Lipový čaj má príjemnú chuť, svetlú farbu a množstvo liečivých účinkov. Nazbierať ho treba v lete, no piť až v chladnom počasí. Aké sú benefity pitia lipového čaju si prečítaj v tomto článku.
Sila, vznešenosť, vytrvalosť a životná energia – toto všetko najlepšie vystihuje mocný strom. A taký je aj nápoj v podobe čaju z lipových kvetov.
Lipový čaj bol každodennou záležitosťou u mojich starkých a to najmä v chladných dňoch. Babka mala vo veľkom hrnci vždy navarený čaj z vlastnoručne nazbieraných a usušených lipových kvetov. Trošku domáceho medu, kvapka citróna a božský nápoj bol na svete.
Účinky lipových kvetov sú nenahraditeľné. Naštartujú imunitu, z toho dôvodu sú skvelou prevenciou v čase výskytu respiračných ochorení. Lipový čaj tiež pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok.
1. Lipový čaj ako prírodný zaháňač stresu
Lipový čaj pôsobí upokojujúco. Upokojí myseľ, aj telo. Aj z toho dôvodu by nemal chýbať v dnešnej modernej domácnosti. Znižuje stres, nervozitu, napätie aj úzkosť a navodí príjemnú relaxáciu. Vďaka tomu je aj zaspávanie príjemnejšie a ľahšie. O to viac bude tento nápoj účinnejší, ak k nemu pridáš aj medovku. Kúpeľ s pridaním uvareného lipového čaju znásobí pocit uvoľnenia a pôsobí na naše telo regeneračne.
2. Lipový čaj – TOP prírodný prostriedok na vypotenie sa
Čím teplejší lipový čaj vypiješ, tým viac sa budeš potiť. Tento nápoj je jednoducho skvost ak sa potrebuješ dobre vypotiť. Aj z toho dôvodu je pitie tohto nápoja tabu počas letných horúčav. Naopak, v chladných dňoch najmä v čase respiračných ochorením je požehnaním. Aj začínajúcu virózu pomáha skoliť hneď v jej počiatku, nakoľko sa telo z nej doslova vypotí. Lipa je tiež súčasťou mnohých čajových zmesí na prechladnutie a chrípku. Zmierňuje bežné príznaky a nakoľko podporuje už spomínané potenie a má močopudný účinok, je skvelým nápojom pri horúčke a zimnici.
3. Lipa zmierňuje bolesť a pôsobí proti zápalom
Lipa obsahuje silné antioxidanty, ktoré na seba dokážu naviazať voľné radikály. Zmierňuje sa tak zápal v tele, najmä ten chronický. Pitie tohto čaju je vhodné najmä u ľudí s bolesťami kĺbov a svalov. Rovnako účinný je v tomto prípade kúpeľ s lipovým čajom. Nápoj má tiež spazmolytické účinky. Pôsobí priaznivo pri bolesti v močových cestách a tiež pri výskyte močových kameňov.
4. Lipa upokojuje trávenie
Účinky lipy možno badať pri problémoch v tráviacom trakte. Reguluje tvorbu tráviacich štiav a pomáha zmierniť kŕče v tráviacom trakte. Lipa podporuje tvorbu žlče a je vhodná pri problémoch so žlčníkom.
POZOR! Denne sa neodporúča vypiť viac ako 3 šálky lipového čaju. Jeho konzumácii by sa mali úplne vyhnúť ľudia s alergiou na peľ a tiež v prípade užívania diuretík, inak hrozí dehydratácia.
Obr. Pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov