli, prechladnutí aj astme. Podbeľ môžeš užívať v podobe sirupu a čaju.

podbeľ
Podbeľ vykúka skoro na jar

Skvelá žihľava dvojdomá

Žihľava je jednou z najznámejších a najpoužívanejších liečivých bylín. Mladé jarné výhonky sú hotové životabudiče. Žihľava patrí k skvelým prírodným prečisťovačom krvi. Zbierať ju môžeš od začiatku jari až do konca mája.

Vyskúšaj rokmi overenú jarnú kúru. Dopraj si denne 1-2 šálky čaju z čerstvo natrhanej žihľavy (vrchné mladé výhonky). No pozor, čaj popíjaj maximálne 21 dní. Všetkého priveľa škodí a o žihľave to veru platí. Inak sa nevyhneš nepriaznivým účinkom.

žihľava
Žihľava – jedna z najpoužívanejších jarných bylín

Čerstvá žihľava je skvelým zdrojom železa. Nasekané mladé výhonky pridaj do praženice, smoothies nápoja, či čerstvého zeleninového šalátu.

Prvosienka jarná – symbol jari

Žlté kvietky zbadáš na okraji lesov, na medzi, či lúke. Pomáhajú pri zahlienení a sú skvelé na regeneráciu pokožky. Pôsobia močopudne, uvoľňujú močové kamene, zmierňujú reumatické ťažkosti a dnu. Prvosienka zmierňuje migrénu a bolesti hlavy.

prvosienka
Krásne kvety prvosienky

Z kvetov prvosienky si priprav čaj. Zalej lyžičku kvetov vriacou vodou a lúhuj cca 10-15 minút. Následne preceď a popíjaj po dúškoch.

TIP: Chceš vedieť kedy akú bylinku zbierať? Zorientovať sa v zbere ti pomôže kalendár zberu liečivých rastlín.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This