Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lipový čaj, alebo 4 dôvody prečo si nazbierať lipový kvet

od | júl 22, 2022 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Lipový čaj má príjemnú chuť, svetlú farbu a množstvo liečivých účinkov. Nazbierať ho treba v lete, no piť až v chladnom počasí. Aké sú benefity pitia lipového čaju si prečítaj v tomto článku.

Sila, vznešenosť, vytrvalosť a životná energia – toto všetko najlepšie vystihuje mocný strom. A taký je aj nápoj v podobe čaju z lipových kvetov.

Lipový čaj bol každodennou záležitosťou u mojich starkých a to najmä v chladných dňoch. Babka mala vo veľkom hrnci vždy navarený čaj z vlastnoručne nazbieraných a usušených lipových kvetov. Trošku domáceho medu, kvapka citróna a božský nápoj bol na svete.

Účinky lipových kvetov sú nenahraditeľné. Naštartujú imunitu, z toho dôvodu sú skvelou prevenciou v čase výskytu respiračných ochorení. Lipový čaj tiež pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok.

lipové kvety na strome

1. Lipový čaj ako prírodný zaháňač stresu

Lipový čaj pôsobí upokojujúco. Upokojí myseľ, aj telo. Aj z toho dôvodu by nemal chýbať v dnešnej modernej domácnosti. Znižuje stres, nervozitu, napätie aj úzkosť a navodí príjemnú relaxáciu. Vďaka tomu je aj zaspávanie príjemnejšie a ľahšie. O to viac bude tento nápoj účinnejší, ak k nemu pridáš aj medovku. Kúpeľ s pridaním uvareného lipového čaju znásobí pocit uvoľnenia a pôsobí na naše telo regeneračne.

2. Lipový čaj – TOP prírodný prostriedok na vypotenie sa

Čím teplejší lipový čaj vypiješ, tým viac sa budeš potiť. Tento nápoj je jednoducho skvost ak sa potrebuješ dobre vypotiť. Aj z toho dôvodu je pitie tohto nápoja tabu počas letných horúčav. Naopak, v chladných dňoch najmä v čase respiračných ochorením je požehnaním. Aj začínajúcu virózu pomáha skoliť hneď v jej počiatku, nakoľko sa telo z nej doslova vypotí. Lipa je tiež súčasťou mnohých čajových zmesí na prechladnutie a chrípku. Zmierňuje bežné príznaky a nakoľko podporuje už spomínané potenie a má močopudný účinok, je skvelým nápojom pri horúčke a zimnici.

3. Lipa zmierňuje bolesť a pôsobí proti zápalom

Lipa obsahuje silné antioxidanty, ktoré na seba dokážu naviazať voľné radikály. Zmierňuje sa tak zápal v tele, najmä ten chronický. Pitie tohto čaju je vhodné najmä u ľudí s bolesťami kĺbov a svalov. Rovnako účinný je v tomto prípade kúpeľ s lipovým čajom. Nápoj má tiež spazmolytické účinky. Pôsobí priaznivo pri bolesti v močových cestách a tiež pri výskyte močových kameňov.

4. Lipa upokojuje trávenie

Účinky lipy možno badať pri problémoch v tráviacom trakte. Reguluje tvorbu tráviacich štiav a pomáha zmierniť kŕče v tráviacom trakte. Lipa podporuje tvorbu žlče a je vhodná pri problémoch so žlčníkom.

lipový čaj

POZOR! Denne sa neodporúča vypiť viac ako 3 šálky lipového čaju. Jeho konzumácii by sa mali úplne vyhnúť ľudia s alergiou na peľ a tiež v prípade užívania diuretík, inak hrozí dehydratácia.

Obr. Pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Hanus // lipa // zdravie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This